میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۲۸
 
 
به مرگ گرفتند به تب راضی شویم
طرح ترافیک خبرنگاران تخفیف ۹۰ درصدی یا افزایش هزار درصدی؟

به دنبال تصمیم غیرکارشناسی معاونت حمل‌و‌نقل شهرداری تهران برای طرح ترافیک تهران در سال ۹۷ اعضای شورای شهر و شهرداری تهران در حالی که طرح ترافیک خبرنگاران، عکاسان و روزنامه‌نگاران را با افزایش هزار درصدی از ۹۰ هزار تومان به حدود ۹۰۰ هزار تومان رساندند اما در تبلیغات رسانه‌ای از تخفیف ۹۰ درصدی و کاهش شدت هزینه طرح سخن می‌گویند.
«هزینه طرح ترافیک خبرنگاران کمتر از یک میلیون تومان»، «تخفیف ۹۰ درصدی طرح ترافیک برای خبرنگاران»، سرخط خبرهای دو روز گذشته رسانه‌ها بود. این ۲ تیتر از اظهارات ۲ مقام مسئول شورای شهر تهران استخراج شد.
محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر تهران از تمهیداتی برای طرح ترافیک خبرنگاران، عکاسان و روزنامه نگاران خبر داد و گفت که این عده با پرداخت ضریب یک‌دهم وارد محدوده طرح ترافیک می‌شوند.
همچنین محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران یکشنبه در پایان چهل و هشتمین جلسه علنی شورای شهر تهران گفت: براساس پیشنهادی که امروز در صحن علنی شورا به تصویب رسید هزینه حضور در طرح ترافیک خبرنگاران، عکاسان و روزنامه‌نگاران به شدت کاهش یافته است و این هزینه کمتر از یک میلیون تومان خواهد شد البته بستگی به ورود و ساعت حضور خبرنگاران در محدوده طرح نیز دارد.
این خبر به ظاهر خوشحال‌کننده اما حقیقتی را وارونه جلوه داده که منتی هم بر سر خبرنگار گذاشته است. از طرف دیگر ذهن جامعه و افکار عمومی نسبت به این قشر را تخریب کرده است.
اما روی دیگر سکه این است که خبرنگاران، عکاسان و روزنامه نگاران سال گذشته برای طرح ترافیک حدود ۹۰ هزار تومان پرداخت کردند. اما شورای شهر تهران، شهردار و مسئولین شهرداری قیمت طرح ترافیک خبرنگاران را از ۹۰ هزار تومان به حدود ۹۰۰ هزار تومان افزایش دادند. یعنی افزایش هزار درصدی.اقدامی که از زمان اجرای طرح ترافیک تا کنون سابقه نداشته است.
بنابراین بر خلاف اظهارات رئیس شورای شهر تهران هزینه حضور در طرح ترافیک خبرنگاران، عکاسان و روزنامه‌نگاران نه تنها به شدت کاهش نیافته بلکه بشدت هم افزایش یافته است.
حکایت طرح ترافیک برای خبرنگاران حکایت «به تب گرفتن تا به مرگ راضی شدن» است. معاونت حمل‌ونقل شهرداری تهران طرح ترافیک خبرنگاران را از ۹۰ هزار تومان به حدود ۹ میلیون تومان افزایش دادند.
در همین راستا در ابتدا اعلام کردند که به خبرنگاران، عکاسان و روزنامه‌نگاران هیچ سهمیه‌ای داده نمی‌شود اما کم‌کم با وارونه جلوه دادن حقیقت، از تخفیف ویژه به این قشر و «هزینه طرح ترافیک خبرنگاران کمتر از یک میلیون تومان» و «تخفیف ۹۰ درصدی طرح ترافیک برای خبرنگاران» خبر دادند. این در حالی است که خبرنگاران، عکاسان و روزنامه‌نگاران برای خرید طرح ترافیک در سال ۹۷ با افزایش هزار درصدی روبه‌رو شدند.

موسی برنجکار - الف

کد مطلب: 103453
 
Share/Save/Bookmark