میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۰۲
 
 
انگلیس در سفر ولیعهد سعودی به لندن از کشتار یمن حمایت کرد
استقبال ترزا از بن‌سلمان با خون یمنی‌ها
استقبال ترزا از بن‌سلمان با خون یمنی‌ها
 

همزمان با سفر بن‌سلمان به لندن و در حالی که خبرها از رشوه ۱۰۰ میلیاردی عربستان به سران لندن حکایت دارد، نخست‌وزیر انگلیس در پارلمان این کشور گفت که لندن از مداخله عربستان در یمن حمایت می‌کند چراکه به درخواست دولت مشروع یمن است.
در حالی که محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان سعودی به انگلیس سفر کرده، خانم ترزا می نخست‌وزیر انگلیس در پارلمان این کشور پاسخگوی سوالات دیگر نمایندگان است. در ابتدای جلسه هفتگی سوال و جواب از ترزا می نخست‌وزیر انگلیس، زمانی که خانم می خوشامد دولت انگلیس برای ورود محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان به لندن را بیان کرد، جمعی از نمایندگان پارلمان وی را "هُو" کردند.
جرمی کوربین رهبر حزب اپوزیسیون انگلیس در جلسه پارلمان این کشور خواستار توقف سریع درگیری‌ها در یمن شد. کوربین یادآور شد که تا کنون ۶۰۰ هزار کودک یمنی بر اثر وبا در اثر حملات سعودی و قحطی در یمن جان خود را از دست داده‌اند. در واکنش خانم می گفت که دولت انگلیس نگران شرایط بد انسانی در یمن است و این مسئله را برای عربستان سعودی مطرح کرده است.
رهبر حزب اپوزیسیون در ادامه یادآور شد گزارش‌های بسیاری درباره رابطه میان عربستان و افراط‌گرایان وجود دارد و باید در این باره تحقیق شود. ترزا می در پارلمان انگلیس گفت روابط انگلیسی و سعودی‌ها تاریخی و مهم است و این رابطه زندگی‌ صدها هزار نفر را در انگلیس نجات داده است. وی افزود، واقعیت این است که این رابطه اهمیت دارد و مهم است. لازم به ذکر است محمد بن‌سلمان وليعهد عربستان سعودي در حالي به انگليس سفر کرد که اعتراضات عليه اين سفر و اتهامات عليه وي درخصوص ارتکاب جنايات جنگي بخصوص در يمن همچنان ادامه دارد.
«امیلی ترونبری» از نمایندگان حزب کارگر انگلیس که عضو مجلس عوام است در مقاله خود که در روزنامه گاردین به چاپ رسیده با انتقاد از جنگ یمن و فروش تسلیحات از سوی انگلیس به عربستان سعودی، می‌نویسد: فرش قرمز انگلیس برای حاکم عربستانی شرم‌آور است. به اعتقاد این نماینده مجلس عوام که از وی با عنوان وزیر خارجه دولت در سایه انگلیس یاد می‌شود، نگرانی‌ها درباره فروش سلاح به عربستان بواسطه رنج مردم یمن رو به افزایش است.
روزنامه گاردین در آستانه این سفر در یادداشت یکی از نویسندگانش یادآور شد از زمان شروع حملات عربستان در یمن، ‌صدها نفر از کودکان یمنی به ظالمانه‌ترین شکل ممکن جان خود را به دلیل ابتلا به دیفتری از دست می‌دهند و هیچ دارو و وسیله درمانی به آنان داده نمی‌شود.
لازم به ذکر است جنبش انصارالله ادعای اخیر ولیعهد سعودی درباره پایان یافتن تجاوز به یمن را تکذیب کرد و گفت او در پی یافتن راهی برای خروج از این بحران است. در این میان نیروی هوایی عربستان در ادامه حملات علیه یمن، بیش از ۴۰ حمله هوایی به نقاط مختلف این کشور کرده که بر اثر آن بیش از ده کشته و زخمی بر جای مانده است. در همین حال عادل‌الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی با وجود حملات بی‌رحمانه و غیر قانونی در یمن، مدعی «جنگ عادلانه» ریاض در یمن شد و از آن دفاع کرد.

کد مطلب: 103589
 
Share/Save/Bookmark