میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۹
 
 
روز پیروزی نزدیک است
یمن طی ۵ سال اخیر یکی از کانون های اصلی بحران در منطقه و جهان بوده است چنانکه ائتلاف آمریکایی – سعودی میلیون ها نفر را آواره...

یمن طی ۵ سال اخیر یکی از کانون های اصلی بحران در منطقه و جهان بوده است چنانکه ائتلاف آمریکایی – سعودی میلیون ها نفر را آواره، هزاران نفر را زخمی و یا به شهادت رسانده اند که بسیاری از آنها را زنان و کودکان تشکیل می دهند. جنایتی بزرگ علیه بشریت که رسما با حمایت کشورهای غربی و سکوت سازمان ملل صورت گرفت و از همه دردناک تر آنکه سعودی حرکت ماه های متبرکه را نیز نگاه نداشته چنانکه در ماه ذی الحجه آن هم در عید قربان به کشتار مردم این سرزمین پرداخته است. در این میان ارتش و نیروهای مردمی یمن توانسته اند با اتکا به خویش با توسعه توان موشکی و پهپادی دشمن رتا زمین گیر کرده و موازنه وحشت را محقق و نبض امور را در دست گیرند چنانکه نتیجه این پیروزی ها به جان هم افتادن متجاوزان اماراتی و سعودی در عدن و التماس های سعودی برای فرار از شکست است چنانکه سعودی پس از سالها اقدام به آوردن مزدوران آمریکایی به خاک خود شده است که خود نشانه ای بر شکست سعودی در برابر مقاومت است.
نکته مهم آنکه یکی از مهمترین تهدیدات علیه منطقه از جمله در قبال یمن را توطئه دشمن برای تجزیه تشکیل می دهد طرحی که آمریکا با نام خاورمیانه بزرگ از سال ۲۰۰۶ رسما آغازکرده و زمانی با جنگ های ۳۳ روزه لبنان، زبانی با حمایت از تروریسم در سوریه و عراق و زمانی با به حان هم انداختن کشورهای منطقه آن را دنبال کرده است و اکنون نیز ادامه این راه در یمن در دستور کار دارد. بحران های سالهای اخیر یمن نمودی از این رفتار است که جمهوری اسلامی همواره در باب آن هشدار و بر مقابله با ان تاکید کرده اند. نکته بسیار مهمی که در باب یمن باید مورد توجه باشد رفتارهای غیر اصولی و غیر انسانی نهادهای مدعی حقوق بشر و البته کشورهای غربی است . جنگ یمن در کنار تحولات سوریه، فلسطین و عراق و آنچه در بسیاری از کشورهای اسلامی می گذرد واهی بودن ادعاهای بشر دوستانه را اشکارتر می سازد.
آنانی که برای اعدام قاچاقچیان مواد مخدر در ایران فریاد انسان دوستانه سر می دهند و ان را محکوم می کنند در برابر کشتار مردم بی دفاع یمن و فلسطین سکوت کرده و حتی از آن دفاع می کنند نکته دیگر الگو بودن جمهوری اسلامی ایران برای ملت‌های آزادی خواه از جمله ملت یمن است. از ابتدای انقلاب اسلامی دشمن تلاش کرده با جنگ و تحریم و تهدید ملت ایران و نظامی اسلامی را تسلیم سازد اما رویکرد به مقاومت درونی این حربه ها را شکسته است چنانکه ایرانی که زمانی درطول دفاع مقدس به دلیل نداشتن موشک و ادوات نظامی پیشرفته شهرهایش زیر آتش موشک صدام قرار می گرفت امروز مقتدرانه پهپاد متجاوز آمریکایی را سرنگون می سازد. پیشرفت های هسته ای ، پیشرفت های دانش بنیان و علمی و رتبه های بالای جوانان این سرزمین در عرصه های جهانی خود نشانه ای بر دستاوردهای مقاومت درونی است.
به هر تقدیر می‌توان گفت که روند تحولات بیانگر نزدیک بودن روز پیروزی ملت یمن در برابر متجاوزان است که نشانه‌های آن را در فروپاشی ائتلاف سعودی و تقلای این رژیم برای فرار از یمن می‌توان مشاهده کرد. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 110356
 
Share/Save/Bookmark