میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۸
 
 
مسکو در برابر ادعاهای کرونایی واشنگتن فاش کرد
آزمایشگاه‌ بیولوژیکی آمریکا کنار مرزهای روسیه و چین
آزمایشگاه‌ بیولوژیکی آمریکا کنار مرزهای روسیه و چین
 

همزمان با شدت گرفتن ادعاهای کرونایی آمریکا علیه چین و روسیه، وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد: آزمایشگاه‌های بیولوژیکی آمریکایی که بیشتر آنها تحت حمایت‌ پنتاگون ساخته شده‌اند در امتداد مرزهای ما و در نزدیکی مرزهای چین واقع شده‌ و معلوم نیست چه هدفی را دنبال می‌کنند. سرگئی لاوروف اهداف آمریکا در این پروژه را مخفی خواند و گفت که واشنگتن این آزمایشگاهها ر در سراسر جهان، از جمله در منطقه سازمان همکاری شانگهای و فضای پسا شوروی ایجاد می‌کند.
وی همچنین خاطرنشان کرد که آمریکا نمیخواهد در فعالیت‌های‌ بیولوژیک نظامی خود بر روی کره زمین، شفاف سازی کند.به گفته لاوروف، مسکو از سال ۲۰۰۱ به همراه سایر کشورها موافقت خود را برای تهیه پروتکل کنوانسیون منع سلاح‌های بیولوژیکی و سمی اعلام کرده است. با این حال، واشنگتن به شدت با چنین‌ پیشنهادی مخالف است.وی اظهار داشت: عدم تمایل ایالات متحده برای شفاف سازی در این زمینه، سوال‌های زیادی در مورد آنچه که در حال وقوع است واهداف آن، بوجود می‌آورد.
در همین حال دولت چین در بیانیه‌ای با یادآوری بدهی ۲ میلیارد دلاری آمریکا به سازمان ملل متحد از همه اعضای این سازمان خواسته بدهی‌های خودشان را تسویه کنند. چین در بیانیه‌ای از همه اعضای سازمان ملل متحد خواسته «تعهدات مالی خود به سازمان ملل را اجرا کنند».طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، چین در این بیانیه تأکید کرده واشنگتن بیش از ۲ میلیارد دلار به سازمان ملل متحد بدهکار است. در بیانیه چین با استناد به یک گزارش دفتر دبیر کل سازمان ملل متحد آمده است: «تا تاریخ ۱۴ می، کل ارقام پرداخت‌نشده مربوط به بودجه جاری سازمان ملل و بودجه حفظ صلح به ترتیب معادل ۱.۶۳ میلیارد و ۲.۱۴ میلیارد دلار آمریکا می‌باشند.»چین گفته با در نظر گرفته بدهی‌های معوقه آمریکا از سال‌های گذشته، «ایالات متحده بزرگترین بدهکار سازمان ملل محسوب می‌شود و بایستی به ترتیب مبالغ ۱.۱۶۵ میلیارد دلار و ۱.۳۲۲ میلیارد دلار آمریکا به این سازمان پرداخت کند.» آمریکا در حال حاضر ۲۲ درصد از هزینه‌های جاری سازمان ملل را پرداخت می‌کند که رقمی معادل ۳ میلیارد دلار است. واشنگتن همچنین با پرداخت سالانه ۶ میلیارد دلار در سال تأمین‌کننده ۲۵ درصد از بودجه‌های مربوط به عملیات حفظ صلح این سازمان است. همچنین وزارت امور خارجه چین گفت، مانع تراشی غیرمنطقی آمریکا علیه شرکت‌های چینی موجب نابودی زنجیره‌های تولید، تأمین و ارزش در جهان می‌شود. دولت چین از آمریکا درخواست کرد به «ممانعت بی‌دلیل» از فعالیت شرکت‌های چینی در این کشور پایان دهد.وزارت امور خارجه چین روز شنبه اعلام کرد: «دولت چین قویاً از حقوق و منافع مشروع و قانونی شرکت‌های چینی حمایت می‌کند». دولت چین هشدار داد اقدامات دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا «زنجیره تولید، تأمین و ارزش جهانی را نابود می‌کند». در همین حال به نوشته خبرگزاری فرانسه، نزاع آمریکا با چین بر سر شیوع «کووید-۱۹» باعث ایجاد اختلاف بین کشورهای اروپایی در سازمان ملل برای فراخوان‌آتش‌بس در برخی مناطق درگیری شده است. خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت دو ماه است که فرانسه در تلاش است واشنگتن و پکن را در یک موضع برابر نسبت به قطعنامه‌ای که توقف جنگ در کشورهایی مثل افغانستان و یمن را در بحبوحه مقابله این کشورها با کرونا خواستار می‌شود، قرار دهد. فرانسه و تونس برای تهیه پیش‌نویس این قطعنامه همکاری می‌کنند. لازم به ذکر است شبکه آمریکایی گزارش داد، مراکز درمانی وابسته به وزارت امور کهنه سربازان آمریکا، سعی داشته‌اند کمبود تجهیزات محافظت شخصی و مواد ضدعفونی کننده به منظور مقابله با ویروس کرونا را مخفی کنند.برخی مراکز درمانی وابسته به وزارت امور کهنه سربازان آمریکا، به خصوص مرکزی در شهر «مینیاپولیس» ایالت «مینه‌سوتا»، سعی داشته کمبود تجهیزات محافظت شخصی برای کارکنان خود در بحبوحه شیوع بیماری کرونا را مخفی نگه دارند.
در این میان در ادامه جوسازی‌های حاشیه ای، رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد ارتش این کشور موشکی ساخته که ۱۷ بار سریعتر از موشک‌های فعلی است. سخنگوهای وزارت دفاع آمریکا و کاخ سفید در کنفرانس خبری خبرنگارانی که خواستار توضیح درباره سخنان رئیس‌جمهور آمریکا درباره یک موشک آمریکا بودند را به یکدیگر ارجاع دادند.

کد مطلب: 113786
 
Share/Save/Bookmark