میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۰
 
 
سفر دقیقه ۹۰گروسی به تهران با اهداف از پیش تعیین شده:
قاطعیت ایران در اجرای مصوبه مجلس شورای اسلامی
قاطعیت ایران در اجرای مصوبه مجلس شورای اسلامی
 

درحالی دیروز مدیرکل سازمان انرژی اتمی به ایران سفر کرد که از نگاه ناظران سیاسی او بطورحتم حاوی پیام مقامات مقامات آمریکایی به تهران است، پیامی که یا در قالب یک پیشنهاد برای بازگشت آمریکا به برجام است و یا تهدید جمهوری اسلامی ایران که تحریم های ظالمانه تداوم خواهد داشت؛ اما آنچه اهمیت دارد اینکه آمدن آقای گروسی به تهران چه حاوی پیام پیشنهاد باشد و چه حاوی پیام تهدید موضع جمهوری اسلامی ایران دقیقا همان چیزی است که چند روز پیش رهبر عالی قدرانقلاب در دیدار مجازی با مردم تبریز بدان اشاره کردند و آن اینکه "عمل طرف مقابل در برجام را ببینیم ما هم عمل خواهیم کرد".
بطورحتم فردا موعد و مهلت اروپا و آمریکا برای لغو تحریم های ظالمانه به پایان می رسد؛ بنابراین مصوبه مجلس شورای اسلامی نیز نسبت به خروج ایران از پروتکل الحاقی در آینده ای نزدیک اجرا خواهد شد و تحت هیچ شرایطی از موضع خود تا اقدام نکردن تروییکای اروپایی و آمریکا برای لغو تحریم ها کوتاه نخواهد آمد.
رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی برای دومین بار ظرف ۶ ماه گذشته و بنا به درخواست خودش دیشب وارد تهران شد و موضوعات فنی و ترتیبات اجرایی توقف نظارت های فراتر از پادمان و پروتکل الحاقی از جمله محورهای گفتوگو در این سفر است.
پس از آنکه در هفته گذشته کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی تصمیم تهران برای اجرای بند ششم قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران را به اطلاع این نهاد رساند، اعلام شد که رافائل گروسی مدیرکل آژانس پیشنهاد داده برای یافتن راه حل عمومی به منظور ادامه فعالیت های این نهاد به تهران سفر کند.
آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه ۲۹ بهمن ماه در بیانیهای هدف از این سفر را دستیابی به راهحلهایی برای ادامه رژیم بازرسیها برشمرد و اعلام کرد: رافائل گروسی روز شنبه به تهران سفر خواهد کرد تا درباره حصول یک توافق در زمینه چگونگی انجام اقدامات بازرسان آژانس در راستای کاهش تعهدات ایران ذیل برجام رایزنی کند.
در همین خصوص نیز رافائل گروسی اول اسفند ماه در توئیتی درباره سفرش به تهران نوشت: امروز من به تهران سفر میکنم تا با مقام های ارشد ایران درباره یافتن راهحل قابل توافق دوجانبه و قابل تطبیق با قوانین ایران دیدار کنم تا آژانس بین المللی انرژی اتمی بتواند به فعالیت های راستی آزمایی اساسی در ایران ادامه دهد. چشم به راه موفقیت هستیم و این به نفع همه است.
جوزپ بورل مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در توئیتی درباره سفر گروسی به تهران نوشت: از کار فنی و بیطرفانه آژانس بین المللی انرژی اتمی کاملا حمایت میکنم. از تلاش های رافائل گروسی در خصوص فعالیت های اساسی نظارتی آژانس درباره فعالیت های ایران از جمله سفر مهم وی به تهران سپاسگزار هستیم.
میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمانهای بین المللی در وین نیز در توئیتی در این باره نوشت: مدیر کل آژانس اتمی رافائل گروسی برای رایزنی درباره چگونگی فعالیت های راستی آزمایی و نظارتی در ایران در شرایط متغیر فعلی به تهران سفر خواهد کرد. نتایج این رایزنی ها تا یکشنبه شب علنی خواهد شد، اما این نتایج هر آنچه که باشند مهم است بدانیم که بازرسی ها به طور کامل متوقف نمیشود، بلکه تعدادشان کاهش قابل توجهی خواهد داشت. باید این را هم بدانیم که محدودیت های جدید ایران در خصوص بازرسیها لزوماً برای مدت طولانی دوام نخواهد داشت. همه چیز به تلاشهای سیاسی در جهت اجرای کامل توافق هسته ای بستگی خواهد داشت.»
طرح دوفوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران روز چهارشنبه ۱۲ آذر ماه سال جاری در مجلس شورای اسلامی اصلاح و توسط شورای نگهبان تایید شد و همان روز رئیس مجلس در نامه ای به رئیس جمهور قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریمها را جهت اجرا ابلاغ کرد و آیین نامه اجرایی این قانون نیز سوم دی ماه به تصویب هیأت وزیران رسید.اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نیز آیین نامه اجرایی قانون مزبور را برای اجرا به دستگاه های مربوطه ابلاغ کرد.
براساس ماده ۶ این طرح، دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای متعاهد از جمله کشورهای ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلستان، چین و روسیه) در قبال ایران و عادی نشدن روابط کامل بانکی و عدم رفع کامل موانع صادرات و فروش کامل نفت و فرآورده های نفتی ایران و برگشت کامل و سریع ارز منابع حاصل از فروش، دو ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون در مجلس شورای اسلامی، نظارت های فراتر از پادمان از جمله اجرای داوطلبانه سند (پروتکل) الحاقی را متوقف کند.
لازم به ذکر است اقداماتی که از پنج اسفند و در راستای اجرای اقدام راهبردی برای رفع تحریمها متوقف میشود، شامل این موارد است: مفاد پروتکل الحاقی؛ کد ۳.۱ اصلاحی ترتیبات فرعی موافقت نامه پادمان (برای اظهار زودهنگام تاسیسات هسته ای به آژانس)؛ استفاده از فناوری های مدرن و حضور درازمدت آژانس در ایران؛ اقدامات شفاف ساز در رابطه با کیک زرد؛ اقدامات شفاف ساز در رابطه با غنی سازی؛ دسترسی ها پیرو مفاد برجام؛ نظارت و راستی آزمایی اجرای اقدامات داوطلبانه و اقدامات شفاف ساز در رابطه با ساخت قطعات سانتریفیوژ.
ایران قصد دارد دستگاه های سانتریفیوژ بیشتری در تأسیسات هسته ای نطنز نصب کند. خبرگزاری رویترز با استناد به گزارشی از آژانس بینالمللی انرژی اتمی نوشت ایران نهاد دیده بان هسته ای سازمان ملل را از قصد خود برای نصب سانتریفیوژهای پیشرفته IR-۲m در یک تأسیسات زیرزمینی غنی سازی اورانیوم در نطنز مطلع کرده است.
براساس این گزارش ایران گفته قصد دارد دو آبشار ۱۷۴ تایی از سانتریفیوژهای IR۲m در کارخانه غنی سازی سوخت نطنز (FEP) نصب کند. این اقدام، تعداد کل آبشارهای سانتریفیوژهای IR۲m که قرار است نصب شوند یا در حال نصب و در حال فعالیت هستند را به رقم ۶ میرساند.
پیش از این (۱۴ بهمن ماه) کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در پیامی توئیتری، نوشت: ضمن سپاس از دانشمندان سختکوش هسته ای کشورمان، دو زنجیره ۳۴۸ تایی از سانتریفیوژهای IR۲m با ظرفیت تقریبی چهار برابر نسبت به نوع IR۱ با موفقیت در نطنز نصب شده و در حال کار با UF۶ هستند. نصب ۲ زنجیره سانتریفیوژهای IR۶ هم در فردو آغاز شده است.

کد مطلب: 117241
 
Share/Save/Bookmark