میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۱۲
 
 
مهلت یک هفته‌ای رئیس‌جمهور لبنان برای بازگشت سعد حریری
«عون» خواستار توضیح سعودی شد
«عون» خواستار توضیح سعودی شد
 

درپی عدم بازگشت نخست‌وزیر مستعفی لبنان به بیروت، رئیس‌جمهوری این کشور ضمن هشدار به سعودی اعلام کرد اگر حریری تا یک هفته دیگر به لبنان بازنگردد، از طریق شورای امنیت برای بازگشت او اقدام خواهد کرد.
«میشل عون» رئیس‌جمهوری لبنان تحرکات خود درخصوص استعفای «سعد الحریری» و عدم بازگشت او به لبنان را در چند روز آینده افزایش خواهد داد. این روزنامه در گزارش نوشته است: اگر نخست‌وزیر مستعفی به زودی به بیروت باز نگردد میشل عون شکایتی را در این زمینه به شورای امنیت ارائه خواهد داد.
روزنامه الجمهوریه به نقل از منابع آگاه گزارش داد که عون در دیدارهایی که با هیأت‌های دیپلماتیک در بیروت داشته به آنها اطلاع داده که او تنها یک هفته دیگر صبر خواهد کرد تا حریری به کشور بازگردد و اگر این اتفاق نیفتد او شکایتی به شورای امنیت در این زمینه تقدیم خواهد کرد و تلاش‌های بین‌المللی هم برای حمایت از لبنان در این زمینه وجود دارد.
منابع آگاه از داخل کاخ ریاست جمهوری لبنان گزارش داده‌اند که میشل عون در دیدار با سفرای «گروه حامیان بین‌المللی لبنان» به صورت واضح اعلام کرده بود که برای او خیلی عجیب است که روز شنبه هفته گذشته سعد الحریری با او به صورت تلفنی گفت‌وگو کرده و اعلام کرده که نمی تواند وضعیت موجود را تحمل کند به همین دلیل استعفای خود را تقدیم کرده و طی دو یا سه روز در بیروت خواهد بود اما از آخرین گفت‌وگو تا کنون به کشور بازنگشته و با رئیس‌جمهوری هم هیچ تماسی نداشته است.
رئیس‌جمهوری لبنان از شرایطی که منجر به کناره گیری حریری شده ابراز نگرانی کرده و گفت که لبنان از گروه حامیان بین‌المللی این کشور می‌خواهد که همه تلاش خود برای بازگشت حریری به لبنان را به کار بگیرند زیرا آنچه در حال رخ دادن است عزت لبنان و لبنانی را زیر سوال می‌برد. یک روزنامه لبنانی به نقل از مقامات آگاه اعلام کرد اگر تکلیف بازگشت نخست‌وزیر مستعفی این کشور به زودی مشخص نشود، بیروت از طریق مجامع بین‌المللی وارد عمل خواهد شد. روزنامه «الجمهوریه» به نقل از مقامات آگاه اعلام کرد میشل عون رئیس‌جمهور لبنان به هیأت‌های دیپلماتیکی که با او دیدار کرده‌اند؛ گفته است بیشتر از یک هفته برای روشن شدن سرنوشت سعد الحریری نخست‌وزیر مستعفی و بازگشت وی به بیروت صبر نمی‌کند پیش از آنکه مجبور شود این پرونده را به شورای امنیت ببرد.
همچنین «رکس تیلرسون»، وزیر خارجه آمریکا ضمن مطرح کردن ادعاهای بی‌اساس علیه ایران، از «نیروهای خارجی» خواست لبنان را ترک کنند. وزیر خارجه آلمان نیز در جریان گفت‌وگوی تلفنی با همتای عربستانی خود درباره وضعیت انسانی در یمن و بی‌ثباتی در لبنان به دنبال استعفای نخست‌وزیر این کشور ابراز نگرانی کرد. از سوی دیگر رئیس‌جمهور فرانسه در تماسی تلفنی با رئیس‌جمهور لبنان درباره تحولات اخیر این کشور پس از استعفای «سعد الحریری» صحبت کرد. ماکرون در این تماس گفت فرانسه از وحدت، سیادت، استقلال و ثبات لبنان دفاع می‌کند. عربستان سعودی در ادامه بحران دیپلماتیک خود با لبنان، مدعی شد یکی از اتباعش در این کشور ربوده شده است. سفارت عربستان در بیروت در این راستا ادعا کرد یک تبعه سعودی در لبنان ربوده شده است اما هیچ جزئیاتی درباره هویت شخص ربوده شده ارائه نکرد.
خبرگزاری رسمی عربستان گزارش داد: «سفارت عربستان با مقامات امنیتی لبنان برای آزادی فوری و بی‌قید و شرط شهروند ربوده شده در ارتباط است.» وزیر کشور لبنان در واکنش به این خبر در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی این کشور اعلام کرد امنیت شهروندان و بازدیدکنندگان سعودی برای مقامات لبنان در اولویت قرار دارد.
وی با بیان اینکه مداخله در امنیت و ثبات لبنان خط قرمز ماست، افزود: «نیروهای امنیتی لبنان برای دفع هرگونه تلاشی برای سودجویی از شرایط سیاسی اخیر از طرف هر شخص و به هر دلیلی در آماده‌باش به سر می‌برند.»
‌‌گفتنی است عربستان سعودی، کویت، امارات و بحرین طی روزهای اخیر به شهروندان خود توصیه کردند که به لبنان سفر نکنند و آنانی که در لبنان هستند نیز به کشور خود بازگردند. بحران دیپلماتیک اخیر در روابط عربستان و لبنان از زمانی آغاز شد که سعد حریری نخست‌وزیر مستعفی لبنان پس از سفر به عربستان از مقام خود استعفا کرد. مقامات لبنانی معتقدند حریری تحت فشار عربستان مجبور به استعفا شده و اکنون در این کشور در اقامت اجباری قرار دارد.

کد مطلب: 101798
 
Share/Save/Bookmark