میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۸
 
 
رئیس‌جمهور در جمع مردم بندرلنگه:
ملت ایران انتقام شهدای پاسدار و مرزبان را می‌گیرد
ملت ایران انتقام شهدای پاسدار و مرزبان را می‌گیرد
 

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ملت ایران انتقام شهدای اقدام تروریستی زاهدان را خواهد گرفت، گفت: ما نمی‌گذاریم مزدورانی که به پاسداران و مرزبانان ما حمله‌ور شدند، از دست انتقام الهی و مردم ایران فرار کنند.
حجت‌الاسلام حسن روحانی که به استان هرمزگان سفر کرده بود در جمع مردم بندر لنگه، اظهار کرد: استان هرمزگان بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز ساحلی دارد و دارای ۱۴ جزیره مهم است و جایگاه استراتژیک تنگه هرمز هم در این استان قرار دارد.
وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای حادثه تروریستی زاهدان گفت: این شهیدان مردان استواری بودند که برای دفاع از سرزمین، مرزها، امنیت کشور و آرامش مردم ما مرزبانی شرق ایران را به جان خریدند و بدست تروریست‌هایی که معیارهای انسانی مدنظرشان نیست شربت شهادت نوشیدند.
روحانی تصریح کرد: ما در این منطقه، روابط برادرانه و صمیمی با همه کشورها را می‌خواهیم. هیچ گاه ما آغازگر تجاوزی در کل منطقه نبوده‌ایم. زمانی که صدام به ما حمله کرد ما به همسایگان خود گفتیم که ایران می‌تواند از پس تجاوز به خاک خود برآید و پاسخ دشمنان را بدهد.
وی افزود: آنهایی که تصور کردند صدام برای امنیت منطقه مفید خواهد بود، اشتباه کردند و اشتباه بیشتری می‌کنند که می‌پندارند، صهیونیست‌ها یا آمریکایی‌ها برای آنها امنیت آفرین هستند. امنیت منطقه دست ما مسلمانان است. ما باید متحد و کنار هم باشیم و روابط برادرانه و دوستانه با همه همسایگان خود داشته باشیم.
روحانی یادآور شد: متأسفانه برخی از همسایگان ما راه اشتباهی را انتخاب کردند و به پناه آمریکا و صهیونیست رفته‌اند و فکر می‌کنند ایران چشم طمع به آنها دارد در حالی که ایران خواهان روابط صمیمی و نزدیک با همه کشورهای منطقه است.
رئیس‌جمهور تأکید کرد: یکی دو کشور هستند که متأسفانه با ما روابط صمیمی ندارند و حتی دشمنی دارند که این به ضرر آنها و کل منطقه خواهد بود چراکه انقلاب ما انقلابی مردمی و اسلامی است و ما ۴۰ سال این واقعیت را نشان دادیم که به دنبال معنویت، امنیت و پیشرفت همه کشورها هستیم.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: یکی از تصمیمات مهم دولت‌های یازدهم و دوازدهم افزایش وحدت میان اقوام و مذاهب کشور بوده و امروز در سراسر منطقه در میان مقامات استان‌های مختلف هم شیعه و هم سنی، هم زن و هم مرد و هم از اقوام مختلف کشور حضور دارند.
وی افزود: ایران به دنبال شایسته‌سالاری است؛ برای ما مهم نیست که مرد یا زن از کدام قوم و یا از کدام مذهب است بلکه مهم لحاظ کردن شایسته‌سالاری در امور کشور است که همه استانداران، فرمانداران و بخشداران این وظیفه را برعهده دارند و زمانی که می‌خواهند فردی را استخدام کرده و یا مسئولیتی را به وی واگذار کنند، اساس انتخاب آنها شایسته‌سالاری باشد.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: آنها که به پاسداران ما در مرز حمله می‌کنند بدانند این کار غلط آنها، این اقدام خون آشام آنها منجر به مضاعف شدن اراده و تصمیم ملت ما در مبارزه با تروریسم می‌شود.
وی یادآور شد: تروریست‌ها مزدورانی هستند که سلاحشان از یک جا تأمین می‌شود و پولشان از کشور دیگری و می‌خواهند به امنیت ملی ما صدمه بزنند. اراده ملی همه ما مبارزه با تروریسم است و بی‌تردید ما برای ثبات و امنیت کشور خود تلاش خواهیم کرد. شما مردم در سراسر کشور در راهپیمایی ۲۲ بهمن نشان دادید و اعلام کردید ما راه انقلاب، استقلال و آزادی و حاکمیت ملی خود را ادامه می‌دهیم و به مظلومان عالم کمک می‌کنیم و گفتید که دیگر زیر بار استبداد نخواهید رفت.
روحانی همچنین با اشاره به شرایط کنونی کشور گفت: امروز، روز آزمایش برای دولت، مردم و استان‌های مختلف است. خداوند نعمت را به ما داده است و امروز هم به شما مردم جنوب، آب‌های خلیج‌فارس و دریای عمان را داده است. این نعمت بزرگ این منطقه است. سواحل زیبا در اختیار شماست. این منطقه، توانایی آن را دارد که جاذبه گردشگری خود را بیش از پیش گسترش دهد، زیرا مردمی بسیار مهربان و مکان‌های بسیار دیدنی دارد.
رئیس‌جمهور ضمن اشاره به تلاش‌های دولت برای حل بحران بیکاری در این منطقه اظهار داشت: یکی از اهداف دولت، رفع معضلات مردم منطقه است. من پیش‌ از این هم در سخنرانی‌های خود گفته‌ام که ایران از لحاظ گازرسانی، بهترین شرایط را در جهان دارد، ولی دو استان استثناء شده‌اند که یکی از آنها سیستان و بلوچستان و دیگری هرمزگان است. در این دو استان باید کار ویژه انجام شود که در آینده نزدیک، چنین اقدامی انجام خواهد شد. در آینده نزدیک گازرسانی به این منطقه انجام خواهد شد.
روحانی تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین طرح‌ها در استان، طرح بندرگناوه است که این بندر، بندری قدیمی و مهم برای تجارت و صیادی در این منطقه است که به پس‌کرانه و آبراه‌های ورودی جدید و همچنین لایروبی نیاز دارد.
رئیس‌جمهور ادامه داد: موضوع صید و صیادی در این استان مشکلات فراوانی دارد. من در مسیر به جناب استاندار گفتم که «راه برای صیادان، تسهیل و برای مردم مجوزهای لازم صادر شود تا یکی از مهم‌ترین شغل‌های مردم این منطقه به راحتی گسترش یابد».
وی گفت: یکی از طرح‌های دیگر در این منطقه، ایجاد بزرگراه ساحلی است. این بزرگراه از پارسیان به بندرعباس و از آنجا به سیستان و بلوچستان می‌رود که این طرح را نیز در دولت بررسی کرده‌ایم و بخش بزرگی از آن، اجرایی و عملیاتی شده است. حدود ۱۲۰ کیلومتر دیگر باقی مانده که در این سفر تأکید داریم تا بودجه آن را تأمین کنیم. ما ۳۰۰ میلیارد تومان تأمین بودجه برای اتمام این بزرگراه در نظر گرفته‌ایم.
روحانی خاطرنشان کرد: به حول و قوه الهی، آمریکا و رژیم صهیونیستی را در منطقه دچار شکست حتمی خواهیم کرد و همه ملت‌های منطقه را دعوت به برادری و حسن همکاری می‌کنیم. ما باید آمریکا و رژیم صهیونیستی را از منطقه بیرون کنیم و با ملت‌های منطقه دست به دست هم دهیم زیرا ما خود به خوبی می‌توانیم از منطقه حفاظت و حراست کنیم و نیاز به آمریکا و نیروهای خارجی نداریم. مهر

کد مطلب: 107990
 
Share/Save/Bookmark