میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۵۴
 
 
همه برای تجدید میثاق با آرمان‌های امام راحل می‌آییم؛
تجلی وحدت
تجلی وحدت
 

امسال هم ۲۲ بهمن همه می‌آیند تا بار دیگر با آرمان‌های امام راحل و انقلاب اسلامی تجدید میثاق کنند، تا یکشنبه‌ای خاطره‌ساز را بسازند، همه می‌آیند تا بار دیگر به دشمن که با خیال خام و تفرقه‌افکنی و ایجاد شایعه سعی در ایجاد انشقاق در جمهوری اسلامی را دارد، بفهمانند که آرمان‌های امام راحل را باور دارند و از انقلاب جدا نمی‌شوند.
حتی آنهایی که از اوضاع معیشتی‌خود گلایه دارند و از مسئولان در رده‌های مختلف ناراضی هستند خواهند آمد تا به دشمنی که دندان تیز کرده تا با کم شدن شمار پشتیبانان نظام تلاش علنی را برای نابودی انقلاب به کار گیرد و به نام حمایت از مردم وارد خاک کشور شود را نابود کنند. همه می‌آیند تا بار دیگر بر آرمانهای انقلاب صحه گذاشته و البته در فرصتی دیگر گلایه‌های به حق خودشان را از مسئولان پی‌گیری کنند.
۲۲ بهمن فرصتی است برای تبلور خودجوش و خروش انقلابی‌‌هایی که شاید در سال ۵۷ هنوز به دنیا نیامده‌‌ بودند و حالا در فرصتی که به وجود آمده به خیابان می‌آیند تا ثابت کنند که راه شهدا و انقلابیون را ادامه داده و اگر سال ۵۷ هم می‌بودند همین مسیر را پی‌ می‌گرفتند.
۲۲ بهمن به جز این موضوع همواره زیر ذره بین رسانه‌های خارجی دشمنان انقلاب بوده تا با شمارش تعداد افرادی که در راهپیمایی حاضر می‌شوند درباره نقشه‌های شومی که می‌تواند به دل نظام رسوخ کرده و به قول خودشان براندازی نرم را رقم بزند! برنامه‌ریزی کنند.
بر همین اساس مردم در اقصی نقاط کشور حتی با شرایط جوی نامناسب و در برخی شهرها ازجمله پایتخت با وجود غلظت بالای آلودگی در راه‌پیمایی حاضر می‌شوند تا بار دیگر با آرمان‌های امام راحل بیعت کرده و نشان دهند که همواره پشت نظام جمهوری اسلامی بوده و نخواهند گذاشت که دست دشمن به گوشه‌ای از خاک کشور برسد.
یکی از ترفندهایی که قدرت‌های غربی در سال‌های اخیر علیه جمهوری اسلامی به کار بسته‌اند، استفاده از تهدیدات متفاوت بود. غربی‌ها بارها در سخنرانی‌های خود اعلام کرده‌اند که در صورت بی‌تاثیر ماندن تحریم‌ها از گزینه حمله نظامی استفاده خواهند کرد. زمانی که مردم ایران در راهپیمایی ۲۲ بهمن حضور به هم می‌رسانند، به غربی‌ها اعلام می‌کنند که حتی اگر تمام دولت‌های غرب علیه ایران با هم متحد شوند و قصد تجاوز به مرزهای این کشور را داشته باشند، جوانان امروز هم مانند جوانان نسل‌های پیش، سینه را در مقابل آماج تیرهای دشمنان سپر می‌کنند و نمی‌گذارند که دشمن جرات تجاوز به یک وجب از خاک کشورشان را داشته باشد.
حضور گسترده خانواده‌ها در راهپیمایی ۲۲ بهمن باعث می‌شود که فرزندان این خانواده‌ها هم حضور در این راهپیمایی سرنوشت‌ساز را از خانواده‌هایشان یاد بگیرند و پس از اینکه خود در سنین جوانی قرار گرفتند، به تنهایی در این مراسم حضور پیدا کنند و فرهنگ حضور در صحنه در اذهان آنها درونی شود.
موضوع دوم حمايت از موضع نظام در قبال محور مقاومت است. اين روزها در كنار خبرهاي خوشحال‌كننده‌اي كه از پيشروي نيروهاي مقاومت با تروريست‌ها منتشر مي‌شود، تلاش می‌شود تا حضور پیروزمند سربازان مقاومت در منطقه را با پروپوگاندای رسانه‌ای غربی طوری دیگر تفسیر کنند بر همین اساس، حضور گسترده عمومي در راهپيمايي ۲۲‌بهمن به نوعي تأييدكننده سياست‌هاي جمهوري اسلامي ايران در عرصه بين‌المللي به ويژه در موضوع سوريه است. همچنين اين حضور مي‌تواند باعث دلگرمي آزادی‌خواهان از جمله نیروهای مقاومت كه اين روزها در خط مقدم جنگ با تروريست‌ها حضور دارند در سرتاسر جهان شود.

تجلی اتحاد
۲۲ بهمن روزی است که بار دیگر دهان تمام یاوه‌گویان غربی را خواهیم بست و ثابت می‌کنیم انقلاب اسلامی ریشه در اعماق جان‌های مردم مومن و انقلابی دارد که فرزندان خود را برای استقرار و استمرار این نظام اسلامی فدا کرده‌اند.
شیعه و سنی، ارمنی، آشوری همه فردا یکصدا فریاد آزادخواهی و عزت سرخواهند داد و بار دیگر با مشت‌های گره زده جواب محکمی به یاوه‌گویان و در راس آن استکبار جهانی خواهند داد، بار دیگر تجلی وحدت و انسجام ملی در دنیا طنین‌انداز خواهد شد. ۲۲ بهمن روز آشکار شدن نهضت بزرگ الهی یعنی استقلال و آزادی است. زیرا هر ملتی تا از وابستگی‌ها نجات پیدا نکند و از چنگال اسارت و استثمار آزاد نشود نمی‌تواند نبوغ و استعداد خود را آشکار سازد و در راه مبارزه با شرک، ظلم و بیدادگری گام نهد. این روز عظیم به ملت ایران آموخت در مبارزه با دشمنان اسلام اعتصام به "حبل‌الله" قوی‌ترین تکیه‌گاه در راه مبارزه است، گرچه دست از سلاح تهی باشد!!!
فاصله گرفتن از خود محوری‌ها، همدلی و اتحاد در سایه ایمان و توکل به خداوند با تکیه بر رهنمودات ارزشمند مقام معظم رهبری راهی است برای به ثمر رساندن مقصد الهی انقلاب. ملت غیور ایران بر این نکات واقف‌اند و امسال نیز سی و هفتمین جشن پیروزی انقلاب اسلامی ایران را با شکوه‌تر از همیشه در سراسر کشور برگزار کردند تا تأکیدی باشد بر ادامه حرکت در مسیر اصول و آرمان‌های امام خمینی(ره) و جانشین ایشان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای.
هر ساله شعارهایی در راهپیمایی‌ها تکرار می‌شود که شاید در نگاه اول کلیشه‌ای به نظر برسد، اما اگر این شعارها ۴۰ سال تکرار نمی‌شد، شاید جایی از پیچ و خم‌های تاریخ، انقلاب به بیراهه می‌رفت و یا حتی در یکی از گردنه‌های سخت دوران از دست رفته بود. شعار دادن و اعلام آمادگی آن قدر مهم است که دست دشمن را کوتاه کرده و امنیت و ثبات سیاسی را در منطقه ایجاد نموده است. البته باید با بینش و درک صحیح، اهداف و آرمان‌های انقلاب در جملاتی سنجیده خلاصه شود و به عنوان شعار که نشانه وحدت کلمه ملت است، بیان شود.
برخی از بحران‌های جوامع بحران مقبولیت، بحران هویت، بحران توزیع، بحران نفوذ و بحران مشارکت می‌باشد. اگر مشارکت مردم در امور اجتماعی مطلوب نباشد، بحران مشارکت پدید می‌آید. این بحران‌ها در یکدیگر تأثیر متقابل دارند. برای نمونه، سطح مشارکت مردم و مقبولیت یک نظام، با هم رابطه متقابل دارند. هر حکومتی برای اینکه بتواند از همه امکانات کشور برای پیشرفت استفاده کند، نیازمند جلب حداکثر مشارکت مردم است. مردم بصیر و قدرشناس ایران اسلامی این مسئله را بهتر از هر سیاستمداری درک می‌کنند که مشارکت آنان در صحنه‌های مختلف انقلاب اسلامی باعث قطع ریشه‌های وابستگی، تثبیت نظام، افزایش شور و نشاط انقلابی در نسل‌های بعدی و تقویت ارکان نظامشان می‌شود.
بنابراین همچنان با شور، عشق و هیجان اولیه خود در صحنه‌های انقلاب اسلامی مانند راهپیمایی ۲۲ بهمن مشارکت می‌کنند. تداوم حضور و نقش مردم در انقلاب اسلامی تنها در میدان‌ها و عرصه‌های این چنینی خلاصه نمی‌شود و بعد از آن که انقلاب اسلامی ایران ثابت کرد که می‌ماند و ثبات دارد، باید ساختار وابسته اقتصادی ایران را کنار گذارد. همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانات اخیرشان فرمودند: «امروز دشمنان هم به آرمان‌ها و هم به اقتصاد حمله می‌کنند تا بین مردم و انقلاب فاصله بیندازند و دوقطبی خطرناک بین مردم و نظام به وجود بیاید، تا از آن طریق انقلاب را شکست دهند.» مردم ایران بارها توطئه‌های دشمنان انقلاب اسلامی را خنثی کردند و همچنان با بصیرت و آگاهی خود و رهبری مقتدرانه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای این امر را ادامه می‌دهند.
از طرفی مردم با حضور میلیونی خود در راهپیمایی، وفاداری به ذات و جوهره انقلاب را ثابت می‌کنند و این پوششی بر مشکلات موجود جامعه نخواهد بود!. بلکه مسئولین کشور، کثرت جمعیت حضور یافته در راهپیمایی‌ها را باید نشانی از سنگینی بیشتر تعهد و مسئولیت‌شان بدانند و برای تحقق خواسته‌ها و آرمان‌های محقق نشده، همت گمارند. ملت ایران ثابت کرده است در هر شرایطی پا به پای نظام و انقلاب گام بر می‌دارد و از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کند تا انقلابی که برایش از جان مایه گذاشته، حفظ شود و انتظار دارد حضور مضاعف، کار مضاعف مسئولین را درپی داشته باشد.

نویسنده: سوشیانت آسمانی

کد مطلب: 103156
 
Share/Save/Bookmark