میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۲۱
 
 
امارات و آمریکا طرح فروپاشی اتحاد ملی و جغرافیایی یمن را اجرا می‌کنند
تبانی زائد و ترامپ برای تجزیه یمن
تبانی زائد و ترامپ برای تجزیه یمن
 

روند تحولات یمن در حالی از یک‌سو برگرفته از فاجعه انسانی ایجاد شده توسط سعودی و از سوی دیگر مقاومت گسترده یمنی‌ها در برابر تجاوزات سعودی است که گزارش‌ها نشان می‌دهد امارات و آمریکا درباره چگونگی تعامل با مناطق جنوبی یمن و مشخصاً مناطق حساس و مهم و نفت خیز با یکدیگر هماهنگی دارند.
این روزها یمن صحنه تحولات قابل توجهی است از آن جمله آنکه درباره وجود هماهنگی مستقیم آمریکایی - اماراتی درباره نحوه تعامل با مناطق جنوبی و مشخصا مناطق مهم و حساس کوچکترین تردیدی وجود ندارد.
تحولات میدانی جنوب یمن به گونه‎ای است که امارات می‌خواهد بر بیشتر مناطق جنوبی مهم و استراتژیک مانند عدن و جزیره سقطری و منطقه باب‌المندب و حضرموت مسلط شود. برخی منابع یمنی گزارش دادند که نیروهای آمریکایی و اماراتی بر میادین نفت و گاز استان «شبوه» واقع در جنوب شرق یمن سیطره یافتند.
نیروهای آمریکایی و اماراتی پس از مجبور کردن عناصر مسلح وابسته به علی محسن الاحمر و حزب اخوانی الاصلاح وابسته به عربستان به ترک و تخلیه میادین نفت و گاز استان شبوه واقع در جنوب یمن، بر آن مسلط شدند.
در همین ارتباط، شبکه خبری المیادین گزارش داد که نیروهای نظامی آمریکا وارد فرودگاه شرکت «پترومسیله» در سیئون در استان حضرت موت واقع در شرق یمن شدند.
بنابراین، عملیات نظامی اخیر نیروهای اماراتی و آمریکایی در استان شبوه گواه بر صدق این ادعا است که سناریوی مشترکی بین دو کشور وجود دارد و شاید این سناریو منجر به تقسیم جنوب یمن به دولت‌های کوچک و مناطق فدرالی تقسیم شود بخصوص اینکه دارای مناطق مهم و نفتی و استراتژیکی است.
تشدید درگیری‌های میدانی بین آمریکا و امارات گامی مهم به سوی گسترش سیطره مستقیم بر بیشتر مناطق حساس جنوب یمن است و شاید ورود نیروهای ویژه آمریکا به حضرموت همزمان با تشدید این درگیری‌ها برای تقویت حضور نیروهای آمریکایی در این مناطق باشد.
در همین حال فرستاده سازمان ملل متحد در امور یمن پس از پایان سفرش به عُمان در راستای تلاش برای احیای رایزنی‌های صلح یمن، وارد اردن شد. ولد الشیخ همچنین پس از ورود به اردن با «عبدالملک المخلافی» وزیر خارجه دولت مستعفی یمن و رئیس هیأت مذاکرات این دولت که در اردن بسر می‌برد، دیدار کرد. مخلافی در صفحه توییتر خود نوشت که در دیدار با ولدالشیخ بر حمایت دولت مستعفی یمن از تلاش‌های وی و ضرورت ملزم کردن انصار‌الله و نیروهای وابسته به علی عبدالله صالح رئیس‌جمهور سابق یمن به مقتضیات صلح تأکید کرده است.
با تشدید درگیری‌های نظامی در خط مرزی عربستان با یمن و افزایش تلفات نظامیان سعودی، یک روزنامه قطری از درخواست ولیعهد عربستان از ولد الشیخ برای میانجیگری میان ریاض و انصارالله خبر داد. روزنامه «الشرق» گزارش داد در حالی که درگیری‌های نظامی در مناطق مرزی عربستان میان انصارالله و نیروهای گارد مرزی ریاض تشدید شده است، عربستان اعتراف کرد دو نظامی این کشور سرگرد «محمد بن سهل العتیبی» و گروهبان «فهد بن عبدالله الذیانی» در مرز جنوبی عربستان کشته شده‌اند تا به این ترتیب شمار تلفات نظامیان سعودی در نوار مرزی جنوبی این کشور از ۱۰ ماه می‌تا کنون به ۴۸ نفر برسد.
از سوی دیگر نیز حملات موشکی و توپخانه‌ای ارتش یمن و کمیته‌های مردمی این کشور در مناطق مرزی جازان و نجران افزایش پیدا کرده است و بخش رسانه‌ای ارتش یمن اعلام کرد که پایگاه نظامی «المعنق» در جیزان را هدف چندین موشک کاتیوشا قرار داده و پایگاه‌های «الدخان»، «المشانق» و «المحطه البیضا» هدف حملات توپخانه‌ای ارتش یمن قرار گرفته که چندین کشته و زخمی در میان نظامیان سعودی به همراه داشته است. در همین راستا و بعد از تشدید حملات ارتش یمن به مناطق نظامی عربستان و بالا رفتن تلفات نظامیان سعودی در این مناطق منابع یمنی به روزنامه الشرق خبر داده‌اند که هیأتی از انصارالله و کنگره مردمی یمن به زودی راهی مسقط پایتخت عمان خواهد شد.
در این میان مرکز انتقال خون یمن درباره رو به اتمام بودن ذخایر خون و فرآورده‌ها و بروز فاجعه انسانی در بخش پزشکی و درمان بیماران و مجروحان این کشور هشدار داد. این مرکز با صدور بیانیه‌ای از سازمان‌های بین‌المللی و تجار و بازرگانان خواست که برای جلوگیری از فاجعه انسانی به کمک آن بشتابند. «ایمن الشهاری» مدیرعامل مرکز ملی انتقال خون یمن تاکید کرد که با توجه به کمبود شدید ذخایر استراتژیک خون و فرآورده‌های آن بروز فاجعه انسانی در این کشور نزدیک است.

کد مطلب: 100384
 
Share/Save/Bookmark