میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۳۶
 
 
انفجار مهیب در ننگرهار با دهها کشته و زخمی
افغانستان در آتش طالبان و آمریکا می‌سوزد
افغانستان در آتش طالبان و آمریکا می‌سوزد
 

تقابل‌های کج دار و مریز میان طالبان و آمریکا همچنان افغانستان را می‌لرزاند چنانکه همچنان انفجارهای خونین این کشور ادامه دارد و گزارش‌ها از کشته شدن ۱۸ تن و زخمی شدن ۴۰ نفر در انفجار مهیب ننگرهار خبر می‌دهند.
عطاالله خوگیانی»، سخنگوی والی ننگرهار گفت که یک خودروی بمب‌گذاری شده حوالی ساعت ۱۲:۲۰ دقیقه در نزدیکی ساختمان این شهرستان منفجر شده است.خوگیانی افزود که براساس اطلاعات اولیه چند مهاجم نیز پس از انفجار این خودروی، از سوی نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.به گفته‌ خوگیانی، تاکنون فرد یا گروهی تا کنون مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.عبیدالله شینواری، معاون شورای ولایتی ننگرهار با تأیید این خبر گفت که در این انفجار نزدیک به ۲۵ تن زخمی شده‌اند.تلویزیون یک افغانستان به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد که در این انفجار دست‌کم ۱۸ تن کشته و ۴۰ نفر زخمی شده‌اند.
شبکه خبری طلوع نیوز نیز به نقل از عطالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار از جان باختن بیش از ۱۴ تن در این انفجار خبر داده است.به نوشته طلوع، دستکم ۸ نفر از قربانیان غیرنظامی هستند.
همزمان با این گزارش‌ها، مقامات محلی ولایت ننگرهار به رسانه‌ها گفتند که در نتیجه این انفجار تاکنون ۱۵ تن کشته شده و ۳۲ تن دیگر زخمی شدند.وزارت کشور افغانستان اعلام کرد در نتیجه ۶۵۰ حمله انتحاری طالبان در دو هفته اخیر، بیش از ۲۰۰ غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند.
وزارت کشور افغانستان اعلام کرد که گروه طالبان در طول دو هفته گذشته بیش از ۶۵۰ حمله تهاجمی را انجام داده‌‌اند.«طارق آرین»، سخنگوی وزارت کشور افغانستان، روز شنبه، دوازدهم مهرماه گفت که طالبان در این مدت ۸۶ مین را جاسازی و منفجر کرده‌اند.آرین افزود که در حملات و انفجارهای گروه طالبان ۲۱۰ تن از غیرنظامیان کشته و یا زخمی شده‌اند.سخنگوی وزارت کشور افغانستان تصریح کرد که نیروهای امنیتی در پاسخ به حملات طالبان تلفات سنگینی را به این گروه وارد کرده‌اند.وی شمار دقیق تلفات گروه طالبان را اعلام نکرد و از تلفات نیروهای دولتی گزارشی ارائه نداد.گروه طالبان تاکنون در این باره اظهار نظری نکرده است. این گروه پیش‌تر گزارش هفتگی از تلفات غیرنظامیان را رد کرده بود.براساس آن‌چه وزارت کشور افغانستان اعلام کرد، گروه طالبان۶۵۰ حمله تهاجمی را در شرایطی انجام داده که از سه هفته پیش تاکنون مذاکرات بین هیأت دولت و طالبان در قطر جریان دارد.
این مذاکرات هرچند تاکنون نتیجه ملموسی در پی نداشته، اما انتظار می‌رود که نخستین برنامه مورد بحث آن آتش‌بس و کاهش خشونت‌ها باشد.در این میان مشاور امنیت ملی قطر در دیدار اعضای هیات مذاکره‌کننده افغانستان، با تأکید بر اختیار اصل بی‌طرفی از سوی قطر در جریان مذاکرات گفت که دولت این کشور از استمرار روند صلح حمایت می‌کند.همزمان با برگزاری نشست‌های دوجانبه هیات‌های مذاکره کننده دولت افغانستان و طالبان در دوحه، رئیس و شماری از اعضای هیئت مذاکره‌کننده کابل با محمد بن احمد المسند مشاور امنیت ملی قطر، معاون صدراعظم و وزیر امور خارجه این کشور دیدار و گفت‌وگو کردند.
بر اساس اعلام وزارت دولت افغانستان در امور صلح، «محمد بن احمد المسند» مشاور امنیت ملی قطر در این دیدار گفت که هدف دولت کشورش از میزبانی مذاکرات برقراری صلح و ثبات در افغانستان بوده و دوحه آماده همکاری در راستای پیشبرد مؤثر مذاکرات صلح افغانستان می‌باشد.وی با تأکید بر اختیار اصل بی‌طرفی از سوی قطر در جریان مذاکرات افزود که دولت این کشور در قبال مسایل مطرح‌شده در روند مذاکرات ابراز نظر نخواهد کرد و از استمرار روند حمایت می‌کند.
خبر دیگر آنکه آمریکا واحدهای «جنگ نامتقارن» و « تجهیزات فوری» خود در کشورهای عراق و افغانستان را منحل خواهد کرد.فرماندهی نیروهای زمینی ایالات متحده آمریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرد که واحدهای «جنگ نامتقارن» و «تجهیزات فوری» که جهت مبارزه با تروریسم در کشورهای عراق و افغانستان تشکیل داده بود را منحل خواهد کرد.در بیانیه مذکور دلیل انحلال این واحدها، تمرکز نیروهای زمینی بر عملیات‌های گسترده اعلام شد. «حمدالله محب»، مشاور امنیت ملی افغانستان گفت که در صورت شکست گفت‌وگوهای صلح، دولت افغانستان آماد‌گی‌ هر سناریویی را دارد و برای آن برنامه‌ریزی کرده‌است.
محب در برنامه‌ تلویزیونی «مناظره‌ کابل» افزود که صلح از طریق گفت‌وگوها در اولویت دولت است و تمام تلاش‌ها برای موفقیت گفت‌وگوها متمرکز شده‌است.

کد مطلب: 115595
 
Share/Save/Bookmark