میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۲۴
 
 
با حضور جمعی از مسئولان فرهنگی «پوتین قرمزها» رونمایی شد
اسرای عراقی به روایت نگهبان ایرانی

کتاب «پوتین قرمزها» شامل خاطرات یکی از افسران ایرانی نگاهبان اسرای عراقی و فرمانده جنگ روانی قرارگاه خاتم در حوزه هنری رونمایی شد.
مراسم رونمایی از کتاب «پوتین قرمزها» شامل خاطرات مرتضی بشیری به روایت فاطمه بهبودی که به تازگی از سوی انتشارات سوره مهر روانه بازار شده است، صبح دیروز با حضور جمعی از مسئولان فرهنگی حوزه هنری رونمایی شد.
در این مراسم محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری در سخنانی عنوان کرد: منظومه دفاع مقدس ابعادی دارد که غفلت از آن سیمای این تابلوی ارجمند را ناقص خواهد کرد. آنچه دفاع مقدس را متفاوت می‌کند، برخورد و اتفاقات انسانی آن است که در موضوع اسرا بسیار نمود داشته و برجسته است. اسرا عزت ملت ایران را در شرایط سخت اسارت حفظ کرده‌اند و در مقابل ما در ایران هم نگاهی به اسرا داشتیم که برخاسته از حقیقت قوانینی بود که برای حمایت از آنها وضع شده بود.
وی ادامه داد: مدتها بود که درحوزه هنری کار کردن در زمینه اسارت متوقف مانده بود، امیدوارم که انتشار این کتاب آغاز یک شروع تازه باشد.
رئیس حوزه هنری در ادامه با اشاره به کتاب «پوتین قرمزها» گفت: نگاه آقای بشیری به اسرای عراقی، نگهداری از آنها و بازجویی از آنها نشان دهنده هوش و فراست ایرانی در مواجهه با آنهاست، هر چند که اسرای عراقی کتاب هم افرادی بی‌دست و پا نیستند و این مسئله این کتاب را مانند یک اثر داستانی پلیسی جذاب کرده است. با این همه ما روحیه برادرانمان را در مواجهه با این اسرا مدیون امام (ره) و انقلاب می‌دانیم که توانسته است چنین حاصلی را برای آنها فراهم آورد.
در بخش دیگری از این مراسم، محمد عزیز پرویز از اسرای عراقی حاضر در ایران دقایقی به بیان خاطرات خود از اسارت در ایران پرداخت و در بخشی از آن گفت: آقای بشیری با اسرای عراقی کاری کرد که آنها مبدل به افراد ایرانی شدند، آنها محتاج ایران نبودند، اما با رفتار امثال آقای بشیری محتاج اندیشه انقلاب اسلامی شدند.
در ادامه مراسم، مرتضی سرهنگی مدیر دفتر ادبیات و هنر پایداری حوزه هنری نیز در سخنانی عنوان کرد: گردآوری کتابی در زمینه خاطرات ایرانیانی که از اسرای عراقی نگهداری می‌کردند، از کارهای بر زمین مانده دوران پس از دفاع مقدس بود. ما جدای از این کار، شش ماهی است که پرونده ای درباره ماجرای فرار اسرای عراقی از اردوگاه‌های ایرانی و نیز فعالیت برادران ارتش در نگهداری از اسرای عراقی را نیز در دست کار داریم و خوشحالم که حوزه هنری همت کرده تا این بار بر زمین مانده برداشته شود.
سرهنگی با اشاره به اینکه ایران در دوران دفاع مقدس اسرایی از ۱۵ کشور را که حامی عراق بودند نگاهداری کرده، گفت: در تمام مدت اسارت حواس ایرانی ها به عراقی‌های اسیر بود. ما حتی در ایران کمیسیونی به عنوان اداره اسرای عراقی داشتیم و حتی خاطرم هست وقتی که یک افسر ایرانی به گوش یک اسیر عراقی سیلی زده بود، برخورد شدیدی با او کرده و حتی چیزی نمانده بود که او را دادگاهی کنند و به همین خاطر بود که از مصوبات این کمیسیون استفاده نکردن از اهالی شهرهای جنگی به عنوان نگاهبان اسرای عراقی بود.
وی اظهار امیدواری کرد: این کتاب و انتشارش طلیعه ای برای بازروایت بخشی مغفول مانده از دوران دفاع مقدس باشد.
در بخش دیگری از این مراسم، مرتضی بشیری نیز که راوی این کتاب به شمار می‌رود در سخنانی عنوان کرد: ما سعی کردیم در دوران فعالیتمان به عنوان نگاهبانان اسرا طوری با آنها رفتار کنیم که آنها احساس کنند در فضایی آزاد و راحت با ما مواجه هستند و از بودن در کنار ما آرامش بگیرند. این جزئی از برنامه ریزی بلندمدت ما در مواجهه با آنها بود و به همین خاطر بود که اسرا با ما احساس نزدیکی کرده و صحبت می‌کردند، گاه می‌شد یک شب تا صبح با یکی از آنها بحث می‌کردیم، بدون اینکه از اهرم فشار استفاده کنیم.
بشیری ادامه داد: آنچه ما با اسرا انجام می‌دادیم بر مبنای منویات امام راحلمان بود و کسی شاید باور نکند که تمام این کارها بر مبنای باور و اعتقاد ما شکل گرفت، اما حاصلش را امروز می‌بینیم که چیزی جز سربلندی ما نیست و اینکه نیروهایی چون حشدالشعبی و سپاه بدر بر مبنای آن رفتارهای ما در عراق امروز شکل گرفته اند.
فاطمه بهبودی نویسنده این کتاب نیز در این مراسم در سخنانی با تشکر از تلاش‌های مجید تقی پور از فعالان فرهنگی که پیش از وی سعی در تدوین خاطرات آقای بشیری داشته است، گفت: آقای تقی پور امروز در سوریه به سر می‌برد و این روزها که حجم زیاد شهدای ایرانی در سوریه را می‌بینم، به این فکر می‌کنم که چرا بعد از اینکه ما در دوران دفاع مقدس به این اندازه شهید تقدیم انقلاب کردیم، باید امروز در سوریه نیز چنین کنیم و همیشه بعد از این سوال پاسخ آقای بشیری آرامم می‌کند که به اسرای عراقی می‌گفت وطن ما مرزهای جغرافیایی نیست، بلکه اسلام و حُب علی بن ابیطالب است، پس تا اسلام است ناچاریم تا در جنگ بر علیه آنها که نمی‌خواهندش حضور داشته باشیم.
وی در پایان از حمایت و تلاش مرتضی سرهنگی برای انتشار این کتاب قدردانی کرد. (مهر)

کد مطلب: 100799
 
Share/Save/Bookmark