میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۰
 
 
دستاورد مقاومت

غرب آسیا همچنان اصلی‌ترین کانون تحولات جهانی است که صف‌بندی‌های گسترده منطقه‌ای و جهانی را به همراه داشته است. آنچه این روزها کانون محافل رسانه‌ای و سیاسی گردیده برجام و چگونگی تعامل و تقابل میان امضاکنندگان آن پس از خروج آمریکا از برجام است. این جوسازی‌های گسترده در حالی صورت می‌گیرد که بررسی ریشه‌ای تحولات منطقه نکات قابل توجهی را در خود دارد.
نخست اقدام آمریکا در اعلام انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس است که امروز همزمان با سالروز تاسیس رژیم صهیونیستی صورت می‌گیرد. اقدامی که عملکرد واضح آمریکا در نادیده گرفتن حقوق ملت فلسطین و طراحی آن برای نابودی ماهیت فلسطین را نشان می‌دهد. خطراط یک طرح زمانی بیشتر می‌شود که آمریکا با ایجاد کارناوال تبلیغاتی سعی در مشارکت برخی از کشورها از جمله کشورهای عربی دارد تا نوعی مشروعیت به این اشغالگری آشکار صهیونیست‌ها بدهد. در همین حال برخی کشورهای اروپایی مانند آلمان مصوبه کشور یهودی را برای رژیم صهیونیستی داشته‌اند که خود بعد دیگری از خیانت غربی به فلسطین و جهان اسلام است.
دوم برگزاری دو انتخابات مهم در لبنان و عراق است. لبنان پس از ۹ سال وقفه و عراق یک سال پس از موعد قانونی اقدام به برگزاری انتخابات پارلمانی کردند. رویکردی که چند پیام مهم را با خود به جهانیان مخابره می‌کند. اولا این انتخابات‌ها در حالی برگزار شد که این کشورها توانسته‌اند دستاوردهای بسیاری در مبارزه با تروریسم کسب کنند که برگزاری انتخابات در فضایی کاملا امن و با ثبات خود گواهی بر این مهم است. ثانیا مشارکت گسترده مردمی در این انتخابات‌ها نشانه بلوغ سیاسی مردمی این دو کشور است در حالی که در بسیاری از کشورهای عربی نظیر عربستان که تحت حمایت آمریکا هستند حتی واژه‌ای به نام انتخابات وجود ندارد.
ثالثا نوع رای مردم به جریان‌های مذهبی و ملی در این انتخابات‌ها امری قابل توجه است هر چند که دشمنان مقاومت به دنبال دورسازی مردم از این جریان‌ها بوده و حتی به اقدامات بحران‌ساز علیه آنها پرداخته‌اند اما مردم لبنان با رای به جریان مقاومت و در عراق با رای به جریان‌های مذهبی و حامیان مقاومت منطقه نشان دادند که راه آنها ادامه راه مقاومت بوده که اعتماد مردمی به این جریان را نشان می‌دهد.
به عبارتی دیگر آنچه در روند انتخابات این دو کشور روی داده دستاوردهای بزرگی برای ملت‌های آزادی‌خواه منطقه و جبهه مقاومت است که دشمنان با برجسته‌سازی مسائل حاشیه‌ای همچون برجام به دنبال اهمیت‌زدایی از این دستاوردها و البته به حاشیه راندن اصلی مهم به نام تحرکات اشغالگرایانه رژیم صهیونیستی در قدس هستند. رفتاری که بهره گیری از الگوی مقاومت برای تکرار دستاوردهای پیروزی بر تروریسم در مقابله با تحرکات صورت گرفته علیه مقدسات اسلامی از جمله در باب فلسطین می‌تواند مولفه‌ای برای خنثی‌سازی این طراحی‌ها باشد. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 104353
 
Share/Save/Bookmark