میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۵۸
 
 
ناتوانی امنیتی موجی از وحشت بر عربستان حاکم ساخت
آشفتگی سعودی
آشفتگی سعودی
 

گزارش‌هایی درباره انفجار و تیراندازی در نزدیکی کاخ محل اقامت ملک سلمان، پادشاه سعودی در ریاض، پایتخت عربستان منتشر شد. چند منبع در پیام‌هایی در توییتر تصاویر و ویدیوهایی از این تیراندازی‌ها را منتشر کرده و اعلام کردند این تیراندازی‌ها، تلاش برای کودتاست.
در ساعات پایانی شنبه‌شب فضای مجازی با انتشار یک ویدیو منفجر شد؛ ویدئویی که از تیراندازی در کاخ ملک سلمان و محل استقرار بن‌سلمان حکایت داشت. اخبار تکمیلی از انتقال ملک سلمان و فرزندش محمد از قصر الخزاعی واقع در شمال غرب ریاض به یک پایگاه نظامی و بسته شدن آسمان پایتخت به روی کلیه پروازهای تجاری و نظامی حکایت می‌کرد. توئیت‌های معارضان آل‌سعود هر چند احتمال وقوع کودتا در عربستان را می‏داد؛ اما سکوت معنادار و واکنش دیرهنگام مقامات امنیتی عربستان در مقابل این مساله، اذهان عمومی را به سمت جدیت آن سوق می‌داد.
بالاخره مقامات عربستان دو ساعت پس از وقوع حادثه سکوت خود را شکستند و سخنگوی پلیس منطقه ریاض عربستان وقوع تیراندازی در کاخ العوجا در منطقه الخزامی را تائید و اعلام کرد که ماجرا مربوط به حضور یک هلی شات با قابلیت تصویر برداری در منطقه امنیتی قصر ملک سلمان بوده است که با ورود بموقع پلیس ساقط شده وخطری متوجه قصر واهالی ان نشده است.
صرف نظر از اینکه آیا روایت پلیس عربستان وماجرای هلی شات یا آتش باری در قصر ملکی صحیح است، نکاتی چند دراین زمینه محل تامل است که در ذیل به آن پرداخته می‎شود:
اول: شکنندگی امنیتی عربستان؛ حادثه شنبه شب ریاض نشان می‌دهد که هیج جایی در عربستان امنیت ندارد وظاهر شکننده اقتدارعربستان با وجود ادعای پادشاه و بویژه ولیعهد سعودی هرلحظه در معرض تهدیدات جدی قرار دارد. این شکنندگی امنیتی تنها چند روز پس از اجلاس «الظهران» عربستان رخ داده است؛ اجلاسی که از ترس حملات موشکی انصارالله بجای ریاض در الظهران برگزار شد که این مساله نیز حکایت از عدم استحکام امنیتی ریاض با وجود ادعاهای نهاد پادشاهی دارد.
دوم: احتمال کودتا؛ تاخیر بیش از دو ساعت سعودی‌ها در واکنش به حادثه این احتمال را تقویت می‌کند که اصل ماجرا چیزی غیر آن است که ادعا می‌شود. به باور برخی کارشناسان، ورود آسان و بی‎دغدغه هلی شات‎ها یا پهبادها به محیط قصر ملکی و تهدید امنیت شاه و ولیعهد سعودی می‌تواند با احتمال بروز یک کودتا ارتباط داشته باشد.
در همین ارتباط، یک کاربر سعودی در صفحه توئیتر خود نوشت که ماجرا یک عملیات اطلاعاتی بوده برای شناسایی افراد متمایل به کودتا و‌ در ساعات آینده دستگیری‌هایی صورت خواهد گرفت. در همین حال، روزنامه اورشلیم‌پست هم گفته که برخی از منابع با انتشار تصاویر و ویدیوهایی از صحنه درگیری در توییتر گفته‌اند که این تیراندازی بخشی از یک پروژه کودتا علیه ملک سلمان بوده و شاه سعودی نیز از محل اقامتش فراری داده شده است.
سوم: مخالفان داخلی و خارجی بن‌سلمان؛ ولیعهد سعودی این روزها مخالفان متعددی در داخل وخارج دارد، از شاهزادگان معزول از قدرت تا بازداشت‌شدگان خاندان سلطنتی بدست ولیعهد، ازمسلمانانی که در پیوند با آرمان فلسطین، بن‌سلمان را عامل اسرائیل و موید مشروعیت رژیم صهیونیستی می‌دانند تا مخالفان داخلی او که با سیاست‌های سکولار به اصطلاح توسعه مدار او مخالفت شدید دارند و در کنار همه اینها مبارزین یمنی که با خود عهد کرده‌اند آرام و قرار را از بن‌سلمان بگیرند.
چهارم: و بالاخره اینکه پس از حادثه شنبه‎شب می‌توان انتظار داشت میزان فشارها رژیم آل‌سعود بر مردم عربستان به بهانه حفظ جان خاندان سعودی افزایش یابد و در عین حال دلارهای حاصل از نفت و زیارت بیش از پیش سر از جیب کمپانی‌های تولید سلاح غربی درآورد.
پایگاه اینترنتی العهد لبنان در خبری فوری به نقل از روزنامه صهیونیستی معاریو از درگیری در یکی از کاخ‌های سلطنتی ریاض خبر داد. به نظر می‌رسد این درگیری، درگیری بین شاهزادگان است. وبگاه رصد پروازی «فلایت رادار ۲۴»‌ نیز با انتشار یک عکس گزارش داد یک فروند هواپیمای GLF۴ بعنوان آمبولانس هوایی سلطنتی عربستان حدود نیم ساعت پیش از ریاض بلند شده اما مقصد و دیگر اطلاعات پرواز رصدی قابل دسترس نیست.
در این بین بازار شایعاتی چون زخمی شدن ملک سلمان شاه سعودی و انتقال او به بیمارستان، کشته شدن ۶ نفر در تیراندازی‌ها از جمله ۵ تبعه خارجی (۲ آمریکایی، ۲ انگلیسی و یک استرالیایی) و همچنین انتقال ولیعهد سعودی به فلسطین اشغالی نیز داغ بود.
برخی کاربران به نقل از «آسوشیتدپرس» نوشتند که فرمانده نیروی زمینی سلطنتی عربستان در حال هدایت گروهانی از ارتش برای سرنگون کردن شاه سعودی است. در تمام این مدت رسانه‌های دولتی و رسمی عربستان ساکت بوده و اظهارنظری در این‌باره نکردند. خبرگزاری رسمی عربستان اعلام کرد نزدیک شدن یک پهپاد اسباب‌بازی به قصر پادشاه در ریاض، دلیل تیراندازی در منطقه بوده و حادثه امنیتی رخ نداده است.
علی الاحمد تحلیلگر عرب در واشنگتن می‌گوید ممکن است گزارش‌ها در مورد پرواز یک پهباد بر فراز کاخ ملک سلمان درست باشد اما این نشان می‌دهد که حاکمان سعودی چه مقدار از وقوع یک کودتا در هراسند.
فعال توئیتری معروف عربستان سعودی اطلاعات جدیدی درباره تیراندازی شب گذشته در کاخ سلطنتی در ریاض منتشر کرد.
«مجتهد» فاش کننده اسرار خاندان سلطنتی آل سعود و وبلاگ نویس معروف سعودی در جدیدترین پستش در شبکه اجتماعی «توئیتر» اطلاعاتی درباره تیراندازی‌های در نزدیکی قصر سلطنتی محله «الخزامی» واقع در ریاض منتشر کرد. وی در این پست نوشت: بر اساس اطلاعاتی که تاکنون درباره تیراندازی در محله الخزامی به دست آمده، خودروهایی با خمپاره‌اندازهای ۵۰ میلی‌متری این حمله را انجام داده‌اند و تاکنون هویت مهاجمان (کسانی که احتمالا مخفی شده‌اند) ، هدفشان و تعداد قربانیان حمله نامشخص است.
وی می‌گوید که داستانی که حکومت عربستان از این حمله می‌گوید برای رفع حرج ساخته شده و اطلاعات بیشتر را به زودی اعلام می‌کند. وی در پست بعدی تایید می‌کند که برخی منابع در داخل خاندان سلطنتی می‌گویند که هدف حمله شخص «محمد بن سلمان» بوده و ۷ تن از طرفین در این درگیری کشته شده‌اند.مهاجمان گریخته‌اند و شاید مهاجمان از پهباد هم کمک گرفته باشند و این تیراندازی یک ساعت ادامه داشته است.
وزارت کشور عربستان به دنبال حادثه تیراندازی در نزدیکی کاخ پادشاهی در محله الخزامی در پایتخت این کشور و به پرواز درآمدن یک هواپیمای بی‌سیم تفریحی بدون مجوز، محدودیتها و دستورات جدیدی صادر کرد. بر اساس این گزارش؛ وزارت کشور سعودی اعلام کرده که کسانی که قصد دارند از چنین پهپادهایی استفاده کنند باید مجوز لازم را داشته باشند.

کد مطلب: 104056
 
Share/Save/Bookmark