میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۴
 
 
مطالبه به حق مردم
استناد می‌کنیم به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی که بارها و بارها به موضوع اقتصاد پرداخته و آن را یک مساله مهم دانسته‌اند که...

استناد می‌کنیم به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی که بارها و بارها به موضوع اقتصاد پرداخته و آن را یک مساله مهم دانسته‌اند که دولتمردان و همه مسئولین باید به آن اهتمام ورزند.
ایشان سال گذشته در تاریخ ۲۷ بهمن‌ماه و در دیدار مردم آذربایجان شرقی که هر ساله به مناسبت حماسه ۲۹ بهمن‌ماه مردم آذربایجان برگزار می‌شود، فرمودند؛ « این حضور مردمی در ۲۲ بهمن را به حساب گلایه نداشتن آنها از فعالیت‌های ما مسئولین به حساب نیاورید. مردم گله‌مندند، مردم با تبعیض میانه‌ای ندارند، هرجا تبعیض ببینند، احساس ناراحتی می‌کنند. هرجا کم‌کاری ببینند همینجور، هر جا بی‌اعتنایی به مشکلات ببینند همین جور، هر جا پیش نرفتن کارها را ببینند همین جور، مردم گله‌مندند. ۲۲ بهمن حساب خودش را دارد، ایستادگی مردم در مقابل دشمنِ کمین کرده برای بلعیدن ایران یک حرف است که این در ۲۲ بهمن ظاهر شد، اما توقعات آنها از ما مسئولین یک حرف دیگر است. مسئولین باید جدی بگیرند. مسئله بیکاری مهم است، مساله رکود مهم است، مساله گرانی مهم است، اینها مسائلی است که وجود دارد.»
رهبر معظم انقلاب سال‌ها پیش درباره جنگ اقتصادی علیه ایران سخن گفتند و از همان زمان نسبت به وقوع چنین جنگی از سوی دشمنان هشدار دادند، سخنان ایشان در جمع مردم آذربایجان در سال گذشته نشان می‌دهد که مسئولین نسبت به مسائل اقتصادی بی‌توجه یا کم‌توجه بوده‌اند، اگر عملکرد اقتصادی مسئولین چه دولت، چه مجلس و چه قوه قضاییه در این زمینه مناسب می‌بود، ایشان آن‌گونه انتقادات تند از وضعیت اقتصادی کشور نمی‌کردند.
اینکه گفته شود مردم حق اعتراض و گلایه ندارند، واکنشی غیرمنطقی است، چراکه اعتراض مردم به مدیریت مسئولینی است که در حوزه کاری خود نتوانسته‌اند عملکرد مناسبی داشته باشند و اکنون زمان پاسخگویی آنها به مردم و نظام اسلامی است، چه آن‌هایی که در گذشته مسئول بودند و چه آنهایی که اکنون مسئول هستند، باید در قبال مسئولیت خود پاسخ دهند.
درست است که در میان اعتراضات به حق مردم نسبت به مشکلات اقتصادی افرادی پیدا می‌شوند تا از آن فضا بهره‌های سیاسی خود را ببرند و قطعاً هدف آنها ایجاد آشوب و اغتشاش آن هم با سوء‌استفاده از اعتراضات مردمی است که علی‌رغم گلایه‌مندی، به آرمان‌های انقلاب پایبند است، اما نمی‌توان اعتراضات انجام شده از سوی مردم را تنها بهانه‌ای برای اعتراض دانست، مردم را باید از آنهایی که سوء‌استفاده می‌کنند جدا کرد، مطالبه و اعتراض آنها سیاسی نیست، نمی‌توان آنها را ضد انقلاب، آشوبگر و فتنه‌انگیز دانست، اگر طی سال‌های گذشته به مطالبات مردم، مسائل اقتصادی و معیشتی آنها بیشتر توجه شده بود، اکنون شاهد اعتراضاتی از سوی آنها نبودیم که برخی عوامل فتنه هم در میان آنها حاضر شوند و یا از دور بر آتش آن بدمند تا گسترده‌تر شود.
اتفاقات در این مقطع که سیاست‌های اقتصادی دولت باعث ایجاد نارضایتی‌هایی شده است، زمانی برای در کنار مردم بودن است، نه اینکه با سخنان و رفتارهایی باعث شد تا رنگ و بوی اعتراضات از سوی دشمنان تغییر کند و تبدیل به یک فتنه‌ای دیگر شود.
زمانی که رهبر معظم انقلاب به مردم حق می‌دهند که به خاطر بیکاری فرزندانشان گلایه‌مند باشند، به گرانی‌ها اعتراض داشته باشند و یا به وجود فساد و تبعیض انتقاد کنند، نباید کاری کرد که مسیر اعتراضات به انحراف کشیده شود. مسئولین اکنون باید پاسخگو باشند، مردم پاسخ منطقی و مستدل می‌خواهند که چرا شرایط اقتصادی اینگونه به وخامت کشیده شده است؟
مردم می‌خواهند بدانند آن همه وعده‌های بزرگ به خاطر توافق هسته‌ای چه شد؟ قرار بر این بود که توافق هسته‌ای مشکلات اقتصادی کشور را حل کند، اما بهتر که نشد، بدتر هم شد. آیا این حق مردم نیست که بداند چرا نسبت به مسائل اقتصادی کشور بی‌توجهی شده است و ۴ سال از عمر دولت به موضوعی پرداخته شده که نتیجه‌ای برای کشور نداشته است و چه بسا خسارات زیادی هم وارد کرده است؟
در هر صورت مطالبات و اعتراضات مردم را نباید به سوی انحراف هدایت کرد، باید فتنه و فتنه‌گر را از مردمی که به حق معترض شرایط اقتصادی هستند جدا کرد. مسئولین به ویژه دولتمردان محترم به بازخوانی سخنان رهبر معظم انقلاب درباره شرایط اقتصادی و جنگ اقتصادی طراحی شده از سوی دشمن بپردازند شاید متوجه اشتباهات خود در عملکردشان بشوند و اقداماتی را انجام دهند که شرایط اقتصادی اندکی رو به بهبودی برود.
اینکه از سوی مسئولین گفته شود دولت کارها و خدمات زیادی کرده است، پاسخ مناسبی برای اعتراضات مردمی نیست. مردم به وضعیت اقتصادی گله‌مندند، نه به انقلابی که خود آن را به پیروزی رساندند. آدرس اشتباهی که از سوی برخی عوامل فتنه در داخل و خارج داده می‌شود، مردم به آن آدرس غلط بی‌اعتنا هستند. مردم، مسئول مردمی، دلسوز، انقلابی و پای کار می‌خواهند. خواسته مردم، فعال‌تر شدن مسئولین در میدان کار و تلاش است که مطالبه بی‌جایی نیست.

نویسنده: سیاوش کاویانی

کد مطلب: 102490
 
Share/Save/Bookmark