میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۲
 
 
دادگاه آیت‌الله عیسی قاسم به تعویق افتاد
عقب‌گرد آل‌خلیفه در برابر حمایت مردم از مرجعیت
عقب‌گرد آل‌خلیفه در برابر حمایت مردم از مرجعیت
 

دادگاه بحرین که قرار بود دیروز درباره آیت‌الله عیسی قاسم رهبر معنوی انقلاب بحرین حکم صادر کند، به دلیل هراس از ایستادگی و حمایت مردم از ایشان، صدور حکم درباره وی را به ۷ ماه می (۱۷ اریبهشت) موکول کرد.
دولت بحرین بار دیگر تحت فشار افکار عمومی این کشور مجبور به عقب‌نشینی شد و محاکمه آیت‌الله عیسی قاسم را به تعویق انداخت. این دومین بار است که دادگاه بحرین صدور حکم درباره آیت‌الله عیسی قاسم را به تعویق می‌اندازد. مردم بحرین در نقاط مختلف کشور با برگزاری تظاهرات‌های گسترده، حمایت خود از آیت‌الله عیسی قاسم را تا پای جان اعلام کردند. حضور مردم به قدری پررنگ بود که دولت وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد.
ساکنان شهرک باربار، سار، کرزکان، المعامیر، السنابس، النویدرات، النبیه صالح، السهله شمالی، بوری و السهله جنوبی با برگزاری تظاهراتی تحت عنوان «لبیک یا فقیه» مخالفت خود با محاکمه آیت‌الله عیسی قاسم و هر گونه تعرض به وی را اعلام کردند. تظاهرات‌کنندگان با سر دادن شعارهایی به دولت بحرین درباره هرگونه تعرض به آیت‌الله عیسی قاسم هشدار دادند. در شهرک المقشع نیز مردم کفن‌پوش به خیابان‌ها آمده و حمایت خود از آیت‌الله عیسی قاسم تا پای جان را اعلام کردند.
در منطقه محاصره شده الدراز محل سکونت آیت‌الله عیسی قاسم نیز تظاهرات گسترده‌ای برگزار شد و تحصن‌کنندگان در میدان الفداء در مقابل منزل آیت‌الله نیز در حالیکه کفن پوشیده بودند نماز را به جا آوردند. درمنطقه محاصره شده الدراز محل سکونت شیخ عیسی قاسم نیز تظاهرات گسترده‌ای برگزار شد و تحصن ‌کنندگان در میدان الفداء درمقابل منزل آیت‌الله نیز درحالیکه کفن پوشیده بودند نمازجماعت مغرب و عشاء را به جا آوردند.
رژیم آل‌خلیفه شیخ عیسی قاسم قرار بود رهبر شیعیان بحرین را به اتهام واهی پولشوئی دیروز محاکمه کند.
در النبیه صالح جوانان انقلابی با آتش زدن سطل‌های زباله و لاستیک‌های خودرو خشم خود از محاکمه شیخ عیسی قاسم را اعلام کردند. در المعامیر نیز مردم به مناسبت سالروز اشغال بحرین توسط عربستان سعودی و به نشانه دفاع از شیخ عیسی قاسم به خیابان‌ها آمده و درحال برگزاری تظاهرات خشم هستند.
لازم ذکر است ۱۴ مارس سال ۲۰۱۱ نیروهای موسوم به «سپر جزیره» به بهانه دفاع از منافع استراتژیک بحرین به درخواست پادشاه این کشور و با هدف حقیقی سرکوب انقلاب مردمی وارد بحرین شدند. هرگونه تغییر اجتماعی در بحرین، بسرعت به شرق عربستان منتقل می‌شود. به همین دلیل قبل از آنکه آل‌خلیفه از اعتراضات نگران شود، آل‌سعود در عربستان دستپاچه شد.
ریاض که دنبال فرصت برای سرکوب انقلاب مردمی بحرین بود، از بحرین خواست که به صورت رسمی از عربستان درخواست کمک کند. بنابراین آل‌سعود به بهانه درخواست پادشاه بحرین مزدوران خود را وارد خاک این کشور کرد که از همان بدو ورود شروع به قتل و کشتار شهروندان بحرینی معترض به سیاست‌های آل‌خلیفه کردند. ۱۴ مارس سال ۲۰۱۱ با شدت گرفتن انقلاب مردمی علیه آل‌خلیفه همزمان با بیداری اسلامی در تعدادی از کشورهای عربی از جمله مصر، تونس، لیبی و یمن که به سرنگونی رژیم‌های دیکتاتوری این کشورها منجر شد، شاه بحرین نیز از ترس پیروزی انقلاب مردم خواستار ورود نیروهای سپر جزیره به این کشور شد و عربستان سعودی نیز از این فرصت استفاده کرده و به بهانه دفاع از منافع استراتژیک بحرین بنا به درخواست پادشاه این کشور مزدوران خود را وارد خاک بحرین کرد. نیروهای نظامی عربستان به محض ورود به بحرین با حمله به مردم این کشور ده‌ها تن از شهروندان بحرینی را کشته و مجروح نمودند.
این نیروها هنوز در بحرین مستقر هستند و همچنان اعتراض‌های مدنی مردم را سرکوب می‌کنند. به رغم تمام این تحرکات سعودی و رژیم بحرین همچنان در برابر ایستادگی مردم ناتوان بوده و نتوانسته‌اند مبارزات انقلابی مردم را متوقف کنند. کشورهای غربی بویژه انگلیس و آمریکا نیز حمایت‌های همه جانبه‌ای از سرکوب‌گری آل‌خلیفه داشته‌اند.

کد مطلب: 98809
 
Share/Save/Bookmark