میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۳۸
 
 
استیصال آمریکا دربرابر ایران
ترامپ از کشورهای عربی خواست برای مقابله با تهران متحد شوند
استیصال آمریکا دربرابر ایران
 

برجام آنچنان برای آمریکا شبیه یک کلاف سردرگم شده که ترجیح داده برای مقابله با تهران سیاست تشکیل ائتلافی ضد ایرانی آن هم با همراهی کشورهای عربی را پیش بگیرد از این رو به تازگی ترامپ بر ضرورت وحدت کشورهای عربی برای مقابله با ایران تأکید کرده است.
تاکید و دست دوستی ترامپ به سوی اعراب بیشتر حکایت از این دارد که جمهوری اسلامی‌ایران تمام اهداف مغرضانه آنها را در منطقه به هم ریخته است، پیروزی‌های اخیر در سوریه وعراق اضمحلال هر روزه گروهک تروریستی داعش و شکست پی در پی آنان موجب وهم و ترس بیش از اندازه رییس جمهور آمریکا شده است؛ حالا محور عربی-آمریکایی برای انزوای تهران باید دست به کار شود تا نگذارند بیش از این نقشه‌های آنان را بر نقش بر آب کند.
کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد رئیس‌جمهور آمریکا در گفت‌وگوهای تلفنی جداگانه با ولیعهد عربستان، ولیعهد ابوظبی و امیر قطر بر ضرورت وحدت شریکان عربی واشنگتن برای مقابله با آنچه که وی تهدید ایران خواند، تأکید کرد.
بعد از اعلام گفت‌وگوی تلفنی ولیعهد عربستان و امیر قطر، کاخ سفید بیانیه‌ای صادر کرد.
کاخ سفید اعلام کرد «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا به طور جداگانه با «محمد بن سلمان آل سعود»، ولیعهد عربستان، «محمد بن زاید آل نهیان»، ولیعهد ابوظبی و «تمیم بن حمد»، امیر قطر گفت‌وگو کرده است.
در این بیانیه آمده است: «رئیس‌جمهور تأکید کرد وحدت شریکان عربی واشنگتن برای ارتقای ثبات منطقه و مقابله با تهدید ایران ضروری است.» ترامپ همچنین تأکید کرد همه کشورها بایستی به تعهداتشان در نشست ریاض برای مقابله با تروریسم، قطع منابع مالی گروه‌های تروریستی و مقابله با ایدئولوژی‌های افراطی عمل کنند.
این بیانیه ساعاتی بعد از آن صادر شد که خبرگزاری قطر اعلام کرد «تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی»، امیر این کشور با «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان تماس گرفته است.
این خبرگزاری اعلام کرد امیر قطر برای رایزنی درباره مطالبات چهار کشور عربی تحریم‌کننده دوحه ابراز تمایل کرده و ولیعهد عربستان نیز از این پیشنهاد استقبال کرده است.
این گزارش حاکی است سران دو کشور در این گفت‌وگوی تلفنی بر ضرورت حل این بحران از طریق گفت‌وگو، جهت حفظ ثبات شورای همکاری خلیج (فارس) تأکید کرده‌اند.
چند روز پیش نیز ترامپ در این کنفرانس خبری با امیر کویت گفت که تمامی کشورهای منطقه بایستی سهم خود را در مبارزه با گروه‌های افراطی ایفا کنند. وی گفت چنین تلاشی مقابله با ایران که از تروریسم و شبه‌نظامی حمایت می‌کند را هم شامل می‌شود.
تاکید ترامپ مبنی بر ضرورت وحدت کشورهای عربی برای مقابله با ایران در حالی است که چند ماه پیش نیز همین آقای رییس جمهور با سفر به ریاض به دنبال یک ائتلاف نظامی عربی علیه ایران بود.
همان موقع رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه این کشور گفته بود هدف ترامپ از سفر به عربستان سعودی ایجاد «اتحاد» میان کشورهای عربی با رژیم اسرائیل و تقابل با ایران است.
تیلرسون خاطر نشان کرد ترامپ عمداً این مقاصد را انتخاب کرده زیرا آنها مرکز سه دین اسلام، یهود و مسیحیت هستند.
به باور ناظران سیاسی ترامپ در حالی رهبران این کشورها را به اتحاد در مقابل ایران فرامی‌خواند که این کشورها هر یک با یکدیگر بر سر مسائل منطقه و دوجانبه تنش‌های جدی دارند.
روابط سیاسی و اقتصادی قطر و عربستان ماه‌هاست که با مشکل مواجه شده و برخی کشورهای عربی منطقه نیز با فشار آل سعود مجبور به کاهش روابط با قطر شدند که این مساله موجب شده تا تعاملات کشورهای عربی در منطقه به هم بریزد.
مهمتر اینکه آمریکا در حالی این کشورها را به اتحاد در برابر ایران فرامی‌خواند که دولتش هم‌چنان در رویکردهای منطقه‌ای و بین‌المللی سیاست خارجی سردرگم و بلاتکلیف است.
همان چند ماه پیش نیز که سران سعودی در بحبوحه استیصال سیاسی و ناکامی‌در جبهه‌های نبرد، میزبان دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا شد تا به واسطه امضای قراردادهای چند صد میلیارد دلاری با واشنگتن، نظر مثبت این کشور را برای پیگیری اهدافش جلب کند؛ در این میان یکی از مهم‌ترین اهداف ریاض از میزبانی ترامپ و سران بیش از ۴۰ کشور سنی، تشکیل یک ائتلاف «عربی-آمریکایی یا همان ناتوی عربی» است که مهم‌ترین کارکرد آن نیز «مقابله با افزایش قدرت ایران» عنوان شده بود.
تاکید و دست دوستی ترامپ به سوی اعراب بیشتر حکایت از این دارد که جمهوری اسلامی ایران تمام اهداف مغرضانه آنها را در منطقه به هم ریخته است، پیروزی‌های اخیر در سوریه وعراق اضمحلال هر روزه گروهک تروریستی داعش و شکست پی‌در پی آنان موجب وهم و ترس بیش از اندازه رییس جمهور آمریکا شده است؛ حالا محور عربی-آمریکایی برای انزوای تهران باید دست به کار شود تا نگذارند بیش از این نقشه‌های آنان را بر نقش بر آب کند.
ناظران سیاسی بر این باورند شاید کشورهای کوچکی در این ائتلاف ضد ایرانی حضور یابند همان‌هایی که دلارهای سعودی عامل بقایشان شده است.
البته تهران می‌تواند از چندین ابزار و مولفه بهره بگیرد که شامل ظرفیت کشورهای اروپایی، انزوای ریاض، استفاده از چندجانبه‌گرایی منطقه‌ای و در نهایت افزایش قدرت کشور است.
به باور ناظران سیاسی اروپایی‌ها از روی کار آمدن پوپولیستی چون ترامپ اصلا خشنود نیستند؛ ترکش فعالیت گروه‌های تروریستی در خاورمیانه، کشورهای اروپایی را نیز بی‌نصیب نگذاشته و با شدت گرفتن بحران در این منطقه هر از چند گاهی نیز شاهد یک عملیات تروریستی در یکی از کشورهای اروپایی هستیم.
البته کشورهای غربی خود نیز در پرورش گروه‌های تروریستی نقش داشتند اما، تهران با برملا کردن واقعیت‌های منطقه و چهره دشمنان بیش از گذشته می‌تواند افکار عمومی را نسبت به سناریوهای ظالمانه سران آمریکایی و سعودی و نیز مهار تروریسم آگاه کند.

کد مطلب: 100852
 
Share/Save/Bookmark