میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۱
 
 
در ادامه حملات موشکی به پایگاه‌های آمریکای اینبار عین‌الاسد هدف قرار گرفت
اجرای مصوبه پارلمان تنها راه نجات عراق
اجرای مصوبه پارلمان تنها راه نجات عراق
 

پایگاه آمریکایی عین الاسد در حالی هدف چندین موشک قرار گرفت که بسیاری از نمایندگان و جریان‌های سیاسی عراق، اجرای مصوبه پارلمان مبنی بر اخراج نیروهای آمریکایی را تنها راهکار رسیدن کشورشان به ثبات و امنیت می دانند.
بیش از یک سال از مصوبه پارلمان عراق مبنی بر لزوم خروج نیروهای آمریکایی می‌گذرد اما تاکنون این مصوبه به دلیل بحران‌های امنیتی مشکوک و نیز عدم اقدام موثر دولت عراق به نخست وزیری الکاظمی همچنان اجرایی نشده که نتیجه آن نیز استمرار بحران‌های امنیتی، ناارامی‌ها و تحرکات گروه‌های تروریستی و حتی بعثی‌ها و نیز دخالت‌های سیاسی آمریکا بر فضای نابسامان عراق دامن زده است. در این میان از یک سو برخی جریان‌ها برای انتقام گیری از آمریکا به تحرکات نظامی علیه پایگاه‌های آمریکا می پردازند و برخی گروه‌ها نیز با هدف توجیه ماندن آمریکا این حملات را صورت می دهند به هر تقدیر هر کدام از این گزینه‌ها که باشد عراق قربانی ماندن آمریکاست و تنها راه خروج نیروهای آمریکایی است چنانکه نمایندگان پارلمان عراق بار دیگر از دولت خواستند به جنایات آمریکا علیه عراقی‌ها پاسخ بدهد و نظامیان آمریکا را از خاک عراق اخراج کند. نمایندگان پارلمان عراق، در طی مصاحبه‌هایی اعلام کردند حضور نظامیان آمریکا در خاک عراق باعث ناامنی این کشور می‌شود.
کاطع الرکابی، نماینده مجلس عراق، با اشاره به حمله هوایی آمریکا به نیرو‌های الحشد الشعبی، گفت: آمریکا بار‌ها مواضع الحشد الشعبی را مورد هدف قرار داده است. الحشد الشعبی وظیفه دفاع از مرز‌ها در مقابل تروریست‌ها را دارد و به دفعات با ریختن خون خود از مرز‌های عراق دفاع کرده است. حمله به الحشد الشعبی نشان می‌دهد آنچه که مقامات آمریکایی می‌گویند دروغ است.در همین چارچوب «محمد البلداوی»، نماینده عراقی، در مصاحبه با المعلومه گفت: سکوت دولت و نگرفتن تصمیمی جدی در مقابل تجاوزات آمریکا باعث حملات بیشتر به نیرو‌های مقاومت می‌شود. آمریکا قتل عراقی‌ها را با پروژه «بلک واتر» شروع کرد و الان به هدف‌گیری سیستماتیک الحشد الشعبی رسیده است.عدی راجون، عضو جریان بدر، هم هشدار داد: آشوب در عراق نتیجه تعلل در اخراج نظامیان آمریکاست. وجود نیرو‌های آمریکا در خاک عراق نشان می‌دهد واشنگتن با استفاده از مزدورانش به دنبال ایجاد هرج‌ومرج در عراق است.
این مطالبات در حالی صورت گرفته که در ادامه تبعات حضور نیروهای آمریکایی، پایگاه عین الاسد هدف حمله موشکی قرار گرفت. سخنگوی ائتلاف بین‌المللی در نخستین واکنش به حمله موشکی به پایگاه هوایی عین‌الاسد در الانبار عراق تایید کرد ۱۰ موشک به پایگاه پرتاب شده است. «واین ماروتو» سخنگوی ائتلاف بین المللی، به فرماندهی آمریکا گزارشی اولیه از هدف قرار گرفته شدن پایگاه عین الاسد در استان الانبار صادر کرد.او در صفحه توئیتری خود نوشت: ۱۰ موشک پایگاه نظامی عراق، پایگاه هوایی الاسد را که میزبان نیرو‌های ائتلاف است، در ۳ مارس ۲۰۲۱ حدود ساعت ۷.۲۰ صبح (به وقت عراق) هدف قرار دادند.در همین خصوص، تحسین الخفاجی، سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق در بیانیه‌ای جزئیاتی از حمله موشکی به پایگاه عین الاسد را اعلام کرد.سفیر انگلیس در بغداد حملات موشکی به پایگاه آمریکایی عین الاسد را محکوم کرد.سفیر انگلیس بار دیگر در توجیه حضور نظامی کشورش در عراق گفت: نیرو‌های ائتلاف به سرکردگی آمریکا به دعوت بغداد برای مقابله با داعش حضور دارند.
در این میان رئیس اتحادیه «علماء المسلمین» در دیالی با اشاره به این‌که آمریکا از تولد پروژه‌های اقتصادی در مناطق مرزی عراق با سوریه جلوگیری می‌کند، از دلیل پشت پرده این سیاست واشنگتن گفت.«جبار المعموری» رئیس اتحادیه «علماء المسلمین» (علمای مسلمانان) در دیالی تصریح کرد که آمریکا مانع اصلی عدم اجرای هرگونه پروژه اقتصادی در مرزهای سوریه است.
رویکردهای بحران ساز آمریکا در حالی ادامه دارد که شش تیپ از سازمان الحشد الشعبی عراق با همکاری ارتش و نیروی هوایی این کشور، صبح امروز عملیات گسترده «ثأر الشهداء» علیه بقایای داعش را در جنوب غرب کرکوک و یکی از مناطق استراتژیک صلاح‌الدین کلید زد.

کد مطلب: 117359
 
Share/Save/Bookmark