میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۳۴
 
 
وقتی دغدغه چهره‌ها با دغدغه‌های اصلی مردم فرق می‌کند
انقضای تاریخ مصرف سلبریتی‌های بنفش

روندی که از انتخابات سال ۹۶ تا به امروز اتفاق افتاده دغدغه‌های واقعی سلبریتی‌ها را آشکار کرده است.
«حمید فرخ‌نژاد» یکی از همین سلبریتی‌هاست که در گفت‌وگویی جنجالی و طولانی با یکی از رسانه‌های اینترنتی که شنبه ۱۴ مهرماه منتشر شد حرف‌هایی زد که واکنش‌های زیادی را در فضای مجازی به دنبال داشت. فرخ‌نژاد علاوه بر بیان مسائل شخصی و خانوادگی، به نظام سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور نیز خرده گرفت.
او در قسمتی از این گفت‌وگوی جنجالی در پاسخ به صحبت‌های مجری درباره دستمزد ۴۸۰ میلیونی‌اش برای بازی در فیلم سینمایی استرداد گفت: «من در ده هزار دلاری که هر ماه برای خانواده‌ام به آمریکا می‌فرستم زاییده‌ام.»
او در این مصاحبه رپورتاژی حرف‌های دیگری هم زد که سر و صدای بیشتری به پا کرد.
واکنش افکار عمومی در شبکه‌های اجتماعی به سخنان فرخ‌نژاد شدید بود و عده‌ای با مقایسه حرف او با آرمان‌های شهدا که برای این مردم و مملکت زن و فرزند و خانواده خود را رها کرده و جان خود را در این راه دادند از این بازیگر سینما انتقاد کردند.
البته فرخ‌نژاد در لایو اینستاگرامش از خود دفاع و از غرض‌ورزی برخی از گروه‌ها در انتشار تقطیع شده این برنامه گله کرد و مخاطبان خود را به اصل این مصاحبه ضبط شده ارجاع داد.
وی در این‌باره بیان داشت: «من هیچ وقت چنین حرفی نزدم و به خودم اجازه نمی‌دهم چراکه شما ملت من و همه دارایی من هستید و وقتی از خانواده‌ام سخن می‌گویم شما هم خانواده من در یک ابعاد بزرگتر هستید.»
واقعیت این است که سلبریتی‎ها در چند ماه اخیر بسیار در تیررس انتقادات افکارعمومی قرار گرفته‌اند. از سخنان فرخ نژاد که بیان آن نیز طوری بود که برای بسیاری شبهه ایجاد کرده گرفته تا سخنان «امیر جعفری» سخنان چالش‌برانگیزی را مطرح کرد. وی در مصاحبه‌ای که در اثنای انتخابات داشت مردم را تن‌پرور و رعیت نامید و حتی در ادبیات قرون وسطای خود برای مردم شانیت شهروندی که دارای حقوقی است قائل نشد. سطح دغدغه جعفری را در این گفتگوی تصویری زمانی به خوبی درک می‌کنیم که رفت آمد راحت در فستیوال‌های فیلم خارجی را برتر از بیکاری و مشکلات جوانان می‌داند.
وی در این‌باره می‌گوید: «قبلا استرس می‌گرفتیم. اما حالا هواپیما دارد می‌آید. توریست دارد وارد کشور می‌شود. وقتی می‌خواهیم به خارج از کشور برویم برای فستیوالی چیزی، با عزت و احترام می‌رویم. اما مردم اینها را نمی‌بینند. فقط می‌گویند جوان‌ها بیکارند... مقداری از این مشکلات به خودمان بر می‌گردد آدم‌های تنبلی شده‌ایم. از قدیم هم همیشه رعیت‌ها دوست داشتند یک گونی برنج یا سیب‌زمینی بیشتر بگیرند. تن‌پرور بارمان آورده‌اند.»
سلبریتی‌ها که در انتخابات سال ۹۶ از حسن روحانی حمایت تام و تمام کردند و کمپین‌های انتخاباتی این کاندیدای ریاست جمهوری را برای رای گیری از مردم پر کردند حالا که مشکلات اقتصادی تشدید شده ساز پشیمانی کوک کرده‌اند.
البته این پشیمانی آنها نیز چندان رویه مردمی نداشته است. اولین موج پشیمانی سلبریتی‌ها زمانی بود که موضوع گران شدن عوارض سفر خارجی مطرح شد. در این میان «نويد محمد‌زاده»، بازیگر سینما به اين افزايش عوارض سفر به خارج واكنش نشان داد. حميد فرخ‌نژاد هم كنايه‌وار عنوان كرد كه اگر عوارض خروج از خانه را هم زياد كنند، ترافيك كاهش مي‌يابد.
موج بعدی انتقادات از دولت به گرانی نرخ دلار بر می‌گردد. سلبریتی‌های زیادی در این حوزه از مردم عذرخواهی کرده‌اند. آخرین اظهارنظر در این‌باره باز به سخنان چند روز پیش حمید فرخ‌نژاد مربوط می‌شود که از دغدغه خود برای فرستادن ماهیانه ۱۰ هزار دلار به خانواده خود که در خارج از کشور اقامت دارند، سخن گفت.
سلبریتی‌های دیگری همچون ترانه علیدوستی و مهناز افشار نیز از جمله افرادی هستند که همواره از دولت حمایت کردند اما با وقوع مشکلات جدید اقتصادی تحت فشار افکارعمومی قرار گرفتند و حتی ضیافت افطاری رئیس‌جمهور را تحریم کردند. از افکار عمومی که این روزها سلبریتی‌ها را به سبب حمایت از دولت تحت فشار گذاشتند بگذریم، هم رسانه‌های اصلاح‌طلب و هم دولتمردان نیز سلبریتی‌ها را با القاب ناپسند چون نااهلان و افراد کم‌عمق نامیده‌اند که به نظر می‌رسد تاریخ انقضای این گروه در عرصه سیاسی کشور خیلی وقت است که به اتمام رسیده است. جهان‌نیوز

کد مطلب: 106450
 
Share/Save/Bookmark