میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۳
 
 
محکومیت جهانی کودتای آمریکایی در ونزوئلا

آمریکا با هدایت مهره‌های پیاده‌ نظامش در حالی به دنبال کودتا در ونزوئلا بود که همگرایی مردم و ارتش با دولت قانونی مادور این کودتا را ناکام ساخت در حالی که جهانیان نیز به محکومیت این کودتای آمریکایی پرداختند.
سرانجام پس از ماه‌ها بحران‌سازی اقتصادی و سیاسی و تحریک مهره‌ها برای ایجاد فضای بحرانی در ونزوئلا، آمریکا طرح کودتا را در پیش گرفت آنجا که گوایدو خواستار حضور مسلحانه در خیابان‌ها علیه دولت قانونی شد.
در واکنش به این تحرکات نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا در نشستی که ولادیمیر پادرینو وزیر دفاع و دیوسدادو کابیو رئیس مجلس این کشور نیز در آن حضور داشتند خطاب به مردم ونزوئلا گفت تلاش برای کودتا در کشور بدون مجازات نخواهد ماند. وي در اين سخنرانی که بطور زنده از تلویزیون پخش مي شد افزود دادستان هایی را برای تحقیق درباره تلاش برای کودتا در کشورش مامور کرده است. وی همچنین افزود از تعدادی در ارتباط با این موضوع نیز بازجویی شده است.
مادورو در سخنراني تلويزيوني خود تصريح کرد لئوپولدو لوپز ( رئیس حزب ارداه مردمي) این کودتا را رهبری کرده است. پیش از این سخنرانی وزیر خارجه شیلی گفت لوپز به سفارت این کشور در کاراکاس فرار کرده است البته پس از آن اعلام شد لوپز به سفارت اسپانیا گریخته است. مادورو در سخنرانی تلویزیونی خود همچنين گفت: "این اقدام بدون مجازات نخواهد ماند. با دادستان کل صحبت کرده ام و وی سه دادستان را مامور کرده است تا از همه افرادی که در این حادثه نقش داشته اند، بازجویی کنند. آنها همچنین موظف شده اند درباره این موضوع تحقیق کنند.
" رئیس جمهور ونزوئلا همچنين گفت گوستاو گونزالس لوپز در سمت خود به عنوان رئیس سازمان اطلاعات ونزوئلا ابقاء شده است. خبرگزاری فرانسه اعلام کرد ، رئیس جمهور ونزوئلا ادعاي مايک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا را در مورد اينکه وي قصد فرار از ونزوئلا را داشته است مورد تمسخر قرار داد و چنين ادعايي را تکذيب کرد.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد: اظهارات مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اینکه روسيه مادورو را برای انصراف از ترک کشور متقاعد کرده ، سخنانی گمراه کننده است .
روسیه بار دیگر از حضور نظامیانش که طی روزهای اخیر وارد ونزوئلا شدند ، دفاع و به آمریکا توصیه کرد این کشور را که با بحران عمیق سیاسی و اجتماعی مواجه است، تهدید نکند. ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت:«ما به آمریکا توصیه می کنیم تهدید کردن ونزوئلا ، خفه کردن اقتصاد این کشور و سوق دادن آن به سوی جنگ داخلی را متوقف کند. چنین اقداماتی ناقض قوانین بین المللی است.» شبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد ، یک منبع در وزارت امور خارجه سوریه اعلام کرد دمشق کودتای نافرجام علیه دولت قانونی جمهوری ونزوئلا را محکوم می کند.
شبکه تلویزیونی المیادین اعلام کرد ، اوو مورالس رئیس جمهور بولیوی گفت : بار دیگر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در کودتای متجاوزانه خود شکست خورد اما متاسفانه برخی کشورها به اشتباه از این کودتا حمایت کردند. وزیر دفاع ونزوئلا گفت ۸۰ درصد از نظامیانی که اقدام به شورش در کاراکاس کرده اند، از سوی "خوان گوایدو" سرکرده مخالفان فریب خورده اند. صدها تن در حمایت از نیکلاس مادورو رییس جمهور قانونی ونزوئلا در مرکز کاراکاس تجمع کردند. وزیر امور خارجه ونزوئلا از رئیس جمهور ترکیه که تلاش برای کودتای نظامی در ونزوئلا را محکوم کرده است، تشکر کرد.
وزیر امور خارجه کوبا با رد اتهامات و تهدیداتی که دولت آمریکا به تازگی علیه این کشور مطرح کرده، تأکید کرد که کوبا هیچ نیروی نظامی در ونزوئلا ندارد.

کد مطلب: 108692
 
Share/Save/Bookmark