میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۷
 
 
عاملان انفجار بیروت برای نابود کردن اسناد پرونده‌های فساد وارد عمل شدند
از استعفا وزرا تا آشوب‌ خیابانی
از استعفا وزرا تا آشوب‌ خیابانی
 

لبنان برای مقابله با انفجار خونین بیروت در حالی نیاز به وحدت و یکپارچگی ملی دارد که برخی جریان‌ها که رسما از سوی بحران‌سازان همچون سعودی و فرانسه حمایت می‌شوند با آشوب‌های خیابانی و استعفا وزرا به دنبال نابودسازی پرونده‌های فساد و جلوگیری از تحقیقات درباره عاملان انفجار بیروت هستند.
لبنان طی روزهای اخیر در کنار پس لرزه‌های انفجار خونین اسکله بیروت با با موجی از دخالت‌های خارجی با محوریت فرانسه و نیز آشوب‌های مشکوک خیابانی و استعفا وزرا و نمایندگان پارلمان همراه شده است در حالی که لبنان نیاز به وحدت دارد و این روند به بحران دامن می‌زند. پس از وزیر خارجه لبنان این‌ بار وزیر اطلاع رسانی این کشور از پُست خود استعفا داده است.«منال عبدالصمد» وزیر اطلاع رسانی لبنان از پُست خود استعفا کرده است.این در حالی است که پیشتر «ناصیف حتی» وزیر خارجه لبنان از پُست خود کناره‌گیری کرده بود.روند استعفاهای وزرای کابینه لبنان پیش از انفجار مهیب بیروت آغاز شد و به نظر می‌رسد این روند با هدف ایجاد خلأ سیاسی در این کشور ادامه داشته باشد. همچنین یکی دیگر از نمایندگان پارلمان لبنان از استعفای خود به دنبال انفجار اخیر بندر بیروت خبر داد.این در حالی است که قبلاً سامی الجمیل، ندیم الجمیل، الیاس حنکش، بولا یعقوبیان و مروان حماده از نمایندگان پارلمان لبنان هم به دنبال انفجار بندر بیروت که به کشته و زخمی و مفقود شدن بسیاری منجر شد و خسارات سنگینی برجای گذاشت، استعفا کرده‌اند. در این میان یک وزیر لبنانی به تلاش عناصر فاسد برای از بین بردن اسناد مربوط به پرونده های فساد اشاره کرد.«عماد حب الله» وزیر صنایع لبنان با انتشار یک پست توئیتری نوشت: آیا نفوذ عناصر فاسد در میان معترضان با هدف از بین بردن اسناد موجود در وزارت خانه ها صورت گرفته است؟وی در ادامه افزود: آیا این اقدام با هدف پنهان کردن پرونده های فساد و حمایت از مفسدان صورت می گیرد؟این وزیر لبنانی ادامه داد: آیا برخی افراد برای ممانعت از تکمیل تحقیقات دولت و اعلام نتایج آن طی روزهای آتی که بدون شک علیه مفسدان و مجرمان خواهد بود وارد عمل شده اند؟در این میان در اقدامی سوال برانگیز سایت شبکه «ال بی سی» اعلام کرد، بشاره پتروس الراعی، اسقف مارونی‌های لبنان خواستار استعفای دولت در صورت ناتوانی در کمک به کشور برای پیشرفت و برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام شد.
صلیب سرخ لبنان اعلام کرد که تعداد مجروحان درگیری های در این کشور به ۲۳۸ نفر رسیده است.از میان این مجروحان، دستکم ۷۰ نفر به بیمارستان منتقل شدند.همچنین در جریان درگیری‌های یکی از نیروهای امنیتی لبنان جان باخته و ۷۰ نیروی امنیتی دیگر مجروح شدند.معترضان نزدیک به جریان ۱۴ مارس با حمله به ادارات دولتی و بانک‌ها، شهر بیروت را به آشوب کشاندند و به تخریب پرداختند.
معترضان به ساختمان‌های وزارت اقتصاد و محیط زیست در مرکز بیروت نیز حمله کردند. در همین حال یکی از رهبران جریان ملی آزاد لبنان که از اعضای ائتلاف هشت مارس و متحد حزب الله است، تاکید کرد که عده‌ای در آشوب‌های خیابانی بیروت فقط درصدد حمله به یک جناح سیاسی خاص بودند.
«ولید الاشقر» یکی از رهبران جریان ملی آزاد لبنان گفت: «برخی از کسانی که در خیابان هستند، فقط یک گروه را که همان گروه ما باشد، هدف گرفته‌اند». الاشقر افزود: «حزب ما را مستقیم هدف گرفته اند در حالی که ما تنها کسانی بودیم که وارد سهم خواهی نشدیم». نکته قابل توجه آنکه پس از سفر بحران ساز ماکرون رئیس جمهور فرانسه به لبنان و بعد از صدور بیانیه مداخله جویانه سفارت آمریکا در بیروت، این بار یک مقام سیاسی آمریکایی به لبنان سفر می کند. «دیوید هیل» معاون سیاسی وزیر امور خارجه آمریکا قرار است به بیروت سفر کند.

کد مطلب: 114857
 
Share/Save/Bookmark