میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۰۳
 
 
یمن همچنان صحنه مقاومت در برابر ائتلاف آمریکایی - عربستانی است
شکست‌های‌ بی‌پایان سعودی
شکست‌های‌ بی‌پایان سعودی
 

به رغم تشدید حمایت‌های آمریکا و تشدید تجاوزات سعودی به یمن ، اما این رژیم همچنان در رسیدن به اهداف خود در حوزه سیاسی و نظامی ناکام است.
شیوخ قبایل و شخصیت‌های تاثیرگذار در استان «حجة» یمن با برگزاری نشستی به بررسی گزینه‌های موجود برای مقابله با تداوم تجاوز به یمن پرداختند. شیوخ قبائل و شخصیت‌های تاثیرگذار در منطقه «افلح الشام» در استان «حجة» یمن نشستی مشورتی با کمیته بسیج مردمی برای مقابله با تجاوز عربستان به یمن برگزار کرد تا گزینه‌های موجود برای مقابله با دشمن و مزدوران آن را بررسی کند.
پایگاه خبری «النجم الثاقب» نوشت: در این نشست که با حضور کمیته بسیج مردمی و معاون استانداری و شماری از شیوخ و شخصیت‌های تاثیرگذار برگزار شد، بر ضرورت تداوم مقاومت مقابل نیروهای متجاوز ائتلاف و مزدوران آن، مهار کلیه توطئه‌ها برای ایجاد تفرقه در صفوف مبارزان و هوشیاری در مقابل کلیه طرح‌های دشمنان در تمامی سطوح تاکید شد.
در همین راستا نیز ساکنان منطقه «مدوم» در «کحلان الشرف» واقع در استان حجة نیز با برگزاری تظاهراتی گسترده، تداوم جنایات نیروهای ائتلاف به یمن را محکوم کردند و خواستار مجهز شدن مبارزان یمنی به سلاح در سواحل غربی کشور شدند. این در حالی است که رئیس‌جمهور مستعفی یمن همکاری و هماهنگی بین کشورش و آمریکا و مواضع واشنگتن در زمینه حمایت از دولت متبوعش را ستود.
عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن طی استقبالش از میتو تولر، سفیر آمریکا در یمن و تیموتی لیندرکینگ، مشاور معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاورمیانه و خاور نزدیک در محل اقامتش در ریاض حمایت دولت آمریکا از مواضع دولت در روند سیاسی یمن را ستود. امیر کویت با ارسال تلگرافی به پادشاه عربستان سعودی، کشته شدن تعدادی از نظامیان نیروهای مسلح این کشور در اثر سرنگونی بالگرد آنها در یمن را تسلیت گفت.
در این میان یکی از رهبران حزب کنگره مردمی یمن با اشاره به ورود ۴۰۰ عضو داعش طی هفته گذشته به کشورش، گفت که عربستان با هدف سپردن «باب المندب» به تروریست‌ها، در حال انتقال داعشی‌ها به یمن است. «محمد انعم» از رهبران حزب کنگره مردمی یمن، اعلام کرد که آمریکا اکنون تلاش دارد با حمایت از ائتلاف سعودی و جلب سازمانهای تروریستی به عرصه نبرد یمن، در تحولات جاری در یمن تاثیر بگذارد.
وی در گفت‌وگو با خبرگزاری «اسپوتنیک» روسیه اظهار داشت: نقش آمریکا در یمن جدید نیست. آمریکا از مارس ۲۰۱۵ در کنار سعودی‌ها در یمن در حال جنگ است اما پس از بمباران برخی از مناطق مسکونی یمن به بهانه مبارزه با القاعده و داعش و کشتار شمار زیادی از زنان و کودکان یمنی، حضور خود را در یمن رسانه‌ای‌تر کرد. این در حالی است که آمریکا خود در کنار القاعده و داعش در یمن در حال جنگ است همانگونه که در سوریه و عراق است.
انعم تاکید کرد: عربستان تنها بازیچه دست واشنگتن است و یمنی‌ها کسانی هستند که در حال نبرد با القاعده و داعشند. اما عربستان خود متولی القاعده و داعش است و اکنون نیز در حال انتقال عناصر این گروه‌های تروریستی به یمن است. هفته گذشته نیز ۴۰۰ عضو داعش در حالی که سوار بر ۳ کشتی بودند از سوریه به یمن انتقال داده شدند و این آشکار است که عربستان و آمریکا می‌خواهند تنگه باب‌المندب در قبضه تروریست‌ها قرار گیرد.
در شکستی دیگر برای سعودی دیده‌بان حقوق بشر از نخست‌وزیر استرالیا خواست تا به خاطر جنایات هولناک ائتلاف تحت سرکردگی عربستان در جنگ یمن، فروش تسلیحات نظامی به ریاض را فوری متوقف کند. الین پیرسون"، مدیر گروه دیده‌بان حقوق بشر در استرالیا سه شنبه اعلام کرد که "مالکولم ترن بول" (نخست‌وزیر استرالیا) درست وقتی که باید از اهرم استرالیا به منظور اعمال فشار بر ریاض برای پایان دادن به حملات هولناک در یمن استفاده می‌کرد، با فروش تسلیحات نظامی به عربستان موافقت کرد.
وی افزود: تا زمانی که تحقیقاتی موثق درباره این حملات انجام نشود و تا زمانی که این حملات هولناک ادامه دارد، استرالیا باید فروش تسلیحات و تجهیزات به سعودی‌ها را متوقف کند. توقف فروش تجهیزات نظامی به عربستان حامل این پیام جدی به آل‌سعود است که دولت استرالیا به تضمین رعایت قوانین دوران جنگ و مردم استرالیا که نگران جان یمنی‌ها هستند، متعهد است. با وجود کشته شدن ده‌ها نفر از نیروهای ائتلاف سعودی در جبهه «المخا» در جنوب غرب یمن، این نیروها هنوز عقب‌نشینی نکرده‌اند، اما هر لحظه خبر جدیدی از شکست‌ شبه‌نظامیان وابسته به عربستان منتشر می‌شود.
راهپیمایی «نان» در محکومیت محاصره و گرسنه‌ نگه داشتن مردم یمن، از صبح دیروز در صنعاء آغاز شد و قرار است طی ۵ یا ۶ روز آینده، شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی خود را به بندر «الحدیدة» برسانند. پیش از این شورای عالی سازمان‌های جامعه مدنی یمن، خواستار برگزاری راهپیمایی مردمی «نان» امروز در اعتراض به بستن بندر «الحدیده» شد. «عزالدین الشرعبی» رئیس کمیته اطلاع‌رسانی این راهپیمایی اعلام کرد که در راهپیمایی نان، کلیه طیف‌های جامعه یمن، زنان و کودکان و مردان و... حضور دارند و مطالباتی انسانی برای ملت یمن دارند که از سوی نیروهای سعودی آمریکایی به محاصره و مرگ بر اثر گرسنگی محکوم شده‌اند. لذا این راهپیمایی درپی مطالبات حزبی یا سیاسی نیست.

کد مطلب: 99015
 
Share/Save/Bookmark
 


توپانی
۱۳۹۶-۰۲-۰۱ ۲۳:۳۳:۵۱
درودبرشمامردان مردسرزمین صباشماپوزه ی آمریکاونوکران وهابیش رابه خاک مالیدیدقلب مابرای شمامی تپد.