میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۰۵
 
 
محسن هاشمی: شهرداری تهران نتوانسته است انتظارات شهروندان را تامین کند
جانا سخن از زبان ما می‌گویی
جانا سخن از زبان ما می‌گویی
 

بالاخره بعد از گذشت ۱۴ ماه از روی کار آمدن «لیست امید» که به واسطه قرابت و اظهار ارادت‌شان با پاستورنشینان همه انتظار پیشرفت چشمگیر در پروژه‌های شهری را داشتند، رئیس شورای شهر تهران که تقریبا از ابتدای کار نگاه واقع‌بینانه‌تری نسبت به دیگر اعضا داشت لب به اعتراف گشود و اذعان‌ کرد که «حدود ۱۴ ماه از مسئولیت این دوره در مدیریت شهری می‌گذرد و با توجه به اتفاقات صورت گرفته انتظارات شهروندان تهرانی از مدیریت شهری تامین نشده است. اگر ما می‌خواهیم همانگونه که مردم در انتخابات گذشته با رأی معنادار و مشارکت بی‌سابقه خود تحول در مدیریت شهری را ایجاد کنیم، باید فراتر از شعار و تبلیغات، ابتدا استانداردسازی را از ساختار و عملکرد مدیریت شهری آغاز کنیم، سازمانی فربه، ناکارآمد، آلوده به رانت و مملو از موازی‌کاری نمی‌تواند خدمتی مناسب را به شهروندان ارائه کند. صرف نگهداشت شهر تهران، آن هم در سطح کیفیت فعلی، قطعا مطالبه‌ای نیست که شهروندان تهرانی از شورای پنجم و مدیریت شهری داشته‌اند، چراکه این موضوع در مدیریت شهری گذشته نیز محقق می‌شد.»
این در حالی است که اعضای شورا در ابتدای امر سوگندنامه‌ای را با صدای بلند خواندند که در متن آن آمده بود: «من در برابر کلام‌الله مجید به خداوند متعال سوگند یاد می‌کنم و با تکیه بر شرف انسانی خویش تعهد می‌نمایم که در حفظ امانت و انجام هرچه بهتر وظایفم و خدمت به مردم کوشا باشم و قانون اساسی و سایر قوانین و مقررات کشور را در چارچوب وظایف و اختیارات خود مراعات نمایم و در همه زمینه‌ها عدالت و انصاف را در نظر داشته و مادامی که در شورای اسلامی شهر عضویت دارم در رعایت صرفه و صلاح و پیشرفت امور شهر و شهرداری اهتمام نمایم.»
خواندن دوباره این سوگندنامه ما را به فکر فرو برد که آیا واقعا اعضای شورا تا به اینجای کار به این سوگندنامه عمل کرده‌اند یا نه؟ آیا در بحث رعایت صرفه و صلاح و پیشرفت امور شهر و شهرداری قدمی برداشته‌اند؟ مگر در همین شورا نبود که به جای استفاده از خودروهای چندسال کارکرده اعضای سابق خودروهای خود را نونوار کردند و دست آخر یکی از همین اعضا ماشین شورا را در اختیار برادر خود گذاشت تا او هنرنمایی کند و ماشین را روی سقف راه ببرد؟
مگر همین اعضا به جای استفاده از لپ‌تاپ‌های گذشته دنبال تبلت‌های مید.این.یو.اس.‌آ نرفتند؟ مگر همین اعضای سبز و بنفش نبودند که در آستانه نوروز سفره هفت‌سین ۱۵ میلیونی پهن کردند و کام قشر ضعیف پایتخت را در آستانه عید تلخ کردند؟
مگر در همین عمر ۱۴ ماهه این شورا ۲ شهردار برای پایتخت انتخاب نشدند و حالا باز به دلیل قانون منع بکارگیری بازنشستگان باید منتظر سومین شهردار باشیم؟
راستی آقای هاشمی در سخنان خود برای خلاصی از تنگنای قافیه، کنایه‌ای به مدیریت شهری گذشته هم داشته است، اما فراموش کرده است که تهرانی‌ها با حسرت و با چراغ به دنبال مدیران قبلی شهری هستند که به قول موسوی‌خوئینی‌ها تهران را «هر سال آبادتر از سال قبل» می‌دیدند و حالا چشم به راه کمترین اتفاقی در حوزه شهری هستند تا کمی به لیست «امید» امیدوار شوند.
راستی در زمان مدیریت قبلی کلی بزرگراه، تونل، فضای سبز، خط مترو و... به تهران اضافه شد، اما به اندازه تبلیغ تکه آخر بزرگراه «شهید صیاد شیرازی» که آن هم از زمان مدیریت قبلی است، در بوق و کرنا نکردند. البته به شما و دوستان‌تان حق می‌دهیم. توی کارنامه خالی، نمره صفر و یک هم برای خودش عددی محسوب می‌شود! 

نویسنده: نیلوفر زندی

کد مطلب: 106540
 
Share/Save/Bookmark