میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۴۱
 
 
رژیم صهیونیستی ابعاد جدیدی از نابودی فلسطین را اجرا می‌کند
اشغالگری با لایحه ممنوعیت تقسیم
اشغالگری با لایحه ممنوعیت تقسیم
 

در ادامه تحرکات رژیم صهیونیستی برای نابودی فلسطین، کمیته وزارتی در امور قانونگذاری کابینه رژیم صهیونیستی لایحه‌ای را به تصویب رساند که براساس آن تقسیم بیت‌المقدس ممنوع می‌شود.
کمیته یاد شده با تصویب این لایحه امکان تقسیم بیت‌المقدس در هر مذاکره صلحی در آینده با فلسطینیان را غیر ممکن کرده است. براساس این لایحه که با اتفاق آرا به تصویب اعضای این کمیته رسید، از این پس تقسیم بیت‌المقدس امکان‌پذیر نخواهد بود، مگر اینکه ۸۰ درصد از نمایندگان مجلس (کِنِسِت) بار دیگر بر منع ممنوعیت آن رای دهند. این لایحه پس از آن در کابینه صهیونیستی مطرح شد که برخی رسانه‌های این رژیم از احتمال تصمیم "بنیامین نتانیاهو" نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی برای تقسیم بیت‌المقدس در روند مذاکرات سازش خبر دادند. لایحه جلوگیری از تقسیم بیت‌المقدس از سوی احزاب راستگرای افراطی که ادعای مالکیت یهود بر بیت‌المقدس را دارند، مورد حمایت است. این لایحه را پیش از این در سال ۱۳۹۲ نیر "یاکوف لیتزمن" از حزب "یهودیت تورات متحد" در کمیته قانونگذاری ارائه کرده بود و وزرایی از سه حزب راستگرای "لیکود"، "اسرائیل بیتنا" و "خانه یهودیان" نیز از آن حمایت کرده بودند.
در مقابل وزیران دو حزب "یش عاتید" و "هاتنوعا" (جنبش) با آن مخالف کرده بودند. نتانیاهو، نخست‌وزیر (از حزب لیکود) و "زیپی لیونی" رهبر حزب "هاتنوعا" و مذاکره‌‌کننده ارشد رژیم‌صهیونیستی در مذاکرات سازش همواره با تصویب چنین طرحی مخالف بودند و معتقدند که چنین طرحی می‌تواند موجب توقف زودهنگام مذاکرات شود.
در همین حال نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی دستور داد ردیاب‌ها و دوربین‌های مداربسته در ورودی‌های مسجدالاقصی نصب شود. شهادت ۳ جوان فلسطینی در مسجدالاقصی در روز جمعه موضوع جدیدی نبود و از سال ۱۹۶۷ تا کنون ۳۵ فلسطینی در مسجدالاقصی به شهادت رسیده‌اند. براساس گزارش وبگاه «وطن»، در تاریخ ۲۱/۸/۱۹۶۹ یک شهرک‌نشین صهیونیست منبر تاریخی و باستانی «صلاح‌الدین» در مسجدالاقصی را به آتش کشید. در تاریخ ۱۱/۴/۱۹۸۲ یک نظامی ارتش صهیونیستی به مسجدالاقصی یورش برد و اقدام به تیراندازی بی‌هدف به سمت فلسطینی‌ها کرد که طی آن دو نمازگزار به شهادت رسیدند.
یکی از وحشیانه‌ترین جنایت‌هایی که سربازان صهیونیست در صحن مسجدالاقصی مرتکب شدند به ۸ اکتبر ۱۹۹۰ / ۱۳۶۹ باز می‌گردد در این تاریخ نمازگزاران مسلمان از ورود گروه تندرو و تروریست هیأت امنای معبد که قصد قرار دادن سنگ بنای ساخت معبد خود را داشتند، ممانعت به عمل آوردند به دنبال آن سربازان صهیونیست به طرف نمازگزاران تیراندازی کردند که این اقدام به شهادت بیش از ۲۰ فلسطینی و زخمی شدن ۱۱۵ تن دیگر انجامید. در تاریخ ۲۸/۹/۲۰۰۰ آرییل شارون با حمایت نظامیان صهیونیست وارد مسجدالاقصی شد، فلسطینی‌ها این را هتک حرمت مکان شریف مذکور دانستند و در روز بعد درگیری‌های گسترده‌ای رخ داد که طی آن ۹ فلسطینی به شهادت رسیدند.
خبر دیگر از فلسطین آنکه فرانسویان خشمگین از سفر نتانیاهو به پاریس در میدان رپوبلیک تجمع اعتراض‌آمیز برپا کردند. تجمع‌کنندگان که در بین آنها مسلمانان مقیم فرانسه نیز حضور داشتند از اینکه امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه دو روز پس از سفر دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را دعوت کرده است به شدت عصبانی و خشمگین هستند.
تجمع‌کنندگان با در دست داشتن عکس سران فرانسه و رژیم صهیونیستی هر دو آنها را در جنایات انجام شده در سرزمین‌های اشغالی شریک جرم اعلام و خواستار محاکمه آنها شدند. صدها اردنی نیز در محکومیت تجاوزات صهیونیست‌ها در مسجدالاقصی و اعتراض به بستن دروازه‌های این مسجد به روی نمازگزاران فلسطینی تظاهرات کردند. «وائل عربیات» وزیر اوقاف و مقدسات اسلامی اردن نیز به رژیم صهیونیستی درباره بسته شدن مسجدالاقصی به بهانه مهار خشونت و تنش‌ها هشدار داد و تأکید کرد که این امر اقدامی خطرناک است که مسجدالاقصی از بیش از ۸۰۰ سال پیش تا کنون شاهد آن نبوده است.
عبدالله دوم در این تماس ضمن محکوم کردن این عملیات، گفت: «من مخالف هرگونه خشونت در مکان‌های عبادی هستم. ما باید از افزایش تنش اجتناب کرده و آرامش را در مسجدالاقصی برقرار کنیم.»

کد مطلب: 100087
 
Share/Save/Bookmark