میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۲۴
 
 
اعلام موجودیت ائتلاف معارضان آل‌سعود

در ادامه بحران‌های داخلی سعودی، گروهی از جریان‌های سیاسی معارض در عربستان از تشکیل ائتلاف جریان‌های معارض در این کشور به منظور تغییر مسالمت‌آمیز قدرت خبر دادند.
گروهی از جریان‌ها و احزاب معارض عربستانی اعلام کردند ائتلافی تحت عنوان اتحاد نیروهای سیاسی معارض در جزیره العرب برای تغییر مسالمت‌آمیز قدرت در عربستان تشکیل داده‌اند. این ائتلاف با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که هدف از اتحاد نیروهای معارض، حمایت از اصلاحات و تغییر در عربستان به پشتوانه مردم این کشور است تا جایی که آل‌سعود به مطالبات مردم تن دهد و در غیر این صورت راهی جز انقلاب برای براندازی این رژیم و نجات کشور از شرارت‌های آن باقی نمی‌ماند.
اتحاد معارضان عربستان اعلام کرد: باید با واقعیت رو به رو شد. آل‌سعود کشور را به سوی پوچی هدایت می‌کند و عربستان را به منبع شرارت علیه جهان اسلام تبدیل کرده است. گفتنی است، حزب اسلامی الامه ، تجمع احرار جزیره العرب، حزب التجدید اسلامی، ائتلاف الفضول و جمعیت حقوقی اعتقال این ائتلاف را تشکیل داده اند. در این میان یک رسانه غربی با اشاره به هجمه آغاز شده علیه شیعیان در عربستان گزارشی را در مورد تخریب منازل آنها از سوی رژیم آل‌سعود منتشر کرد.
آسوشیتدپرس گزارشی درباره تخریب محله تاریخی «المسوره» در شهر العوامیه در شرق عربستان سعودی منتشر کرده و نویسنده این گزارش به تخریب مرکز تاریخی شهر که دست‌کم ۴۰۰ سال قدمت دارد و همچنین حمله به ساکنان آن پرداخته و تاکید کرده است که دولت عربستان با این اقدام، تنشی را که در سال‌های اخیر پیوسته وجود داشته شدت می‌بخشد. در ماه می‌سال‌جاری سازمان ملل نسبت به تخریب خانه‌ها در این محله اعتراض کرد اما مقامات عربستان گفتند که نابودی این محله برای نوسازی آن و بالابردن استاندارد زندگی ساکنانش صورت می‌گیرد.
در این میان ژنرال سابق و جنجالی عربستان و رئیس مرکز مطالعات سیاسی و راهبردی خاورمیانه اعلام کرد که در صورت موافقت تل‌آویو با طرح عربستان، ریاض با تل‌آویو روابطش را عادی خواهد کرد.
«انور عشقی» ژنرال بازنشسته نیروهای مسلح عربستان سعودی است در گفت‌وگو با «دویچه‌وله» گفت: عادی‌سازی روابط با اسرائیل منوط به موافقت آن با طرح ابتکار عربی است که ملک عبدالله برای صلح در خاورمیانه آن را در سال ۲۰۰۲ طرح کرد و شامل تشکیل کشور فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷، بازگشت آوارگان، عقب‌نشینی از بلندی‌های اشغالی جولان در مقابل به رسمیت شناختن اسرائیل و عادی سازی روابط کشورهای عربی با آن بود.

کد مطلب: 99835
 
Share/Save/Bookmark