میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۵۸
 
 
واکنش‌های جهانی به ادعای بایدن درباره پیروزی در افغانستان
فاجعه و شکست نه موفقیت استثتایی
فاجعه و شکست نه موفقیت استثتایی
 
بایدن در سخنانی در حالی خروج از افغانستان را یک موفقیت استثنایی نامید که بسیاری از شخصیت‌ها و محافل رسانه‌ای، ضمن رد ادعای بایدن این خروج و ۲۰ سال اشغال افغانستان را یک فاجعه و شکست نامیدند.

رئیس جمهور آمریکا در اولین سخنرانی خود بعد از پایان یافتن اشغال افغانستان، عملیات مفتضحانه خروج از این کشور را ماموریتی فوق‌العاده خواند.
جو بایدن در اولین سخنرانی خود بعد پایان اشغال نظامی افغانستان اعلام کرد که آمریکا با موفقیت تمامی نظامیان خود را از افغانستان خارج کرده و این ماموریت به پایان رسیده است.
این درحالیست که طی دو هفته عملیات خروج، ارتش آمریکا خسارات جانی سنگینی شد و طی انفجار انتحاری در فرودگاه کابل ۱۳ نظامی آمریکایی کشته شدند. علاوه بر این، برجا گذاشتن تسلیحات و تجهیزات نظامی آمریکا انتقادات زیادی را متوجه بایدن و وزارت دفاع آمریکا کرده است.بایدن با بیان اینکه این ماموریت بسیار فوق العاده بوده است همچنین گفت بیش از ۹۰ درصد شهروندان آمریکایی از افغانستان تخلیه شدند اما هنوز ۱۰۰ تا ۲۰۰ شهروند آمریکایی در افغانستان هستند و بر آنیم که هر کس تمایل به خروج از افغانستان داشته باشد برای آنها گذرگاه امن ایجاد کنیم.بایدن در ادامه با پرهزینه خواندن جنگ افغانستان برای مردم آمریکا گفت، جنگ دو دهه‌ای آمریکا در افغانستان روزانه ۳۰۰ میلیون دلار هزینه داشت.
رئیس جمهور آمریکا اضافه کرد، جنگ ما در افغانستان هنوز به پایان نرسیده است. ما به جنگ با تروریسم در افغانستان یا هرکشور دیگر ادامه خواهیم داد اما بدون نیروی زمینی.وی تاکید کرد که تهدید تروریسم همچنان ادامه دارد اما ماهیت آن تغییر کرده است. بنابراین استراتژی ما نیز تغییر کرده است.
رئیس‌جمهور آمریکا ساعاتی پیش از این و بعد از آنکه پنتاگون پرواز آخرین هواپیمای باری آمریکا از فرودگاه کابل را اعلام کرد در بیانیه‌ای تصریح کرده بود که حضور نظامی ۲۰ ساله آمریکا در افغانستان به پایان رسیده است. این سخنان در حالی مطرح شده است که پوتین رئیس جمهور روسیه در اظهاراتی حضور ۲۰ ساله آمریکا در افغانستان را همراه با نتایج فاجعه‌باری دانست.پوتین با اشاره به تحولات اخیر افغانستان گفت: «حوادثی که نه چندان دورتر از ما اتفاق می‌افتد، منظورم افغانستان است، نیرو‌های آمریکایی در این منطقه بوده اند و به مدت ۲۰ سال سعی کرده اند افرادی را که در آنجا زندگی می‌کنند متمدن کنند. در واقع، استاندارد‌های زندگی خود را گسترش دهند. از جمله سازماندهی سیاسی جامعه.»او در ادامه خاطرنشان کرد که حضور آمریکا در افغانستان بدون دستیابی به هیچ پیشرفتی ۲۰ سال به طول انجامید. نتیجه آن فقط فاجعه و تلفات بود.
خبر دیگر آنکه دفتر نخست‌وزیر انگلیس اعلام کرد، لندن با طالبان برای خروج ایمن اتباع انگلیسی و همکاران افغانستانی لندن طی ۲۰ سال اخیر، در حال مذاکرات مستقیم است.سخنگوی کاخ سفید نیز تصریح کرد که به رسمیت شناختن طالبان به عنوان دولت جدید افغانستان بستگی به شرایط دارد و ایالات متحده عجله‌ای برای به رسمیت شناختن این گروه ندارد.دبیرکل ناتو، در واکنش به حضور یکی از افراد نزدیک به سرکرده پیشین القاعده در ننگرهار گفت: مبارزه با تروریسم در افغانستان ادامه خواهد داشت و توانایی حمله از راه دور به مواضع تروریست‌ها را داریم.
بورل مسئول سیاست خارجی اروپا در یادداشتی نوشت، تحولات افغانستان ضربه سنگینی به غرب بود و باید آن را به عنوان ندای بیدارباش برای تقویت اتحاد آتلانتیک در نظر گرفت. «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در یادداشتی در روزنامه «نیویورک تایمز»، تحولات افغانستان و تصمیمات آمریکا را ندای بیدارباشی برای اروپا توصیف کرد.
خبر دیگر آنکه یک مقام ارشد طالبان گفت: با وجود تلاش‌ها برای حل موضوع پنجشیر از طریق مذاکره، اما فرماندهان این ولایت تمایلی برای گفت‌وگو و توقف جنگ ندارند.
به گفته وی، آرامش و شادی در کل افغانستان وجود دارد، اما پنجشیر از این آرامش و خوشبختی محروم شده است.وی از مردم پنجشیر خواست با یکدیگر مشورت کنند و به فرماندهان جنگ بگویند که اکنون که آمریکا و ناتو از افغانستان خارج شده‌اند بهتر است از طریق مذاکره شرایط را بهبود دهند در غیر این صورت این اتفاق نخواهد افتاد.

خبر دیگر آنکه درنتایج ۲۰ سال اشغال افغانستان همچنان در حال آشکار شدن است چنانکه دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان اعلام کرد که این کشور وارد مرحله جدیدی می شود که بحران و فاجعه انسانی، اقتصادی و سقوط کامل خدمات عمومی رخ داده است.
العالم ـ آسیادر اطلاعیه یوناما: امروز نیمی از جمعیت افغانستان (۱۸ میلیون نفر) برای زنده ماندن نیازمند کمک های بشردوستانه هستند. از هر سه افغان یک نفر نمی داند وعده غذایی بعدی آنها از کجا خواهد آمد.
رادیو فرانسه با انتشار گزارشی خاطرنشان کرد، بسیاری از کاربران افغان در واکنش به پایان حضور نظامی آمریکا در افغانستان در فضای مجازی نوشتند: به هیچ ابرقدرتی اتکا و اعتماد نکنیم! تنها اعتماد به یک ملت است که عزت و سربلندی را به همراه دارد.
کد مطلب: 119456
 
Share/Save/Bookmark