میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۵۱
 
 
تجمع اعتراض به دستگیری خبرنگار پرس.تی.وی در مقابل سفارت سوئیس برگزار شد
بازداشت غیرقانونی «مرضیه» را تمام کنید
بازداشت غیرقانونی «مرضیه» را تمام کنید
 

جمعی از دانشجویان، اصحاب رسانه و فرهنگ، فعالان بین‌المللی و اقشار مختلف مردم دیروز در اعتراض به دستگیری «مرضیه هاشمی» خبرنگار شبکه «پرس تی‌ وی» در مقابل سفارت سوئیس تجمع کردند.
تجمع‌کنندگان در این مراسم خواستار آزادی سریع و بدون شرط مرضیه هاشمی از زندان‌های آمریکا شدند و ضمن محکومیت هرگونه شکنجه و آزار و اذیت این خبرنگار بین‌المللی،خواستار واکنش مجامع بین‌المللی به این اتفاق شدند.
در این تجمع اعتراضی بیانیه‌ای از سوی اتحادیه جهانی زنان مسلمان قرائت شد. در بخش‌هایی از این بیانیه که خطاب به مرضیه هاشمی نگارش شده است آمده است: خانم مرضیه هاشمی یک عمل شما کافی بود تا مورد خشم استکبار جهانی واقع شوید: اینکه یک زن هستید، علی‌رغم ادعای تساوی حقوق بشر، اینکه یک مسلمان هستید علی‌رغم بند ۱۸میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی که آزادی ادیان را یکی از حقوق بشر بنیادی می‌داند؛ اینکه یک سیاه‌پوست هستید علی‌رغم تصویب قانون حقوق مدنی در سال ۱۹۶۳ میلادی که هر گونه تبعیض براساس رنگ، مذهب و... را ممنوع کرده است و اینکه یک آزادی‌خواه هستید، آزاده و یک انسان فهیم که زیبایی‌های مفهومی و مصداقی انقلاب اسلامی ایران را فهم کرده است.
روح‌الله رحمانی ازهم‌کلاسی‌های سابق مرضیه هاشمی در سخنانی که به زبان انگلیسی و فارسی بیان می‌شد از همه انسان‌های آزادیخواه آمریکایی درخواست کرد که به اعتراض علیه این عمل اقدام کنند. رحمانی از مسلمانان سایر کشورها نیز درخواست کرد تا نسبت به این اتفاق موضع داشته باشند و اعتراض خود را بیان کنند.

با مرضیه هاشمی مثل یک شاهد رفتار کنید
جمعی از دوستان و خانواده مرضیه هاشمی با نوشتن پیامی، بر لزوم آزادی هر چه سریع‌تر این مجری، خبرنگار و مستندساز شبکه پرس تی‌وی از زندان که چند روز قبل توسط پلیس آمریکا بازداشت شده بود، تاکید کردند.
متن این پیام به شرح زیر است: «با توجه به اطلاعات جدیدی که در حکم صادره از سوی قاضی دادگاه ایالتی ایالت کالیفرنیای آمریکا آمده، به صراحت اعلام شده است که هیچ جرمی متوجه خانم هاشمی نیست. وی همچنین با مقامات قضایی دادگاه نیز برای پیش بردن این پرونده همکاری‌های لازم را داشته و از آن‌جایی‌که او هیچ قصدی برای خروج از کشور آمریکا ندارد و تنها به عنوان «شاهد مطلع» دستگیر شده است، بنابراین دیگر نیازی به زندانی بودن وی وجود ندارد. ما درخواست داریم که خانم هاشمی در اسرع وقت از زندان آزاد شوند و این اجازه به وی داده شود تا همانند دیگر شاهدان و تحت شرایطی که توسط قاضی تعریف شده، شهادت خود را ادا کند.»

ادامه بازداشت هاشمی غیرقانونی است
معاون‌برون‌مرزی صداوسیما گفت: براساس قانون شاهد اجباری، دستگاه قضایی می‌تواند ۷۲ ساعت فرد را در بازداشت نگه‌ دارد و بعد از آن اگر به وی تفهیم اتهام نشود باید فرد آزاد شود و این در حالی است که به هاشمی هیچ اتهامی تفهیم نشده است.
پیمان جبلی درخصوص بازداشت مرضیه هاشمی گفت: براساس اطلاعیه دادگاه مشخص شد که ایشان ۲ بار تاکنون به عنوان شاهد اجباری در دادگاه حاضر شده است و احتمالا دادگاه سوم هم روز چهارشنبه همین هفته برگزار می‌شود آن چیزی که در اطلاعیه دادگاه به طور صریح به آن اشاره شده است این است که ایشان هیچ اتهامی ندارد و هیچ اتهامی به ایشان وارد نشده است و ایشان صرفاً به عنوان شاهد در دادگاه حاضر شدند.
جبلی گفت: قانونی که به استناد آن خانم هاشمی رابازداشت کرده‌اند قانونی است که به شدت مورد انتقاد خود آمریکایی‌ها هم هست این قانون به دستگاه امنیتی آمریکا اجازه می‌دهد که اگر فردی را که هیچ مدرکی علیه وی وجود ندارد بخواهند بازداشت کنند به استناد قانون و تحت عنوان شاهد اجباری بازداشت می‌کنند این اساساً یک قانون به اصطلاح مورد انتقاد گسترده است.
وی تصریح کرد البته براساس این قانون و اجرای صحیح آن نهایتا دستگاه قضایی می‌تواند ۷۲ ساعت فرد را در بازداشت نگه دارد اما درخصوص خانم هاشمی بعد از گذشت حدود ۸ روز هنوز این فرد آزاد نشده است.
معاون برون‌مرزی صداوسیما خاطرنشان کرد: براساس اطلاعاتی که ما از برخی کارشناسان حقوقی به دست آوردیم اگر دستگاه قضایی آمریکا در طول ۷۲ ساعت به فرد بازداشت شده تفهیم اتهام نکند حاکی از آن است که باید فرد را بعد از ۷۲ ساعت آزاد کنند معنی‌این موضوع این است که ایشان که به عنوان شاهد تاکنون دو بار به دادگاه رفته است و در مقابل دادگاه قرار گرفته هیچ دلیلی برای ادامه زندانی بودن اش وجود ندارد.
وی افزود: قانون شاهد اجباری و بازداشت زمانی به کار می‌رود که فردی مظنون به عدم همکاری باشد و احضار شده باشد اما حضور پیدا نکرده باشد یا اینکه اعلام کند من در دادگاه حضور پیدا نخواهم کرد در این شرایط می‌توانند فرد را دستگیر کنند در صورتی که در مورد خانم هاشمی هیچ کدام از این اتفاقات صورت نگرفته است.

کد مطلب: 107648
 
Share/Save/Bookmark