میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۳
 
 
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سیاست روز:
ادعای دیلی‌تلگراف بی‌ربط و بی‌جا است
ادعای دیلی‌تلگراف بی‌ربط و بی‌جا است
 

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره ادعای دیلی تلگراف درخصوص کمک ایران به کره شمالی برای ساخت بمب هسته‌ای این حرف‌ها را بی‌ربط و بی‌جا و غیرقابل اعتنا خواند.
بهرام قاسمی دیروز در نشست هفتگی با خبرنگاران جنایات کنونی علیه مسلمانان میانمار و تضییع حقوق بشری در این کشور و جنایاتی که در مقابل نگاه مدعیان حقوق بشر رخ می‌دهد را محکوم کرد.
وی درباره ادعای دیلی تلگراف درخصوص کمک ایران به کره شمالی برای ساخت بمب هسته‌ای این حرف‌ها را بی‌ربط و بی‌جا و غیرقابل اعتنا خواند.و افزود: در برخی رسانه‌ها ادعاهای زیادی مطرح می‌شود که درست نیست و پرداختن به آن نیز تلف کردن وقت است.
وی در ادامه و در پاسخ به سؤالی درباره برجام و خروج آمریکا از این توافق نیز خاطرنشان کرد: همه مطالبی که گفته می‌شود گمانه‌زنی و حدس و گمان و مسائلی است که در رسانه‌ها مطرح می‌شود. قاسمی اضافه کرد: تصمیمات ما را هیات عالی نظارت بر برجام به هنگام خواهد گرفت و سناریوهای لازم در همه موارد در حوزه برجام دیده شده و آنچه به صلاح کشور است اقدام خواهد شد.
قاسمی در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات علی‌اکبر صالحی و درباره ادامه حضور ایران در برجام، توافق وین را یک توافق دوجانبه نخواند و افزود: برجام یک تفاهم چند جانبه است که با قطعنامه ۲۲۳۱ مورد تایید سازمان ملل قرار گرفته و به طور قطع موفقیت برجام منوط به رعایت تمامی تعهدات توسط تمامی کشورهای متعاهد است.
وی افزود: در صورتی که کشوری از اجرای تعهداتش کوتاهی کند و تعهدات برجام به هر دلیلی توسط هر کدام از کشورها انجام نگیرد، باید تاوان و بهای سنگین عدم اجرای تعهداتش را پرداخت کند. این می‌تواند آمریکا باشد یا هر دولت دیگری.
قاسمی با تأکید بر اینکه ایران آغاز کننده نقض برجام نخواهد بود، یادآور شد: البته ایران در مقابل نقض برجام توسط هر کشور دیگری عکس‌العمل‌های لازم را خواهد داشت و نقض برجام را توسط دیگران تحمل نخواهد کرد.
وی عنوان کرد: بقای اجرای موفقیت‌آمیز برجام منوط است به متعهد ماندن و اجرای دقیق تعهدات توسط تمامی کشورها. هر کدام از کشورها که نتوانند به هر دلیلی و یا نخواهند تعهداتشان را اجرا کنند حتما می‌توانند با تاوان و خسارات جبران ناپذیری مواجه شوند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی با ذکر این نکته که برجام مکانیسم و ضوابط و موضوعیت خودش را دارد و تمام تعهدات طرفین در چارچوب برجام دیده شده، اظهار داشت: هرگونه اقدامی که با محتوای برجام مغایر باشد و یا نقض و کارشکنی و بدعهدی مانند بدعهدی‌های گذشته باشد، نهایتا موضوع را در هیأت عالی نظارت بر برجام پیگیری می‌کنیم و این هیأت و مجموعه کشور برای تمامی شرایط و اتفاقاتی که می‌تواند رخ بدهد، برنامه‌ها، سناریوها و ترتیبات لازم را اندیشیده و در صورتی که بخواهد چنین فرضیه‌هایی که مطرح می‌شود، رخ دهد، قاطعانه و با جدیت تمام برخورد خواهد کرد و نقض تعهدات دیگران را حتما تحمل نخواهیم کرد.
این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان در پاسخ به سؤال دیگری درباره سفر امروز وزیر خارجه پاکستان به تهران و دیدارش با ظریف، روحانی و نهاوندیان، عنوان کرد: امیدواریم این سفر سنگ بنای بیشتری برای تقویت روابط دو کشور همسایه و دوست باشد. قاسمی در ادامه این نشست خبری درخصوص درخواست مسعود بارزانی از ایران برای میانجی‌گری بین اقلیم کردستان و بغداد با بیان اینکه علاقه‌مند هستیم مذاکراتی که از گذشته بین اربیل و بغداد شروع شده بود، ادامه یابد و به نتایج مثبتی منجر شود.
وی اضافه کرد: مواضع ما درباره عراق، حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور و وضعیت همه پرسی بیان شده و تکرار نمی‌کنیم. امیدوارم عقلانیت و درایت در مجموعه منطقه کمک کند وضعیت پیچیده امروز در این نقطه حساس از جهان، بیش از پیش پیچیده‌تر نشود.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران تا حد توان با توجه به ارتباطات خوبی که با اکراد، دولت مرکزی و سایر گروه‌ها و شخصیت‌های عراقی داشته و دارد، سعی می‌کند بتواند تا حد زیادی از بروز برخی بحران‌ها که می‌تواند تا حد زیادی مخرب و خطرناک باشد، جلوگیری به عمل آورد.
قاسمی در ادامه این نشست و در پاسخ به سؤالی بحث ایران‌هراسی را بحث جدیدی ندانست و حلقه نخ‌نمای از دور خارج شده‌ای خواند که برخی کشورهای منطقه و آمریکا از به کارگیری این واژه‌ها سعی می‌کنند شرایط را بر ایران تنگ‌تر کنند.
وی بحث حضور و نفوذ ایران در منطقه را طبیعی و غیراکتسابی و بسیار روشن خواند و افزود:‌ فرهنگ و تمدن در اسارت جغرافیا قرار نخواهد گرفت و نمی‌گیرد و آنچه در منطقه و محیط پیرامونی ایران است، بحث فرهنگ و تمدنی است و این واژه‌ها که پیرامون ایران به کار برده می‌شود و نگرانی از نفوذ ایران، سیاست‌های غلطی است که سعی می‌کند ایران را از مجموعه منطقه جدا کند و اجازه می‌دهد برخی قدرت‌ها از طریق این سیاست‌های نپخته‌ در جهت تخلیه خزانه‌های کشورها اقدام کرده و ثروت‌ها را به سمت خودشان هدایت کنند.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره ارسال کمک به مسلمانان میانمار با بیان اینکه ما دارای روابط سیاسی با این کشور هستیم ولی سفارتخانه نداریم و سفارت ما در تایلند آکردیته در نزد این دولت است، گفت: با شدت گرفتن بحران در میانمار سفارت ما در تایلند تلاش‌های وسیعی را آغاز کرد و در تماس با این دولت بود برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه و دریافت مجوزهای لازم به منظور اعزام هیات و ارسال کمک‌ها است ولی متاسفانه دولت میانمار مجوزهای لازم را صادر نکرد و این منحصر به ما نیست و در قبال سایرین نیز اینگونه بوده است.
قاسمی افزود: در تلاش برای ارسال کمک‌ها به بنگلادش هستیم تا هر چه سریع‌تر به دست مسلمانان میانمار برسد.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره خبری مبنی بر شکایت فدراسیون فوتبال سوریه از ایران درخصوص اجبار هواداران زن این کشور به رعایت حجاب در استادیوم آزادی و بحث کمک‌های ایران به سوریه اظهار داشت: خیلی موافق نیستم با ارتباط یک موضوع ورزشی با سیاست‌های ایران در سوریه و آنچه که مطرح شده تا حدی اشتباه بیان شده و ازچنین شکایتی درباره حجاب آگاهی ندارم.
وی افزود: آنچه دولت و فدراسیون سوریه دنبال می‌کند بحثی است برای برخی امتیازات ورزشی دیگری که می تواند داشته باشد برای بحث آتی خودش و این بحث تا جایی که من اطلاع دارم با واقعیت منطبق نیست.
وی در ادامه و در پاسخ به پرسشی بحث وارد کردن اتهام به ایران در زمینه حمایت از تروریسم را بحث جدیدی ندانست و گفت: تشویق کشورها و گروه‌هایی که با تروریسم تبدیل به یک سوژه و موضوعی برای تجارت شده‌اند و ایرانی که در صف نخست مبارزه با تروریسم در منطقه بهای سنگینی را پرداخت کرده، متهم به تروریسم می‌شود، ولی جای شگفتی ندارد کسانی که ایران را متهم می‌کنند همان‌هایی هستند که در کمپین انتخاباتی دولتمردان آمریکایی را متهم کرده و افشا می‌کردند که آنها در ایجاد، ترغیب و ترویج و به وجود آوردن گروه‌های تروریستی از القاعده و داعش سهم بسزایی در چند دهه اخیر در منطقه داشته‌اند.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤال دیگری درباره صدور روادید در سفارتخانه‌های خارجی به خصوص اروپایی و مشکلات پیش آمده برای اتباع ایرانی عنوان کرد: بحث عدم صدور روادید در دستورکار وزارت خارجه بوده و خواهد بود. برخی سفارتخانه‌ها با تذکراتی که دریافت کردند و گفت‌وگوهایی که انجام شد، همکاری‌های متناسب و به جایی داشتند و تا حد زیادی مسائل پیرامون آنها حل و فصل شده است.
قاسمی در عین حال یادآور شد: لازم به یادآوری است که وزارت خارجه مشکلی برای اینکه سفارتخانه‌ها بخش خدمات کنسولی خود را یا بخشی از این خدمات را به برخی شرکت‌های قانونی و ثبت شده در داخل ایران واگذار کنند و بتوانند خدمات سریع‌تر و بهتری به شهروندان ایرانی ارائه دهند، ندارد و حتی می‌توانیم آنها را تشویق کنیم که به این سمت و سو حرکت کنند.
وی افزود: اصل داشتن دفاتری در خارج از سفارتخانه‌ها مشکل ما نیست، آنچه مشکل ما و شهروندان و گلایه آنها بوده همان شبکه‌های مافیایی است که در اطراف برخی سفارتخانه‌ها به بازار سیاه صدور روادید مشغول بودند و باز در حواشی دفاتری که توسط برخی سفارتخانه‌ها ایجاد شده، مجددا فعالیت می‌کنند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: در حال پیگیری هستیم و جلساتی را با نهادهای ذیربط داشته و خواهیم داشت و در صورت نیاز از طریق سیستم قضایی اقدام خواهیم کرد و با تمام توان تلاش می‌کنیم این مشکل را کاهش دهیم و اجازه ندهیم دیگران برای سودجویی نسبت به هموطنان خود این برخوردهای ناعادلانه و غیرمنصفانه را انجام دهند.
قاسمی در ادامه این نشست و در پاسخ به سؤال دیگری درباره تغییرات در ساختار وزارت خارجه این تغییرات را بنیادی و بسیار اساسی خواند و گفت: این تغییرات در این گستره در دهه‌های گذشته بی‌سابقه بوده است و کار بزرگی طراحی شده و با توجه به ضرورت‌های کشور و نیازهای سیاست خارجی بخشی از آن در سازمان امور اداری و استخدامی مصوب و امضا شده و بعد از امضای آن دو ماه فرصت داریم که آن را اجرایی کنیم. هم‌اکنون در حال شکل‌گیری و اجرای مراحل عملی شدن تاپ‌چارت وزارت خارجه هستیم و امیدوارم تا مهر ماه به سامان برسد و بخش دوم نیز در هفته گذشته تکمیل شد و احتمالا باید به سازمان امور اداری و استخدامی رفته باشد و منتظریم به تصویب برسد و سپس آن را اجرا کنیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه به بحث ایجاد معاونت دیپلماسی اقتصادی اشاره کرد و افزود: این معاونت براساس بحث اقتصاد مقاومتی و ضرورت‌های معیشتی و نیاز به تقویت سیاست‌های اقتصادی خارجی طراحی شده و امیدواریم با برقراری این معاونت مقدمات هماهنگی و راهیابی بنگاه‌های اقتصادی به بازارهای جهانی و خارج از کشور را فراهم کنیم.
قاسمی درخصوص تدابیر اندیشیده شده برای زوار ایرانی عتبات عالیات برای شرکت در مراسم عاشورا و تاسوعا و اربعین حسینی عنوان کرد: از مدت‌ها پیش ستاد اربعین در وزارت کشور با حضور سایر ارگان‌های ذیربط و بخش کنسولی وزارت خارجه و نمایندگی‌های ما اعم از سفارت و سرکنسولگری‌های ایران در عراق تشکیل می‌شود و برنامه‌ریزی‌ها و هدف‌گذاری‌های لازم برای هر چه بهتر برگزار شدن مراسم اربعین مورد پیگیری قرار می‌گیرد.
وی در خصوص مرحله جدید روابط ایران و ترکیه اظهار داشت: نوع همکاری‌ها، رایزنی‌ها و رفت و آمدها و تعاملات بین دو همسایه و دوست در ماه‌های گذشته از روندی صعودی پیروی کرده و شاهد سفر سرلشکر باقری بودیم و سفرهای دیگری نیز قرار است در آینده انجام شود. وی گفت: امیدوارم در نشست آستانه شش و پس از آن دو کشور با رایزنی و تعاملاتشان بتوانند موفقیت‌های بیشتری در حوزه همکاری‌های منطقه‌ای داشته باشند. 

نویسنده: هدی دهقان بذرافشان

کد مطلب: 100889
 
Share/Save/Bookmark