میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۳۲
 
 
اعتراف فوکویاما فیلسوف سیاسی مشهور آمریکایی
آمریکا در انتظار خشونت‌های بیشتری باشد
آمریکا در انتظار خشونت‌های بیشتری باشد
 

همزمان با مراسم تحلیف بایدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا، بسیاری از نظریه پردازان و آگاهان سیاسی بر ادامه بحران در این کشور تاکید دارند چنانکه فرانسیس فوکویاما فیلسوف سیاسی مشهور آمریکایی گفت: پیش از آنکه آمریکا به عقلانیت بازگردد، انتظار خشونت بیشتری داشته باشید.
پایگاه اینترنتی فارن پالیسی مصاحبه مایکل هِرش با فرانسیس فوکویاما را منتشر کرد. هرش نوشت: فوکوياما می گوید : فکر می‌کنم این سابقه که برخی جمهوریخواهان از ترامپ جدا شده اند، مهم است؛ و سپس او توئیتر را از دست داد. من با خودم فکر می‌کردم که چقدر عالی است که دیگر مجبور نیستیم به حرف‌های او گوش بدهیم. وی در پاسخ به این سوال که در مقاله‌ای در سال ۲۰۱۴ (۱۳۹۳) و سپس در کتابتان در سال ۲۰۱۸ (۱۳۹۷) با عنوان «هویت: مطالبه کرامت و سیاست ناخشنودی»، شما قدرت سیاست هویت را که ناخشنودی آن را برای تضعیف یک دموکراسی سوق می‌دهد، پیش بینی کردید. آیا این دلیل همان چیزی است که ششم ژانویه (۱۷ دی) در کنگره آمریکا دیدیم؟ می گوید: من فکر می‌کنم یکی از چیز‌هایی که بیشتر از (جریان) چپ، در (جریان) راست روی داده است، انتقال از تضاد و اختلافات سیاسی مبتنی بر مسائل سیاسی به اختلافات مبتنی بر هویت است. به این معنی که مسئله اساسی وفاداری به دیدگاه مشخصی است مبنی بر اینکه کشور باید چگونه باشد: ارزش‌های مردم چه باید باشد، نه اینکه سقط جنین یا اسلحه یا میزان مالیات یا هر چیز دیگری که جمهوریخواهان و دموکرات‌ها درباره آن اختلاف دارند؛ و به خاطر دیوانگی ترامپ، این مسئله بسیار شخصی شده است.
لازم به ذکر است مراسم تحلیف بایدن دیروز در فضایی کاملا امنیتی با حضور ۲۵ هزار نیروی نظامی برگزار شد. منابع خبری اعلام کردند رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در اولین روز کاری خود قصد دارد حداقل ۱۵ دستور اجرایی را به منظور بی‌اثر کردن اقدامات «دونالد ترامپ» صادر کند.
در این میان ترامپ رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی خداحافظی خود گفت که تنها رئیس جمهور چند دهه قبل آمریکا به شمار می‌آید که جنگ جدیدی را آغاز نکرده و ترور سردار سلیمانی را یکی از دستاوردهای دولتش توصیف کرد.وی در بخش دیگری از این سخنرانی گفت: «سلسله رویدادهای صلح تاریخی در خاورمیانه روی داد و توافق‌های صلح افق جدیدی را در این منطقه بوجود آورد.»ترامپ در بخش دیگری از این سخنرانی بدون اشاره به سخنرانی تحریک آمیز خود در حوادث روز ششم ژانویه (۱۷ دی) در حمله طرفدارانش به کنگره گفت: «حمله به کنگره اقدامی وحشتناک برای تمامی آمریکایی‌ها به شمار می‌آید.»
وی اضافه کرد: «همزمان با آمادگی برای انتقال قدرت، می‌گویم حرکتی را که شروع کردیم تنها یک آغاز است.»
لازم به ذکر است دولت رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در حالی قصد دارد چهره اصلی مخالفان دولت قانونی و مشروع ونزوئلا را به عنوان «رئیس‌جمهور خودخوانده» این کشور به رسمیت بشناسد، که دولت کنونی آمریکا نیز با همین سیاست، سعی در تغییر حکومت ونزوئلا داشت. «آنتونی بلینکن» گزینه وزارت خارجه آمریکا در دولت جدید این کشور گفت آنها قصد دارند «خوان گوایدو» را به عنوان رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا به رسمیت بشناسند.خبر دیگر آنکه پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در تندترین انتقادی که تاکنون بعد از حوادث کنگره متوجه ترامپ شده، او را مورد کشته شدن حداقل ۵ نفر در این حوادث شریک جرم خواند. در همین حال جینا هاسپل رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) یک روز قبل از برگزاری مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری «جو بایدن» از سمت خود کناره‌گیری کرد.
در همین حال آنتونی بلینکن گزینه پیشنهادی بایدن تأکید کرد که دولت بعدی آمریکا به هیچ عنوان قصد انتقال سفارت این کشور از قدس به تل‌آویو را ندارد.خبر دیگر آنکه کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای خبر داده که «دونالد ترامپ» دستور عفو و تخفیف مجازات را برای ۱۴۳ نفر صادر کرده که از این میان ۷۳ نفر عفو کامل شده و ۷۰ نفر دیگر تخفیف مجازات گرفته‌اند.
کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای در وبگاه رسمی خود با اعلام این خبر نوشت از این میان، ۷۳ نفر عفو کامل شده‌ و ۷۰ نفر دیگر نیز تخفیف مجازات گرفته‌اند. باب شدن این روال به این معناست که دوستان یک رییس جمهور با ارتکاب انواع جرم‌های اقتصادی، سیاسی، اخلاقی و حتی جرائم ناقض امنیت ملی، بدون هیچ محکمه‌ای می‌توانند با یک دستور رئیس جمهور تبرئه شوند.

کد مطلب: 116882
 
Share/Save/Bookmark