میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۹
 
 
مرندی:
انفعال در قبال ترورشهید فخری زاده دعوت به حملات جدید است
انفعال در قبال ترورشهید فخری زاده دعوت به حملات جدید است
 

کارشناس ارشد مسائل آمریکا تاکید کرد: اگر بایدن واقعاً اراده‌ای برای تغییر سیاست‌های آمریکا در قبال ایران داشته باشد، باید به تعهدات آمریکا در برجام بازگردد و این مسئله اساساً ارتباطی با پاسخ ایران به ترور شهید فخری زاده ندارد.
سید محمد مرندی استاد دانشگاه تهران و کارشناس مسائل آمریکا درباره سناریوهای مختلفی که پس از ترور شهید فخری زاده مطرح شده گفت: بنده تاکنون ندیده‌ام که هیچ یک از مسئولان و متخصصان کشور حرفی از عدم اقدام متقابل در برابر این عملیات تروریستی زده باشند چرا که این گونه اظهارات عواقب بسیار خطرناکی در پی خواهد داشت و به نوعی دعوت به حملات جدید و اظهار ضعف در برابر آمریکا خواهد بود. وی افزود: اینکه اسرائیلی‌ها با کمک آمریکایی‌ها و دیگران عملیاتی تروریستی علیه دانشمند هسته‌ای ما انجام می‌دهند، این یک پرونده کاملا جداگانه است. کارشناس ارشد مسائل آمریکا تاکید کرد: اگر رئیس جمهور جدید آمریکا بخواهد به برجام بازگردد خیلی کار سختی ندارد و با چند فرمان ریاست جمهوری می‌تواند بیشتر مسیر بازگشت به تعهدات برجامی را بپیماید و این مسئله از اساس نیازی به مذاکره جدید ندارد. بنابراین اینکه از سوی عده‌ای گفته می‌شود پاسخ ایران به ترور شهید فخری‌زاده ممکن است مذاکرات احتمالی بین ایران و آمریکا را تحت الشعاع قرار دهد، حرف بی اساسی است.
مرندی با تاکید بر اینکه واکنش ایران به این عملیات تروریستی هم در حوزه اقدام متقابل نظامی و هم در عرصه سیاسی و کاهش تعهدات برجامی باید پاسخی قاطع باشد، خاطرنشان کرد: بار دیگر تأکید می‌کنم که پاسخ ایران به عملیات تروریستی علیه دانشمند هسته‌ای کشورمان و به شهادت رساندن ایشان از اساس هیچ ارتباطی با بازگشت آمریکا به برجام و انجام تعهداتش ذیل این توافقنامه ندارد. وی ادامه داد: نکته دیگری که باید مورد تاکید قرار گیرد این است که بایدن علاوه بر لغو فرمان‌های ریاست جمهوری در دوره ترامپ، باید قدم‌های بیشتری نیز برای احیای مجدد برجام بردارد چراکه واقع امر این است که آمریکا حتی در دوره اوباما نیز بخش عمده‌ای از تعهدات خود در برجام را زیر پا گذاشته بود و اوباما هیچگاه به برجام عمل نکرد. عضو هیئت علمی دانشگاه تهران همچنین درباره طرح دو فوریتی مجلس مبنی بر تعلیق تعهدات ایران در برجام بویژه در حوزه اجرای پروتکل الحاقی گفت: حتما باید بخشی از پاسخ ایران به عملیات تروریستی اخیر در حوزه کاهش تعهدات هسته‌ای باشد چرا که در حال حاضر تنها ایران است که به بخش عمده تعهدات خود در برجام عمل می‌کند و طرف غربی به هیچ یک از تعهدات خود ذیل این توافقنامه عمل نکرده و نمی‌کند. مرندی تاکید کرد: تمامی کسانی که به نوعی نقشی در عملیات تروریستی اخیر داشته‌اند باید این پیام را دریافت کنند که چنین اقدامات تروریستی نه تنها با اقدام متقابل ایران مواجه خواهد شد بلکه تعهدات ایران ذیل برجام را نیز به شدت تحت الشعاع قرار خواهد داد. 

کد مطلب: 116288
 
Share/Save/Bookmark