میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۶
 
 
نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس:
پذیرش الزامات اف‌ای‌تی‌اف اقتصاد ملی را قفل می‌کند

نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: پذیرش الزامات اف‌ای‌تی‌اف راه دور زدن تحریم‌ها را می‌بندد، اقتصاد کشور را قفل کرده و موجب اعمال تحریم‌های هوشمند علیه ایران می‌شود.
محمد دهقان اظهار داشت: اسحاق جهانگیری در جلسه غیرعلنی روز چهارشنبه تلاش کرد وضعیت کشور را سیاه نشان دهد و بستری را فراهم کند تا حرفش مبنی بر اینکه راه‌حل مشکلات کشور سیاسی است، تحقق یابد.
نماینده مردم طرقبه و چناران در مجلس ادامه داد: نمایندگان در آستانه تصمیم‌گیری برای لایحه CFT هستند؛ جهانگیری با اظهارات خود تلاش کرد وضعیت موجود را اضطراری جلوه داده و اینگونه به نمایندگان القا کند که چاره‌ای جز تصویب لایحه CFT و پذیرش الزامات اف‌ای‌تی‌اف وجود ندارد، البته این تفکر طرفدارانی در مجلس دارد و آقای لاریجانی نیز از آن حمایت می‌کند.
نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی گفت: در شرایط جنگ اقتصادی نباید اطلاعات اقتصادی کشور به دشمنان داده شود، زیرا عرضه اطلاعات به دشمنان موجب می‌شود تحریم‌های هوشمند علیه جمهوری اسلامی شکل گیرد.
وی تصریح کرد: اگر در وضعیت جنگ اقتصادی دولت بخواهد شاگرد خوب کلاس اف‌ای‌تی‌اف باشد نمی تواند تحریم‌ها را دور بزند، اگر دولت همه الزامات اف‌ای‌تی‌اف را بپذیرد، آمریکا و انگلیس می‌توانند نظارت روزانه بر عملکرد اقتصادی کشور داشته باشند که اقتصاد کشور را دچار مشکلات اساسی می‌کند.
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: دولت اعلام می‌کند که کشور در شرایطی قرار دارد که از یک‌سو مورد تحریم آمریکا واقع شده و از سوی دیگر اروپا همکاری اقتصادی با ایران را مشروط به اجرای الزامات اف‌ای‌تی‌اف کرده است، لذا تصویب لایحه CFT و پذیرش الزامات اف‌ای‌تی‌اف ضروری است تا ایران مجددا به لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف باز گردد و امکان ادامه روابط بانکی ایران با غرب وجود داشته باشد. دهقان گفت: تاکنون دولت ۴۰ الزام اف‌ای‌تی‌اف را پذیرفته و اجرایی کرده است و فقط یک الزام که آن لایحه CFT است باقی مانده است.
وی تاکید کرد: دولت به دست خود کشور را دچار انسداد کرده است. در سال‌های ۹۰ و ۹۱ نیز ما با سخت ترین تحریم‌ها مواجه بودیم اما بیش از ۱۰۷ میلیارد دلار نفت فروختیم و پول نفت به صورت غیررسمی وارد کشور شد. این وسط افرادی مانند بابک زنجانی نیز اختلاس هایی کردند اما دولت باید تلاش کند مانع این گونه اختلاس‌ها شود، نه اینکه کشور را دچار انسداد کند.
نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی گفت: دولت تلاش دارد همه چیز برای خارج از کشور شفاف و برای داخل کشور پنهان باشد. اگر وزارت نفت بر اساس الزامات اف‌ای‌تی‌اف عمل کند بعد از مدتی ما نمی توانیم هیچ نفتی بفروشیم و اگر بفروشیم هم نمی توانیم پولش را بازگردانیم.
دهقان گفت: بلایی که بر سر کشور آمد و با نوسانات شدید بازار ارز مواجه شدیم ناشی از اجرای الزامات اف‌ای‌تی‌اف بود. اگر اجرای این الزامات متوقف شود، آرامش به کشور بازمی گردد و می‌توانیم تحریم‌ها را دور بزنیم. باید راه برای واردات دلار به کشور باز شود.
وی تاکید کرد: ایران کشور قدرتمندی است، ملت ایران می‌توانند از این مرحله عبور کنند، تسلیم شدن و کوتاه آمدن اقتصاد کشور را قفل خواهد کرد. اجرای الزامات اف‌ای‌تی‌اف در شرایط تحریم اقتصاد کشور را قفل می‌کند. مهر

کد مطلب: 106298
 
Share/Save/Bookmark