میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۱۲
 
 
خط و نشان مجلس برای فساد‌های سازمان یافته
خط و نشان مجلس برای فساد‌های سازمان یافته
 

نشست علنی دیروزخانه ملت به ریاست علی لاریجانی در حالی به کار خود پایان داد که محمدباقر نوبخت به ارائه گزارشی درباره طرح‌های نیمه‌تمام دولتی پرداخت.
رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه ۴۲ هزار میلیارد از طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای را در سال گذشته پرداخت کردیم گفت: دستگاه‌ها نسبت به فروش و واگذاری طرح‌ها مراقب نیستند.

سازمان برنامه و بودجه شرایط لازم برای واگذاری‌ طرح‌ها به بخش خصوصی را ایجاد نکرده است
در ادامه سخنان نوبخت،‌ قاسمی کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس درباره طرح‌های نیمه‌تمام گفت: تفاوت اصلی ارزیابی مرکز پژوهش‌ها و گزارش سازمان برنامه و بودجه درباره طرح‌های نیمه‌تمام این است که شرایط لازم جهت واگذاری آنها از سوی سازمان برنامه و بودجه بوجود نیامده است. 

بسیاری از دستگاه‌ها اراده واگذاری طرح‌ها را به بخش خصوصی ندارند
محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران نیز طی سخنانی با اشاره به اینکه در پیوست یک قانون برنامه و بودجه سال ۹۶، ۴۱۱ هزار ملیارد تومان پروژه عمرانی تعریف شده است، گفت: سرجمع پروژه‌های پیوست یک این قانون برای امسال و سال‌های بعد معادل ۶۰۰ هزار میلیارد تومان است.
وی افزود: دستگاه‌های دولتی هنوزاراده واگذاری پروژه‌ها را به بخش خصوصی ندارند و همه پروژه‌ها براساس سلیقه شخصی اجرا می‌شود.

نظام خصوصی‌سازی تبدیل به اختصاصی‌سازی نشود
در ادامه نیز‌ زهرا سعیدی نماینده مردم مبارکه در سخنانی اظهار داشت: بر کسی پوشیده نیست که دولت فعلاً توانایی اجرا و نهایی کردن پروژه‌ها را ندارد، اما بالاخره باید یک فکری برای این موضوع شود. وی افزود: حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان طرح‌های نیمه‌تمام عمرانی در کشور است که اجرای این پروژه‌ها با همین سرعت ۱۵ سال به طول می‌انجامد.
نماینده مبارکه تصریح کرد: بنده با دخالت دادن بخش خصوصی در این زمینه به طور مشروط موافقم، بطوری که نظام خصوصی‌سازی واقعی تبدیل به اختصاصی‌سازی نشود.

عادت کرده‌ایم سرمایه‌های موجود را پیش‌خور کنیم
همچنین سید علی ادیانی نماینده قائمشهر گفت: در دولت‌های مختلف رؤسای سازمان برنامه و بودجه برای ادوار مختلف مجلس مطالبی را در مورد واگذاری پروژه‌های عمرانی نیمه‌تمام به مردم مطرح کردند و اگر این رویه ادامه پیدا کند همین وضعیت را خواهیم داشت.
وی افزود: عادت کرده‌ایم که در اداره کشور سرمایه‌های موجود را هزینه کنیم و پیش‌خور از سرمایه‌های آتی نیز داشته باشیم با این‌حال بودجه‌ریزی و برنامه‌ریزی با مشکل مواجه می‌شود. 

طرح‌های نیمه‌تمام زخم کهنه‌ای که به دولت‌های بعدی منتقل می‌شود
جهانبخش محبی‌نیا نایب‌ رئیس کمیسیون برنامه و بودجه نیز با اشاره به اینکه برای مدیریت برنامه ششم ۷۷۰ هزار میلیارد تومان پول در بخش‌های مختلف نیاز داریم، گفت: بعلاوه برای نوسازی حوزه نفت حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان و برای اتمام طرح‌های راه و شهرسازی ۲۰۰ هزار میلیارد تومان نیازمند منابع هستیم.
وی با اشاره به اینکه دولت نسبت به واگذاری طرح‌های نیمه‌تمام به بخش خصوصی رغبت ندارد، افزود: طرح‌های نیمه‌تمام مانند زخم کهنه به دولت‌های بعدی منتقل می‌شود.

رای مجلس به استرداد لایحه عضویت ایران در صندوق همبستگی اسلامی
در ادامه‌، نمایندگان به لایحه استرداد عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در صندوق همبستگی اسلامی وابسته به بانک توسعه اسلامی رأی موافق دادند.

مدیران ولعی برای نگهداری طرح‌های نیمه‌تمام عمرانی نداشته باشند
علی لاریجانی رئیس مجلس هم پس از آن طی سخنانی گفت: بحث واگذاری پروژه‌های عمرانی نیمه‌تمام به بخش خصوصی از ۲۰ موضوع مهمی بود که ما همگی در ابتدای سال توافق داشتیم که باید به سرانجامی برسد چراکه با ۶۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی با وضع فعلی که داریم به نتیجه نمی‌رسد و از سوی دیگر بسیاری از این پروژه‌ها طبق قانون اصل ۴۴ وقتی به نتیجه نیز رسید باید واگذار شود. بنابراین عقلایی است از ابتدا یا نیمه کار این پروژه‌ها واگذار شود که دولت بار آن را تحمل نکند.
وی خاطرنشان کرد: مدیران ولعی برای نگهداری طرح‌های نیمه‌تمام عمرانی نداشته باشند.

اگر کسی بگوید دولت اراده واگذاری طرح‌ها را ندارند سخن آگاهانه‌ای نیست
رئیس سازمان برنامه و بودجه پس از استماع نظرات نمایندگان اظهار داشت: گر کسی بگوید که دولت یا نمایندگان اراده واگذاری طرح‌ها را ندارند قطعاً آگاهانه نخواهد بود.
نوبخت افزود: در رابطه با طرح‌ها نشان داده شد که یک اراده محکمی بین مجلس و دولت وجود دارد که این طرح‌ها واگذاری شوند و یک قسمت از آن واگذاری‌ها مربوط به فروش است ولی عمده آن از طریق مشارکت عمومی و خصوصی به انجام خواهد رسید.

انتقاد از نظارت ضعیف نمایندگان بر اجرای قوانین
علی ادیانی نماینده مردم قائم‌شهر نیز در نطق میان‌دستور با اشاره به الزامات یک مجلس مقتدر و کارآمد، اظهار داشت: نمونه بارز جمهوری نظام «مجلس شورای اسلامی» است، به تعبیر امام و رهبر انقلاب، مجلس در رأس امور است، اما لازمه در رأس امور بودن مجلس، التزام به ضروریات و اقتدار قانون است. وی همچنین با انتقاد از نظارت ضعیف پارلمان بر حسن اجرای قوانین، گفت: طبق گزارش معاونت‌های مجلس، ۱۱۱ آیین‌نامه اجرایی بر دولت تکلیف شده، اما تنها ۴ مورد آن اجرایی شده است.

راه‌حل اساسی مقابله با استکبار جهانی تبعیت از ولایت فقیه است
بشیر خالقی نماینده مردم خلخال و کوثر نیز در نطق میان‌دستور خود، ضمن درخواست از دولت برای تعیین تکلیف به استاندار اردبیل، اظهار داشت: دشمنی استکبار با ملت ایران به ویژه آمریکا همواره وجود داشته، اما راه‌حل اساسی برای مقابله با استکبار جهانی و آمریکای جنایتکار، تبعیت از مقام معظم رهبری است.

بررسی دو فوریتی طرح استخدام مهندسین ناظر تولیدات کشاورزی
نمایندگان در ادامه،‌ دو فوریت طرح استخدام مهندسین ناظر تولیدات کشاورزی را در نشست علنی به تصویب رساندند.
حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر گفت: متأسفانه حقوق بازنشستگان فولاد پرداخت نشده است؛ در حالی که مشکل درمانی دارند و به علت عقب افتادن مستمری‌شان نمی‌توانند پولی برای درمانشان پرداخت کنند.

شرکت هپکو را موقتاً به دولت واگذار کنید
سیدمهدی مقدسی نماینده مردم اراک عنوان کرد: در یک سال گذشته به صورت شفاهی و کتبی مشکلات شرکت‌های آْذرآب، هپکو، واگن پارس و ماشین‌سازی را با رئیس‌جمهور و وزرای مربوطه مطرح کردیم و پیشنهاد کردیم که کمیته ویژه‌ای برای حل مشکلات کارگران و خود این شرکت‌ها تشکیل شود و از رئیس‌جمهور و وزرای اقتصادی دولت انتظار داریم که نسبت به حل مشکلات این شرکت‌ها اقدام کنند.
وی گفت: وزیر اقتصاد و رئیس سازمان خصوصی‌سازی شرکت هپکو را به صورت موقت به دولت واگذار کنند تا پس از سازماندهی مجدد مراحل واگذاری را طی کند و و برای شرکت آذرآب مدیرعامل و هیأت‌مدیره انتخاب شود تا بتواند تعهداتش را انجام دهد.

پیمان‌شکنی ترامپ در برجام به پای اعتبار آمریکا نوشته شود
یوسف داوودی نماینده مردم سراب، هم در نطق میان دستور خود گفت: ترامپ ماجراجو امروز هم در داخل آمریکا منزوی است و هم در بین افکار عمومی جهان دولتمردان و مسئولان کشورمان تلاش کنند که پیمان‌شکنی‌های ترامپ درخصوص برجام تماما از اعتبار و وجهه آمریکا هزینه شود و مسائلی که با منافع ملی ما گره خورده است دستمایه منازعات جناحی و سیاسی نشود.

تمامی ارکان نظام به مبارزه با فساد برخیزند
پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران هم اظهار داشت: متأسفانه این روزها زمزمه‌هایی مبنی بر نظام پارلمانی شنیده می‌شود، جمهوریت نظام با انتخاب مستقیم ریاست جمهوری معنا پیدا می‌کند، اجازه ندهیم که مردمانمان از انتخاب مستقیم ریاست جمهوری محروم شوند.
وی با بیان اینکه تمامی ارکان نظام به مبارزه با فساد برخیزند، گفت: در این مبارزه هیچ خط قرمزی را نباید لحاظ کند.

کد مطلب: 101293
 
Share/Save/Bookmark