میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۲۸
 
 
درد مسکن با وام یک میلیارد تومانی مسکن جوانان درمان می‌شود؟
۱۵ سال انتظار با رویای اقتصاد بدون تورم
پرداخت وام یک میلیارد تومانی تسهیلات خرید مسکن از محل حساب پس انداز مسکن جوانان، در صورت افتتاح حساب از فردا، ۱۵ سال بعد قابل انجام است آن هم به شرط آنکه تورمی هرگز در بازار نباشد و همه چیز به قیمت امروز باشد.
مسکن همچنان از اصلی ترین چالشهای کشور است که دیگر از عرصه دغدغه کارگری گذشته و چنان شده است که بسیاری از اقشار جامعه دیگر توان خرید که هیچ توان اجاره مسکن در مناطق مرکزی شهری را ندارند و به حاشیه نشینی رفته اند. سیاست‌های دولت تدبیر و امید در عدم ساخت مسکن و افتخار به خانه نساختن شرایط مسکن را به جایی رسانده که سودای خانه دار شدن به رویای دست نیافتنی مبدل شده است. در این میان اکنون طرح‌هایی مطرح می شود مبنی وام یک میلیارد تومانی مسکن جوانان. ، تنها بانک تخصصی در بخش مسکن چند روز قبل در خبری از موافقت شورای پول و اعتبار با افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن از محل حساب سپرده پس‌انداز مسکن جوانان به یک میلیارد تومان خبر داد.
مهر در گزارشی آورده است،بر این اساس دارندگان حساب پس‌انداز مسکن جوانان که از سال ۱۴۰۰ اقدام به افتتاح این حساب کنند، در یک دوره انتظار ۵ تا ۱۵ می‌توانند از تسهیلات مرتبط با این حساب بهره مند شوند.
نرخ سود این تسهیلات برای کسانی که ۵ سال ماهانه اقدام به واریز ۲۰۰ هزار تومان کنند، ۶ درصد است.
ولی در پایان سال پنجم (سال ۱۴۰۵) در تهران ۴۰۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ و مراکز استان ۳۵۰ میلیون تومان و سایر شهرها ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن دریافت خواهند کرد.نرخ سود این تسهیلات برای کسانی که در پایان سال پانزدهم اقدام به دریافت آن کنند، ۹ درصد است.
ارقام واریزی دارنده این حساب در ۵ سال اول ماهانه ۲۰۰ هزار تومان، در سال‌های ششم تا دهم هر ماه ۳۰۰ هزار تومان و در سال‌های یازدهم تا پانزدهم نیز ماهانه ۴۰۰ هزار تومان است تا بتواند وام یک میلیارد تومانی را در پایان سال پانزدهم دریافت کند.رقم وامی که از محل حساب مذکور (حساب پس‌انداز مسکن جوانان) به کسانی که در سال جاری اقدام به افتتاح حساب کرده‌اند، داده می‌شود، در پایان سال پانزدهم (سال ۱۴۱۵) در تهران یک میلیارد تومان، کلانشهرها ۸۵۰ میلیون تومان و سایر شهرها ۷۰۰ میلیون تومان است.
سال گذشته هم شورای پول و اعتبار با افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن از محل حساب پس‌انداز مسکن جوانان تا ۴۰۰ میلیون تومان در پایان سال پانزدهم موافقت کرده بود.به عبارت دیگر، اگر کسانی که سال ۱۳۹۹ این حساب را افتتاح کرده‌اند، در سال ۱۴۱۴ تنها ۴۰۰ میلیون تومان وام مسکن می‌گیرند اما کسانی که سال ۱۴۰۰ این حساب را باز کرده‌اند، در سال ۱۴۱۵ یک میلیارد تومان دریافت می‌کنند!
بر اساس اعلام بانک مذکور، بازپرداخت تسهیلات یک میلیارد تومانی مسکن، ۲۰ ساله است.با این حساب رقم اقساط آن ماهانه ۸ میلیون و ۹۹۷ هزار و ۲۵۹ تومان خواهد بود.وام گیرنده در پایان سال بیستم، ۲ میلیارد و ۱۵۹ میلیون و ۳۴۲ هزار تومان به بانک برمی‌گرداند که با کسر یک میلیارد تومان اصل وام، یک میلیارد و ۱۵۹ میلیون و ۳۴۲ هزار تومان آن سود این تسهیلات خواهد بود.
در این میان اما مدیرعامل بانک مسکن از ارائه پیشنهاد افزایش وام خرید مسکن از محل اوراق حق‌تقدم به شورای پول و اعتبار خبر داد.
محمود شایان در گفت‌وگو با تسنیم، اظهار کرد: با توجه به وضعیت بازار مسکن، پیشنهاد افزایش وام خرید مسکن از محل اوراق حق‌تقدم را به شورای پول و اعتبار ارائه کرده‌ایم.وی ادامه داد: این پیشنهاد توسط بانک مرکزی در حال بررسی است و امیدواریم شورای پول و اعتبار با افزایش سقف وام خرید مسکن از محل اوراق موافقت کند.وی در پاسخ به این پرسش که چه میزان افزایش وام مذکور را پیشنهاد داده‌اید، یادآور شد: این موضوع باید بررسی شود و پس از نهایی شدن آنرا اعلام خواهیم کرد.به گزارش تسنیم، در حال حاضر مبلغ وام خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم در تهران ۲۰۰ میلیون تومان برای زوجین است. همچنین متقاضی می‌تواند ۴۰ میلیون تومان نیز وام جعاله دریافت کند که مجموع وام به ۲۴۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد.این وام در مراکز استان و شهرهای بالای ۲۰۰هزار نفر برای زوجین ۱۶۰ میلیون تومان و برای سایر شهرها ۱۲۰ میلیون تومان برای زوجین است.نرخ سود تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم برای مناطق خارح از بافت فرسوده شهری ۱۷.۵ درصد و در مناطق بافت فرسوده شهری ۱۶ درصد است.

میزان اقساط ماهانه وام ۲۰۰ میلیون تومانی خرید مسکن در شهر تهران حدود ۳.۳ میلیون تومان است. میزان سود این وام در بازپرداخت ۱۲ ساله حدود ۲۸۰ میلیون تومان خواهد بود.
در همین حال اما وزیر راه و شهرسازی گفت: تلاش ما بر این است که فروش و عرضه مصالح ساختمانی برای ساخت مسکن از طریق دلالی نباشد و خرید به صورت مستقیم از طریق کارخانه صورت گیرد.
رستم قاسمی که همراه رئیس جمهور به خراسان‌جنوبی سفر کرده است، در جمع مردم شهرستان طبس و در پاسخ به سوالات آنان اظهار کرد: امیدواریم با ساخت یک میلیون مسکن دغدغه‌های مردم در این زمینه رفع شود.وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در شهر طبس ۲ قطعه جدید برای الحاق به شهر تعیین شده، گفت: در مورد اینکه برخی مردم می‌گویند تعدادی از شرکت‌ها در وسط شهر طبس زمین‌های خوبی را گرفتند را پیگیری کرده و چرایی آن را بررسی می‌کنیم.
قاسمی با اشاره به اینکه در طبس مشکل زمین نداریم، افزود: به دنبال الحاق قطعات دیگری برای شهر طبس نیز هستیم.وی با تأکید بر اینکه تلاش ما بر این است که فروش و عرضه مصالح ساختمانی از طریق دلالی نباشد و خرید به صورت مستقیم از طریق کارخانه صورت گیرد، گفت: با خرید مستقیم مصالح از کارخانه قیمت مسکن برای مردم کاهش می‌یابد.وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه برای سرعت گرفتن کارها در بخش مسکن ساخت برخی واحدها را خود مردم و برخی را بنیاد مسکن بر عهده می‌گیرد، افزود: با قانون جدید جهش و رونق مسکن وام و کمک‌های خوبی به مردم در حوزه مسکن ارائه خواهد شد.قاسمی گفت: خواست و اولویت و نگاه ما این است که مردم و شهروندان دغدغه در خصوص مسکن خود نداشته باشند.
وی افزود: برخی از درخواست‌های مردم در این جمع چون واکسن کارگران معادن در حوزه اختیارات و وظایف من نیست اما حتماً به مدیران متولی در دولت برای پیگیری منتقل خواهم کرد.
کد مطلب: 119582
 
Share/Save/Bookmark