میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۳۹
 
 
تلفات و خسارت‌های عربستان طی ۱۰۰۰ روز تجاوز به یمن اعلام شد
انهدام ۱۲۰۰ دستگاه تانک و خودروی زرهی سعودی
انهدام ۱۲۰۰ دستگاه تانک و خودروی زرهی سعودی
 

ارتش و کمیته‌های مردمی یمن طی ۱۰۰۰ روز خسارت‌های بزرگ و تلفات زیادی را به ائتلاف عربستان وارد و این کشور را با اوضاع داخلی بسیار سختی روبه‌رو کردند در حالی که دستاورد سعودی نابودی زیرساخت‌ها و کشتار غیر نظامیان یمنی بوده است.
از جمله این خسارت‌ها و تلفات، خسارت‌های اقتصادی و سیاسی و تنش در اوضاع داخلی عربستان به دلیل هزینه‌های زیاد جنگ در یمن است.خسارت‌های مالی و جانی عبارتند از: نابودی بیش از ۱۲۰۰ دستگاه تانک و خودروی زرهی، نابودی ۱۲ فروند بالگرد آپاچی و پنج فروند جنگنده اف۱۶ و اف۱۵ و بیش از ۲۰ هواپیمای جاسوسی، هدف قرار دادن ۱۰ کشتی، ناوچه و قایق جنگی، نابودی صدها پایگاه در نجران، جیزان و عسیر، هدف قرار دادن تعداد زیادی از مناطق فرماندهی در نجران، جیزان و عسیر. یورش به ده‌ها پایگاه و سیطره بر آن‌ها.
خسارت‌های اقتصادی کشورهای متجاوز شامل افزایش تأثیرات منفی بر اقتصاد و ذخایر صندوق‌ها در کشورهای عضو ائتلاف عربی و تحمیل کردن هزینه‌های سنگین بر آن‌ها، اختصاص اموال صندوق‌های اصلی برای حمایت مالی از ائتلاف و پوشش دادن هزینه‌های تسلیحاتی، تأثیرات جنگ یمن بر اقتصاد عربستان،کاهش بودجه به ۱۵ درصد از تولید محلی رسید،کمک‌ها و هدایای میلیاردها دلاری برای خرید دوستان و حامیان، کاهش میزان ذخایر از سال ۲۰۱۴ از ۷۳۷ میلیارد دلار به ۴۳۷ میلیارد دلار.کاهش بودجه به دلیل کاهش قیمت نفت و کسری بودجه طوری که از ۱۵ درصد هم تجاوز کرد. افزایش مالیات‌ها، قیمت‌ها و وخیم شدن وضعیت معیشتی. ناکام ماندن تلاش‌ها برای افزایش تنوع منابع درآمدی. افزایش میزان هزینه‌های نظامی طوری که در سال ۲۰۱۵ به بیش از ۸۱ میلیارد دلار رسید و به این ترتیب عربستان به سومین کشور جهان تبدیل شد که بزرگترین میزان بودجه نظامی در جهان را بعد از آمریکا و چین دارد.کاهش میانگین رشد در عربستان که صاحب بزرگترین اقتصاد عربی بوده است.
اجتناب سرمایه‌گذاران خارجی از پروژه‌های بزرگ. کاهش گردشگری و افزایش هزینه‌های حمل و نقل و خدمات دیگر. خبر دیگر از یمن آنکه شورای انتقالی جنوب یمن به پشتوانه امارات، ضمن انتخاب رئیس پارلمان از انتخاب وزیر دفاع خود طی چند روز آینده خبر داد.
«عیدروس الزبیدی» رئیس شورای موسوم به «شورای انتقالی جنوب یمن» که دولت امارات از آن حمایت می‌‌کند، طی نشستی «احمد بن بریک» استاندار سابق «حضرموت» و عضو این شورا را به عنوان رئیس مجمع عمومی (پارلمان)، انتخاب و «انیس لقمان» را معاون وی و قاضی «حسین زین السقاف» را مخبر این پارلمان معرفی کرد. در این نشست، «هانی بن بریک» معاون رئیس شورای انتقالی جنوبی‌ها، از تشکیل نهادی به نام وزارت دفاع طی روزهای آینده خبر داد.
از سوی دیگر، «مختار الرحبی» رئیس‌دفتر سابق «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهور مستعفی یمن و مشاور کنونی وزیر اطلاع‌رسانی درباره این اظهارات بن‌بریک گفت: وزیر برکنار شده و تحت تعقیبی که در مقابل رئیس‌جمهور سوگند یاد کرده بود، این سوگند را شکست و به آن خیانت کرد و از اطاعت ولی امر خارج شد به همین دلیل، به هیچ وجه سوگند او ارزشی ندارد. عبدربه منصور هادی، در می‌گذشته، هانی بن بریک را از پست وزیر مشاوری خود خلع کرده بود و وی را به دستگاه قضایی کشور، ارجاع داده بود.
خبر دیگر آنکه منابع یمنی از کشته و زخمی شدن ۲۵ شبه نظامی عضو ائتلاف سعودی در شهر «المخا» واقع در غرب استان تعز خبر دادند.
مریتسل ریلانو، نماینده یونیسف در یمن ابراز امیدواری کرد، در سال ۲۰۱۸ صلح در این کشور محقق شود، زیرا راه‌حل مسالمت‌آمیز تنها راه برای اجتناب از افزایش مرگ‌ومیر کودکان و مردم یمن است. وی گفت، هفته گذشته در یمن ۱۳ کودک کشته و ۱۲ تن دیگر زخمی شدند و در ماه دسامبر نیز ۴۲ کودک کشته و ۳۸ تن زخمی شدند. یگان موشکی ارتش یمن و انصارالله بعد از ظهر دیروز یک فروند موشک «قاهر ام۲» را به سمت مواضع شبه نظامیان ائتلاف سعودی در منطقه «نهم» واقع در شمال شرقی استان صنعاء شلیک کردند.جنگنده‏‌های سعودی دیروز منازل مسکونی یمنی‎ها را در منطقه «نهم» واقع در شمال شرقی استان صنعاء هدف قرار دادند. نیروی هوایی عربستان همچنین چهار بار متوالی منازل شهروندان یمنی در منطقه ارحب در شمال صنعاء را بمباران کرده است که درپی آن پنج نفر از یمنی‌ها کشته و بیش از ۲۰ نفر زخمی شدند.

کد مطلب: 102391
 
Share/Save/Bookmark