میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۳۸
 
 
السیسی به دنبال چیست؟

غرب آسیا در حالی با محوریت تروریسم و البته جنایات ائتلاف سعودی - آمریکایی و رژیم صهیونیستی همچنان کانون اصلی تحولات جهانی است که در اقدامی قابل تامل، السیسی رئیس‌جمهور مصر برای سومین بار به روسیه سفر کرد. براساس گزارش‌های منشتره السیسی یکبار زمانی که وزیر دفاع مصر بود به روسیه سفر کرد. بار دوم به عنوان رئیس‌جمهور در نشست سوچی حضور یافت. حال این سوال مطرح می‌شود که ریشه این سفر چیست و السیسی و روسیه چه اهدافی را از این تعاملات پیگیری می‌کنند؟
برخی از منابع اوضاع سوریه را برجسته‌ترین موضوع روی میز مذاکرات السیسی و پوتین بویژه در سایه مذاکرات جاری بین عربستان و روسیه درباره راه‌حل بحران سوریه و مطرح شدن چندین سناریو درباره این کشور است که تاکنون هیچ‌یک از این سناریوها قطعی نشده است. مصر از یک‌سو به دنبال مقابله با جریان اخوان است و سرنگونی نظام سوریه را برابر با به قدرت رسیدن اخوان می‌داند لذا رویکرد همه‌جانبه‌ای به حمایت روسیه و سوریه دارد و لذا در شرایط کنونی این همگرایی با محوریت پایان دادن به خطر تروریسم و برقراری ثبات در سوریه ابعاد گسترده‌تری می‌گیرد. رقابت منطقه‌ای مصر با عربستان تاثیر بسیاری بر همگرایی مصر با روسیه دارد چنانکه در حوزه یمن نیز حاضر به همگرایی به با عربستان نشده است.
نکته دیگر در سفر السیسی اهداف وی برای تحقق اهداف توسعه‌ای مصر است. در سفر السیسی به مسکو قرارداد اولیه همکاری با یکی از شرکت‌های روس برای ساخت نیروگاه هسته‌ای در مصر امضا شده است.
نکته دیگر اهداف نظامی از این سفر است چنانکه در این سفر قراردادهایی برای واردات سلاح‌های دفاع هوایی و خودروهای زرهی پیشرفته روس به مصر امضا شد. این روند ابعاد گسترده‌تری داشته و آن برگزاری رزمایش مشترک میان دو کشور است چنانکه در رزمایش اخیر نیروهای روسیه با مصر تمرین مشترک صورت دادند.
در این میان باید توجه داشت که روسیه نیز اهداف کلانی را در قبال مصر دنبال می‌کند که در حوزه رقابت‌های جهانی با آمریکا قابل تعریف است. روسیه تلاش بسیار دارد تا به عنوان متحدی قابل اطمینان برای کشورهای دیگر به ویژه برای کشورهای عربی معرفی نماید لذا روابط از جمله در حوزه اقتصادی و نظامی برای روسیه دارای اهمیت بسیاری دارد. شرایط جغرافیایی مصر میان آفریقا و غرب آسیا و نیز کانال سوئز برای روسیه دارای اهمیت بسیاری است و تلاش دارد این روابط را گسترش دهد. بر این اساس سفر السیسی به روسیه برای هر دو کشور دارای اهمیت بسیاری بوده و می‌تواند روند جدیدی در مناسبات دو کشور به همراه داشته باشد.

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 106496
 
Share/Save/Bookmark