میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۱
 
 
ده‌ها شاهزاده و مقام سابق عربستانی بازداشت شدند
جاه‌طلبی بن‌سلمان به بهانه مبارزه با فساد
جاه‌طلبی بن‌سلمان به بهانه مبارزه با فساد
 

پادشاهی عربستان سعودی به بهانه مبارزه با فساد دستور داد چندین مقام و شاهزاده از سمت خود برکنار و یا بازداشت شوند تا گامی دیگر برای جاه‌طلبی‌های بن‌سلمان برداشته شود.
عربستان این روزها وارد عرصه‌های جدیدی از قدرت طلبی و انحصار قدرت در خاندان بن‌سلمان شده است که محور آن را بهره‌گیری از شرایط بحرانی ایجاد شده علیه لبنان تشکیل می‌دهد. در ادامه راهبرد خاندان سلمان برای رسیدن به قدرت انحصاری، دولت عربستان با تشکیل یک کمیته جدید برای مبارزه با فساد ۱۱ شاهزاده و ۳۰ مقام و وزیر سابق را بازداشت کرد. این کمیته به ریاست محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان، تشکیل شد و طی چند ساعت این احکام بازداشت را صادر کرد.
در حالی که این افراد به جرم‌هایی مانند فساد مالی، رشوه و پولشویی متهم هستند اما برخی تحلیلگران این اقدام را تلاش شاه سعودی برای انتقال قدرت به فرزند خود «محمد بن‌سلمان» می‌دانند. در جمع بازداشت‌شدگان، نام افراد و شاهزاده‌های معروفی چون «ولید بن‌طلال بن‌عبدالعزیز» ثروتمندترین شخص در عربستان و رئیس شبکه روتانا، «خالد تویجری» رئیس پیشین دادگاه سلطنتی عربستان، «ولید الابراهیم» رئیس مرکز رسانه‌‌ای خاورمیانه (MBC) و «عادل فقیه» وزیر پیشین بهداشت و شهردار سابق جده دیده می‌شود. پیش از این «متعب بن‌عبدالله» فرزند شاه سابق عربستان و رئیس گارد ملی این کشور به دستور ملک سلمان از سمتش برکنار شده بود. شبکه العربیه همچنین گزارش داد ۴ وزیر فعلی به بهانه تحقیقات درباره فساد مالی، بازداشت شدند.
منابع خبری به خبرگزاری فرانسه گفتند نیروهای امنیتی عربستان به منظور جلوگیری از خروج مقامات بلندپایه از کشور از پرواز هواپیماهای جت خصوصی از شهر جده جلوگیری می‌کنند. کریستین اولریخسن تحلیلگر ارشد موسسه سیاست‌گذاری عمومی در دانشگاه رایس گفت «مقیاس و عمق بازداشت‌ها در تاریخ نوین عربستان بی‌سابقه است. بازداشت کسی مانند ولید بن‌طلال در صورتی که واقعیت داشته باشد بدون شک بازارهای مالی و تجاری داخلی و بین‌المللی را دچار تنش خواهد کرد.» این بازداشت‌ها و برکناری‌ها تنها دو هفته پس از دعوت هزاران نفر از بازرگانان و مقامات اقتصادی و مالی بزرگ جهان به ریاض از سوی بن‌سلمان برای شرکت در نشست سرمایه‌گذاری و رونمایی از طرح بلندپروازانه وی برای خروج عربستان از وابستگی به نفت و تضمین آینده اقتصادی این کشور صورت گرفت.
لازم به ذکر است قبل از این اقدامات در حالی صورت گرفته است که برخی رسانه‌ها در حالی که در عربستان بازداشت ده‌ها شاهزاده، وزیر و مقام سابق این کشور خبرساز شده، از گفت‌و‌گوی تلفنی رئیس‌جمهور آمریکا و پادشاه عربستان سعودی خبر دادند. شبکه «روداو» در خبری فوری گزارش داد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی با هم تلفنی گفت‌و‌گو کردند.
نکته قابل توجه دیگر آنکه منابع رسانه‌ای ضمن افشای جزئیاتی از اسرار برکناری و دستگیری ده‌ها شاهزاده، وزیر و مقام سابق عربستان تاکید کردند که ولی‌عهد عربستان ۲ تریلیون ریال از اموال مقامات بازداشتی را تصرف کرد. پایگاه خبری النباء لبنان با انتشار این خبر نوشت: مجتهد فعال توئیتری عربستان هم که به افشاگری درباره اسرار پشت پرده خاندان سعودی معروف است در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت که بازداشت ۱۸ نفر از شاهزادگان سعودی و ده‌ها مقام بلندپایه عربستان با هدف تصرف اموالشان صورت گرفته است. وی با اشاره به اینکه جزئیات بیشتر درباره این قضیه را به زودی منتشر می‌کند، افزود: محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی می‌خواهد بیش‌تر اموال آنها را به چنگ آورده و به حساب‌های خود حواله کند.
شاخص سهام در بازارهای مالی عربستان در آغاز مبادلات دیروز یکشنبه پس از بازداشت گسترده شاهزادگان و شخصیت‌های مهم و بانفوذ این کشور، با کاهش روبرو شده است. این گزارش افزود: شاخص سهام "تاسی" عربستان پس از گذشت ۲۵ دقیقه از آغاز مبادلات با افت یک درصدی روبه‌رو شد. ارزش سهام شرکت سرمایه‌گذاری موسوم به "کینگدوم هلدینگ" متعلق به شاهزاده الولید بن‌طلال یکی از بازداشت‌شدگان، با افت شدید ۹.۹ درصدی مواجه شده است. در این میان وزیر خارجه انگلیس ضمن محکوم کردن تلاش برای حمله موشکی به عربستان گفت لندن برای حفاظت از عربستان متعهد است.
به نوشته سایت وزارت خارجه انگلیس، جانسون گفت از تلاش برای حمله موشکی به ریاض شوکه و وحشت‌زده شده است. وی مدعی شد این موشک یک منطقه غیرنظامی را در عربستان هدف قرار داده بود. وی افزود، انگلیس برای حفاظت از عربستان سعودی در مقابله با بحران‌های منطقه‌ای و تهدیدات امنیتی متعهد است. وزیر خارجه انگلیس در ادامه تاکید کرد، شدیدا تلاش برای حمله به عربستان را محکوم می‌کند.

کد مطلب: 101743
 
Share/Save/Bookmark