میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۵۹
 
 
کشتار حمص علیه ژنو

همزمان با برگزاری نشست ژنو، در اقدامی که هدف آن برهم زدن روند مذاکرات و باج‌گیری از نظام سوریه بوده، شش عامل انتحاری عضو سازمان تروریستی جبهه النصره صبح دیروز دو انفجار را در دو پایگاه امنیتی در حمص رقم زدند.یکی از این افراد خود را کنار حسن دعبول منفجر کرد.
رئیس اطلاعات ارتش سوریه در حمص در حملات انتحاری این شهر کشته شد.تلویزیون الاخباریه سوریه تصویر سرلشکر حسن دعبول رئیس شاخه امنیت نظامی ارتش سوریه را در استان حمص پخش کرد. شش عامل انتحاری عضو سازمان تروریستی جبهه النصره دو انفجار را در دو پایگاه امنیتی در حمص رقم زدند.یکی از این افراد خود را کنار حسن دعبول منفجر کرد. آخرین آمار حاکی است بر اثر این انفجار تاکنون ۴۲ نفر به کشته شدند. گروه تروریستی تکفیری «جفش» یا همان جبهه النصره سابق مسئولیت سلسله انفجارهای انتحاری در حمص را بر عهده گرفت. لازم به ذکر است دیروز ادامه مذاکرات سیاسی در ژنو برگزار شد و بسیاری تاکید دارند حملات تروریستی برای تحت‌الشعاع قرار دادن این نشست است.
در این میان در واکنش به تهدیدات آمریکا، روسیه می‌گوید پیش‌نویس قطع‌نامۀ اعمال تحریم‌های جدید علیه سوریه را به اتهام استفاده از تسلیحات شیمیایی وتو می‌کند.ولادیمیر ساخرانکوف، معاون نمایندۀ روسیه در سازمان ملل، پس از جلسۀ شورای امنیت سازمان ملل که پشت درهای بسته برگزار شد، گفت: «مواضع‌مان را خیلی روشن برای شرکای‌مان توضیح دادیم. اگر این (پیش‌نویس قطع‌نامه) به تأیید اولیه برسد، ما آن را وتو خواهیم کرد.»در همین حال پیتر ویلسون، معاون نمایندۀ بریتانیا در سازمان ملل، پس از نشست روز جمعه گفت این قطع‌نامه در اولین فرصت به رأی گذاشته خواهد شد.وی پیش‌تر گفته بود دیپلمات‌های سازمان ملل قصد دارند این قطع‌نامه را «در روزهای آینده» تصویب کنند.بریتانیا، فرانسه و امریکا در پی اعمال تحریم‌هایی جدید علیه سوریه هستند. ساخرانکوف همچنین این قطع‌نامه را اقدامی «تحریک‌آمیز» عنوان کرده و گفته است که روسیه این قطع‌نامه را وتو خواهد کرد.خبر دیگر آنکه تروریست‌های داعش از ترس نزدیک شدن نیروهای دموکراتیک کُرد، تمامی ورودی‌های فرعی و اصلی شهر الرقه را قطع و تحت مراقبت شدید قرار دادند. سعید نصیری فر و یوسف گنجی زاده - نیروهای دموکراتیک کُرد پس از تصرف شهر منبج و ممانعت از ادامه عملیات در شمال شرق استان حلب با چراغ سبز دولت آمریکا از سه ماه قبل عملیاتی را با عنوان «خشم فرات» برای پاکسازی شهر الرقه پایتخت خود خوانده گروه تروریستی داعش آغاز کردند.
عملیات نیروهای دموکراتیک کُرد در گام نخست به پاکسازی حومه شهر الرقه معطوف شد و در ۴ محور ادامه یافت. نیروهای کرد در محور شمال شرق خود را به ۵ کیلومتری شهر رقه رسانده‌ و در محور شرق نیز به ۴۰ کیلومتری شهر رسیده‌اند.نیروهای دموکراتیک کرد در یک هفته گذشته توانستند در مرحله سوم عملیات،۳۹روستا را در محور شمالی و شمال شرقی پاکسازی کنند. در این عملیات نزدیک به ۸۷ تروریست داعش کشته یا زخمی شدند.
نیروهای کرد همچنین روستاهای بلش، عزمان و فنان عربی را در محور شمالی از وجود عناصر تروریستی پاکسازی کردند.همزمان تروریست‌های داعش از بیم نزدیک شدن نیروهای دموکراتیک کرد، تمامی ورودی‌های فرعی و اصلی شهر الرقه را قطع و تحت مراقبت شدید قرار داده‌اند. عملیات در سایر نقاط سوریه از جمله ادلب ادامه دارد.

کد مطلب: 98629
 
Share/Save/Bookmark