میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۵۹
 
 
امیر حاج رضایی:
جای خالی فیلم‌های ارزشی به شدت احساس می‌شود
جای خالی فیلم‌های ارزشی به شدت احساس می‌شود
 

کارشناس مسائل فرهنگی و ورزشی گفت: با فیلم‌های مبتذل مخالفم و امیدوارم جلوی تولید این گونه آثار گرفته شود؛ فیلم مبتذل فیلمی است که بخواهد مخاطب را فریب دهد و فقط به گرفتن پول او فکر کند، اینگونه فیلم‌ها نه تنها هیچ محتوایی ندارند بلکه به مخاطب خود نیز توهین می‌کنند.
امیر حاج‌رضایی در گفت‌وگو با سینماپرس افزود: سینما جزو دغدغه‌های ۳گانه من است و در کنار فوتبال و ادبیات این هنر را نیز به صورت جدی دنبال می‌کنم. به عنوان یک علاقه مند سینما باید بگویم این روزها سینمای ایران از لحاظ اقتصادی با رونقی همراه شده که از جهاتی خوشحال‌کننده است چراکه سینما علاوه بر اینکه یک هنر است یک صنعت نیز محسوب می‌شود.
داور جشن خانه سینما خاطرنشان کرد: به هر حال فیلم‌های تجاری نیز باید ساخته شود و به شخصه با فیلم‌های تجاری مشکلی ندارم اما با سینمای مبتذل کاملاً مخالف هستم. اینکه سینمای ما با رونقی اقتصادی نسبت به سال گذشته همراه بوده بسیار خوشحال‌کننده است.
حاج‌رضایی تأکید کرد: فیلم مبتذل فیلمی است که بخواهد مخاطب را فریب دهد و فقط به گرفتن پول او فکر کند، اینگونه فیلم‌ها نه تنها هیچ محتوایی ندارند بلکه به مخاطب خود نیز توهین می‌کنند. اگر کمی توجه کنیم در برخی مواقع تعداد فیلم‌های مبتذل افزایش می‌یابد و برخی مواقع تعداد اینگونه فیلم‌ها در سینمای ایران کم می‌شود، متأسفانه اینگونه فیلم‌ها در سیستم ممیزی قرار نمی‌گیرند و به راحتی وارد مرحله اکران می‌شوند.
این کارشناس فرهنگی ادامه داد: با اصطلاحاتی که در فضای سینمای ما به وجود آمده و فیلمسازان را با عنوان‌هایی مثل فیلمسازان جشنواره‌ای جدا می‌کنند مخالف هستم و اعتقاد دارم که سینمای ما نیازمند هر فیلمسازی در زمینه‌های مختلف است. در عرصه بین‌الملل در دوره‌هایی بسیار ضعیف بودیم و در برخی دوره‌ها شرایط متعادلی داشتیم.
وی با اشاره به نسل جوان فیلمسازان گفت: نسل جوان فیلمسازان کشورمان بسیار امیدوارکننده هستند. به وضوح شاهد هستیم که فیلمسازان جوانمان رشد چشمگیری داشته‌اند و فیلم‌های قابل قبولی طی سال‌های اخیر ساخته‌اند و باید روند حمایتی از آن‌ها ادامه پیدا کند.
حاج‌رضایی افزود: من به طور کلی با ممیزی مشکلی ندارم و به هر حال اجازه ساخته و پخش شدن هر فیلمی را نمی‌توان دیدگاه درستی دانست اما برخی مواقع شاهد سختگیری‌های بی‌مورد هستیم که به فیلمسازان اجازه نمی‌دهد مسائل اجتماعی روزمان را مطرح کنند و این در حالی است که خودمان شاهد این معضل هستیم و با جلوگیری از ساخت اینگونه فیلم‌ها می‌خواهیم معضلات را پنهان کنیم و مطمئناً این دیدگاه به مسائل اجتماعی‌مان لطمه وارد می‌کند.
وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با بیان اینکه جای خالی فیلم‌های ارزشی در سینمای ما به شدت احساس می‌شود اظهار داشت: جای خالی فیلم‌های سینمایی که به مسائل روز دنیا و منطقه بپردازند در سینمای ما کاملاً احساس می‌شود. نمی‌توان دلیل این کمبود را کم کاری فیلمسازان دانست چراکه ساخت اینگونه فیلم‌ها نیاز به حمایت دارند و حتی شاید در برخی مواقع با مخالفت‌هایی روبرو شوند و اجازه ساخت به آنها داده نشود. به هر حال باید بپذیریم که سینمای ما نیازمند فیلم‌هایی است که به مسائل روز دنیا و به خصوص مسائل منطقه بپردازد و ما باید در برابر فیلم‌های غربی که علیه ما ساخته می‌شوند و یا مسائل ما را به شکلی نادرست یا غلوآمیز مطرح می‌کنند که با واقعیت‌های تاریخی و جامعه امروزی ما همخوانی ندارند واکنش نشان دهیم و به دنیا با فیلم‌هایمان برعکس مسائل مطرح شده غرب را عنوان کنیم.
حاج‌رضایی در خاتمه این گفت‌وگو گفت: امیدوارم شرایطی در سینمای ما مهیا شود که همه دیدگاه‌ها و طیف‌ها بتوانند در فضای تعامل و همدلی با یکدیگر کار کنند و مدیریت سینمای کشور دغدغه رشد و ارتقای هنر هفتم را داشته باشد.

کد مطلب: 97495
 
Share/Save/Bookmark