میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۲۸
 
 
سوء استفاده از مذاکرات

این روزها غرب آسیا به کانون رایزنی‌ها و تحرکات دیپلماتیک مبدل شده که محور آن را نیز روند سیاسی در سوریه و یمن تشکیل می‌دهد. یکی از مباحث مطرح در این عرصه اقدامات رژیم صهیونیستی علیه لبنان و سوریه است. نتانیاهو نخست وزیر صهیونیست‌ها تاکید دارد که برای دفاع از منافع این رژیم حاضر به هر اقدامی از جمله اقدام نظامی هست. آنها تاکید دارند که برای مقابله با حضور ایران در سوریه هر کاری انجام خواهد داد. در همین حال در باب لبنان نیز اخیرا این رژیم تحرکات نظامی در مرزهای لبنان داشته و ادعای پیدا کردن تونل‌های حزب الله را مطرح کرده است. همزمان با این اقدام آمریکا اعمال تحریم‌هایی علیه حزب الله لبنان نیز وضع کرده است. حال این سوال مطرح می‌شود که در شرایط کنونی که تحولات سوریه در مسیر روند سیاسی حرکت می‌کند این تحرکات از سوی رژیم صهیونیستی صورت می‌گیرد؟
پاسخ به این پرسش را در تاثیرات روند تحولات بر سیاست‌های رژیم صهیونیستی می‌توان جستجو کرد. رژیم اشغالگر صهیونیستی که با سیاست بحران منافع خود را در منطقه پیگیری می‌کند می داند که روند کنونی و برقراری ثبات در سوریه برابر با از دست رفتن منافع این رژیم و در عین حال اولویت قرارگرفتن مسئله مبارزه با این رژیم به عنوان تهدید اصلی منطقه است بر این اساس از یک سو به دنبال استمرار بحران در منطقه است و از سوی دیگر سعی دارد تا همزمان با روند سیاسی برخی مطالبات و اهدافی را در فضای نظامی نتوانسته محقق سازد را پیگیری کند.
یکی از اصلی‌ترین خواسته‌های صهیونیست‌ها خروج نیروهای ایران و حزب الله از سوریه و در عین حال خلع سلاح حزب الله و گروه‌های مقاومت است.
روند تحولات منطقه عملا تحقق این مطالبات را اجرایی نمی‌سازد لذا این رژیم به دنبال یافتم راهکار‌های موازی است که در لوای فضای بحرانی صورت می‌گیرد. اکنون این سناریو مطرح است که صهیونیست‌ها با بحران سازی و ادعای تقابل نظامی برآنند تا چنان القا سازند که عدم تحقق وعده‌های آنها برابر با جنگ‌ها و بحران‌های جدید در منطقه خواهد بود لذا جهان اگر به دنبال صلح و ثبات در منطقه است باید اهداف این رژیم را نیز در نظر گیرد. به عبارتی دیگر صهیونیست‌ها برآنند تا مطالباتی همچون خروج ایران از سوریه و نیز خلع سلاح حزب الله را در جمع روند سیاسی سوریه تحمیل نماید بر این اساس است که صهیونیست‌ها دائم تاکید دارند که در هر روند سیاسی در منطقه باید اهداف و مطالبات این رژیم نیز مورد توجه قرار گیرد.
در اصل این رژیم با تهدید امنیتی و ادعای آمادگی برای جنگ علیه ایران و لبنان سعی دارد تا زیاده خواهی‌های خود را به جامعه جهانی تحمیل نماید. این در حالی است که شرایط داخلی و بیرونی رژیم صهیونیستی نشان می‌دهد این رژیم توان هیچ گزینه نظامی را ندارد و ادعای آنها صرفا یک بلف تبلیغاتی است. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 107297
 
Share/Save/Bookmark