میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۷
 
 
توهمات نظامی ژرمن‌ها در سرزمین شامات

فتنه‌انگیزی غرب علیه سوریه و امنیت منطقه هر روز ابعاد جدیدتری می‌گیرد، یک روزنامه آلمانی نوشت که آلمان با ادعای امکان حمله شیمیایی در سوریه، اقدام نظامی علیه دمشق به همراه آمریکا، انگلیس و فرانسه را در دست بررسی دارد.
آلمان با طرح ادعای امکان حمله شیمیایی دولت «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه علیه مردم این کشور، امکان اقدام نظامی علیه دولت دمشق را بررسی می‌کند. روزنامه آلمانی «بیلد» نوشت که «اورسولا فون‌درلین» وزیر دفاع آلمان در حال بررسی این موضوع است که با استفاده مجدد دولت سوریه از سلاح شیمیایی علیه مردم خود، ارتش آلمان چگونه به این اقدام واکنش نشان دهد. وزارت دفاع آلمان در نظر دارد که در این زمینه با آمریکا و انگلیس ائتلاف تشکیل دهد.
در این گزارش آمده است که این موضوع به درخواست آمریکا که به دفتر صدراعظمی آلمان ارائه شده، مورد بررسی قرار می‌گیرد و در قالب گروهی از کارشناسان در وزارت دفاع آلمان مجموعه‌ای از گزینه‌ها در نظر گرفته شده است.مطرح‌کنندگان این موضوع مدعی شده‌اند که اگر دولت سوریه حمله شیمیایی دیگری صورت دهد امکان پرواز شناسایی و برآورد میزان آسیب‌ها وجود داشته باشند و حتی هواپیماهای تورنادو هم بتوانند در کنار آمریکا، بریتانیا و فرانسه در حمله به زیرساخت‌های نظامی و انبارهای مهمات شرکت داشته باشند.
وزارت خارجه و دفاع آلمان نیز در قالب بیانیه‌ای مشترک اعلام کرده‌اند: «شرایط در سوریه به شدت نگران‌کننده است. البته ما در این زمان با هم‌پیمانان آمریکا و اروپایی خود در تعامل هستیم و در تمامی سطوح درباره شرایط کنونی در سوریه به تبادل اطلاعات می‌پردازیم که بحران آتی احتمالی و اقدام مشترک هم شامل آن می‌شوند.»
در این میان رئیس‌حزب سوسیال‌دموکرات آلمان ضمن اعلام مخالفت حزب متبوعش با همراهی کشورش در اقدام نظامی علیه دولت سوریه گفت که از سیاست‌های وزیر خارجه آلمان در زمینه رایزنی با شرکای منطقه‌ای حمایت می‌کند. «آندرا نالز» رئیس حزب سوسیال‌دموکرات آلمان مشارکت ارتش آلمان را در اقدام نظامی علیه سوریه رد کرد.
از سوی دیگر در حالیکه مقامات روس از حمله دو فروند جنگنده اف-۱۵ آمریکا با بمب‌های ممنوعه فسفری به دیرالزور سوریه خبر دادند، پنتاگون از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی کرد. رابرتسن در مصاحبه با تاس گفت: «ما تاکنون هیچ گزارشی درباره استفاده از بمب‌های فسفری نداریم. هیچ‌یک از واحدهای نظامی ما در آن منطقه مجهز به تسلیحاتی از این نوع نیستند.» روسیه به نقل از «مرکز روسی آشتی برای سوریه» و مقامات نظامی روسیه، از حمله دو فروند جنگنده اف-۱۵ آمریکا با بمب‌های ممنوعه فسفری به استان دیرالزور سوریه خبر داد.
خبر دیگر آنکه وزیر خارجه اردن و همتای روسی وی در تماس تلفنی با یکدیگر، تحولات منطقه و مسائل مربوط به آوارگان سوری را بررسی کردند. وزارت خارجه اردن در بیانیه‌ای اعلام کرد که «ایمن الصفدی» وزیر خارجه این کشور در تماس تلفنی با «سرگئی لاوروف» همتای روسی خود تحولات منطقه به خصوص مسائل مربوط به دستیابی به راه‌حل سیاسی بحران سوریه را مورد بررسی قرار داد. از سوی دیگر خبرگزاری اسپوتنیک در مطلبی اعلام کرد کشور‌های غربی ایجاد مناقشه در ادلب سوریه را آخرین شانس خود برای بازگشت و مداخله در سوریه می‌دانند.
خبر دیگر آنکه یک روزنامه ترکیه‌ای گزارش داد که ارتش ترکیه به ۵۰ هزار عنصر مسلح ارتش آزاد دستور داده که برای مقابله با نیروهای سوری و مداخله در عملیات ادلب، آماده باشند. با افزایش عملیات‌های هوایی روسیه و سوریه علیه مواضع تروریست‌ها در ریف ادلب، ترکیه نیز پشتیبانی نظامی خود از معارضان در این منطقه را افزایش داد. همچنین رئیس‌جمهور ترکیه از حمایت نفتی ۳۰۰ میلیون دلاری آمریکا از شبه‌نظامیان کُرد سوری پرده برداشت. «رجب طیب اردوغان» در انتقاد جدید از سیاست‌های واشنگتن در حمایت از کُردهای سوریه گفت که واشنگتن با نفت از آنها حمایت می‌کند.

کد مطلب: 105983
 
Share/Save/Bookmark