میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۹
 
 
جنگ روانی آمریکا علیه استقلال عراق

همزمان با تحرکات آمریکا برای ضربه زدن به استقلال عراق و تبدیل آن به کشوری مطیع در برابر سیاست‌هایش، فراكسيون پارلمانی «صادقون» در واکنش به تحریم‌های جدید آمریکا علیه سیاستمداران عراقی، این تحریم‌ها را بی‌اثر عنوان و تأکید کرد که همه طیف‌های سیاسی عراق، این اقدام را رد می‌کنند.
فراکسیون پارلمانی «صادقون» وابسته به جنبش «عصائب اهل الحق» -از اعضای الحشد الشعبی- به تحریم برخی شخصیت‌های عراقی توسط آمریکا واکنش نشان داد.«عدی عواد» نماینده صادقون تأکید کرد که «اقدام آمریکا به تحریم شخصیت‌های عراقی، مداخله آشکار [در امور داخلی عراق] است».عواد به پایگاه خبری «بغداد الیوم» گفت که دیگر این بازی نخ‌نما شده و دست آمریکا برای ملت عراق رو شده است.
وی با بیان اینکه همه طیف‌های سیاسی عراق، این اقدام را رد می‌کنند، اظهار داشت که «این تحریم‌ها اثر رسانه‌ای داشته و هیچ تأثیر واقعی ندارد». این نماینده عراقی بر این باور است که هدف از تحریم‌های آمریکا علیه این شخصیت‌ها، جنگ رسانه‌ای و روانی علیه تمام کسانی است که با سیاست‌های واشنگتن مخالف هستند. وزارت خزانه‌داری آمریکا در ۲۷ تیر ماه گذشته چهار نفر از سیاستمداران عراقی را در لیست تحریم قرار داد که دو نفر از آنان از سران گروه‌های عضو سازمان الحشد الشعبی هستند. «احمد الجبوری» رئیس فراکسیون «المحور الوطنی» و استاندار سابق صلاح‌الدین، «نوفل العاکوب» استاندار سابق نینوی، «وعد قدّو» فرمانده نیروهای نظامی «الشَبَک» در «سهل نینوی» و «ریدان الکلدانی» فرمانده نیروهای «کتائب بابلیون» در الحشد الشعبی مشمول تحریم‌های جدید آمریکا شدند. به موجب این تحریم‌ها همه اموال احتمالی این چهار عراقی در آمریکا مصادره و از تعامل تجاری با آمریکایی‌ها منع خواهند شد. دولت آمریکا پیشتر جنبش نجباء عراق و «شیخ اکرم الکعبی» دبیر کل این جنبش را که زیرمجموعه نیروهای الحشد الشعبی است، در لیست تحریم‌های خود قرار داده بود.
از سوی دیگر نماینده ائتلاف «الفتح» عراق با تأکید بر لزوم اخراج نظامیان تروریست آمریکایی از این کشور، تصریح کرد که باقی ماندن این نیروها، خطری برای امنیت و حاکمیت کشور است. «حنین قدو» نماینده ائتلاف «الفتح» عراق بار دیگر درباره تحرکات خصمانه آمریکا علیه سازمان «الحشد الشعبی» (بسیج مردمی) عراق هشدار داد.قدو تأکید کرد که «از طریق اصلاح توافق راهبردی بین واشنگتن و بغداد یا لغو این معاهده، بیرون راندن نیروهای آمریکایی در عراق، همچنان یک مسئله ضروری است». در این میان «حشد شعبی» اعلام کرد که تا روز چهارمِ فاز دوم عملیات «اراده پیروزی»، ۳۰ منطقه به طور کامل پاکسازی شدند. حشد شعبی همچنین تأکید کرده است که در جریان فاز دوم عملیات اراده پیروزی موفق به کشف و ضبط مقادیری از تسلیحات تکفیری‌ها نیز شده است. خبر دیگر آنکه نخست‌وزیر عراق گفت که دستوراتی برای بازداشت ۱۱ وزیر عراقی متهم به فساد صادر شده که در صورت اثبات اتهامات آنها، اسامی این افراد ذکر خواهد شد. «عادل عبدالمهدی» نخست‎وزیر عراق در نشست هفتگی هیات دولت در روز سه‎شنبه گفت که دستوراتی درباره دستگیری چند وزیر عراقی صادر شده است.
عبدالمهدی گفت که بازداشت ۱۱ وزیر عراقی متهم به فساد در دستور کار قرار گرفته که در صورت اثبات اتهامات، اسامی متهمان ذکر خواهد شد. نخست‎وزیر عراق در ادامه اظهار داشت که اکنون ۱۳۶۷ پرونده فساد وجود دارد که به دادگاه‌‌های مبارزه با فساد ارجاع داده شد.

کد مطلب: 110059
 
Share/Save/Bookmark