میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۳۲
 
 
آمریکا سی و دو هزار تُن گندم تاریخ مصرف گذشته به یمن ارسال کرد
روح چرچیل در کالبد ترامپ
روح چرچیل در کالبد ترامپ
 

گویا سیاست‌های چرچیل برای نسل‌کشی در هند با استفاده از برنج این بار در کالبد ترامپ مشاهده می‌شود چنانکه خبرها نشان می‌دهد که یک کشتی حامل سی و دو هزار تُن گندم تاریخ مصرف گذشته آمریکا در سواحل یمن پهلو گرفت.
هنوز جهان فراموش نکرده است که چرچیل در جنگ جهانی دوم با ممانعت از ارسال برنج و بعضا برنج‌های فاسد به هند میلیون‌ها نفر را قربانی کرد. جنایتی که البته هرگز عاملان آن محاکمه نشده که لکه ننگی بر پیشانی حقوق بشر غربی است. گویا این سیاست اکنون از سوی سران آمریکا در قالب ادعای کمک‌های بشردوستانه صورت می‌گیرد چنانکه گزارش‌ها از ارسال هزاران تن گندم فاسد و تاریخ گذشته به یمن حکایت دارد.
سازمان ملی حمایت از مصرف‌کنندگان یمن در صنعا، خواستار توقف تخلیه بار کشتی آمریکایی شد که حامل سی و دو هزار تن گندم تاریخ مصرف گذشته است. ناظران یمنی، سازمان ملل را به مشارکت در قتل مردم این کشور با توزیع کالاها و داروهای فاسد در تعز، عدن، الضالع و الحدیده متهم کردند. برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل، این محموله بزرگ گندم تاریخ مصرف گذشته را برای مردم در محاصره یمن ارسال کرده است. تاکنون بیشتر محموله این کشتی در بندر عدن در جنوب یمن تخلیه شده است.
برنامه جهانی غذا در واکنش به انتشار این خبر اعلام کرد چهل و دو تن از این محموله در آب دریا از بین رفته است. این برنامه تاکید کرد بقیه این محموله را مورد آزمایش قرار خواهد داد تا کیفیت آن ثابت شود. قحطی و فقر در یمن در سایه جنگ این کشور که وارد سومین سال خود شده، گسترش یافته است.
در این میان صنعاء از کنگره آمریکا خواست با اعمال فشار بر دولت این کشور، حمایت نظامی و تسلیحاتی از عربستان در تجاوز به یمن را متوقف کند. این مقام یمنی از مخالفت اعضای کنگره آمریکا با مشارکت کشورشان در هرگونه حمله نظامی ائتلاف سعودی - اماراتی علیه ملت یمن، استقبال کرد و از کنگره خواست که بر دولت آمریکا فشار آورد تا از هرگونه حمایت نظامی، لوجستیکی و اطلاعاتی از عربستان و فروش اسلحه به ریاض خودداری کند.
وزارت خارجه دولت نجات ملی یمن همچنین از سکوت اعضای کنگره، سازمان‌های حقوق بشر و رسانه‌های آمریکایی در قبال حمایت دولت کنونی و سابق آمریکا از کشورهایی که به هیچ‌وجه با ارزش‌های مربوط به آزادی، دموکراسی، عدالت و برابری ذکر شده در قانون اساسی آمریکا موافق نیستند، ابراز شگفتی کرد و پرسید: آیا واشنگتن و ریاض درباره ارزش‌های انسانی، همسو هستند یا اینکه پول‌های عربستان و امارات، چشمهای آمریکا را کور و قانون اساسی آن را تعطیل کرده است.
در حوزه میدانی خبر می‌رسد تک‌ تیراندازان یمنی طی ماه آوریل، دست‌کم ۶۴ نظامی سعودی و ائتلاف عربی را در پایگاه‌های نظامی واقع در جازان، عسیر و نجران به کام مرگ فرستادند. ارتش و کمیته‌های مردمی یمن طی ماه آوریل گذشته موفق شدند ۶۴ نظامی سعودی و مزدور ائتلاف عربی را در استانهای جازان، نجران و عسیر به کام مرگ بسپارند.
یگان‌های تک‌تیرانداز ارتش و کمیته‌های مردمی یمن،۴۷ نظامی ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان را در برخی از پایگاه‌های نظامی سعودی از جمله «القرن»، «الفریضة»، «الکرس»، «الغاویة»، «العبادیة»، «الضبرة»، «الدفینة»، «المعنق»،«المصفق» و «وادی المعاین» هدف قرار دادند.
این یگان‌ها همچنین شماری از نظامیان ائتلاف را در پایگاه‌های نظامی در نجران هدف قرار دادند. ۳ نظامی سعودی در «الشرفة»، «الفواز»، «المخروق» و یک نفر دیگر در پشت پایگاه «الشبکة» در ۱۸ آوریل گذشته جان خود را از دست دادند و در ۲۶ آوریل نیز، ۳ نظامی سعودی در صحرای «البقع» کشته شدند.
ارتش و کمیته‌های مردمی یمن، عربستان سعودی را تهدید کردند که برای عملیات ویژه جدیدی تحت عنوان «البأس‌الشدید» در عمق خاک این کشور آماده شده‌اند. دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که مسئولان آمریکایی نیز احتمالا به شرکت در جنایات جنگی در یمن متهم هستند. دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی اعلام کرد: ائتلاف عربی با رهبری عربستان از بمب‌های آمریکایی در خونین‌ترین حملات در یمن استفاده کرده است. عربستان یک ایستگاه آبرسانی را که در منطقه ارحب در شرق صنعا در دست تأسیس بود، بمباران کرد.
نتیجه پژوهش فردی به نام «الوحید اشتروم» وابسته به یک سازمان امداد‌رسانی نروژی نشان می‌دهد که اوضاع در یمن بسیار بدتر از آن چیزی است که رسانه‌ها منعکس می‌کنند و تقریبا هر ۱۰ دقیقه یک کودک بر اثر گرسنگی و بیماری جان خود را از دست می‌دهد. درپی بیش از ۲ سال جنگ داخلی در یمن، مشکلات در این کشور بسیار افزایش یافته است. در ماه آوریل سال جاری، سازمان ملل گزارشی را منتشر کرد که به موضوع گرسنگی در این کشور می‌پردازد.

کد مطلب: 99169
 
Share/Save/Bookmark