میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۴۰
 
 
روسیه به آمریکا درباره تجاوز دوباره به سوریه هشدار داد
تکرار ممنوع
تکرار ممنوع
 

وزیر خارجه آمریکا در حالی وارد مسکو شد که سران روسیه ضمن هشدار درباره پیامدهای تکرار اقدام نظامی علیه سوریه خواستار پایان رفتارهای بحران ساز آمریکا شدند.
ترامپ در حالی ماه‌های نخست ریاست جمهوری بر آمریکا را سپری می کند که تشدید تنشها میان روسیه و آمریکا از کارکردهای وی بوده است.
برخی بر این عقیده‌اند که ترامپ برای تبرئه کردن خود از وابستگی به روسیه زنجیره ای از اقدامات نظامی، سیاسی و اقتصادی علیه مسکو را در پیش گرفته است اما روند تحولات از جمله تجاوز موشکی آمریکا به سوریه نشان می دهد که آمریکا همچنان در تصور نظام تک قطبی است و سعی دارد تا همه رقبا را از میدان به در نماید در حالی که با این قدرت نمایی ظاهری چنان به دنبال نظر لابی‌های صهیونیستی و البته تشویق کشورهای عربی به خریدهای تسلیحاتی است.
مجموع این تصورات را در اقدامات آمریکا در منطقه می توان مشاهده کرد چنانکه آمریکا از ادامه اشغالگری صهیونیست‌ها و نیز تجاوز سعودی به یمن حمایت و در اقدامی ناگهانی تجاوز موشکی به سوریه را صورت داد. تجاوزی که به گفته پوتین رئیس جمهور روسیه اقدامی در جهت بحران سازی گسترده آمریکا در منطقه بوده که تخریب کننده روابط روسیه و آمریکا خواهد بود.
روسیه رسما اعلام کرد که دست کشیدن مسکو از حمایت از سوریه امری واهی و توهمی دست نیافتنی است. نشست گروه ۷ نیز در روزهای اخیر در ایتالیا در حالی برگزار شد که تیلرسون وزیر خارجه آمریکا تلاش نمود تا چنان وانمود سازد که بسیاری از کشورها همراه آمریکا علیه سوریه هستند در حالی که حمله شیمیایی به خان شیخون را بهانه این اقدام قرار داد.
همزمان گروه‌های تروریستی در بخش‌های جنوبی سوریه تحرکات گسترده‌ای را با حمایت برخی از کشورهای عربی، صهیونیست‌ها، انگلیس و آمریکا صورت دادند.
مجموع این اقدامات برای فشار بر روسیه در حالی صورت گرفته که وزیر خارجه امریکا راهی مسکو شد تا شاید بتواند با این اقدامات امتیازاتی از مسکو دریافت کند که واکنش روسیه از جمله سخنان لاوروف وزیر امور خارجه این کشور سرنوشتی مغایر با دیدگاه آمریکا را رقم زد.
تنش‌ها میان مسکو و واشنگتن همچنان ادامه دارد چنانکه وزیر خارجه روسیه در دیدار با همتای آمریکایی خود، ضمن نامشروع خواندن تهاجم آمریکا به پایگاه «الشعیرات» سوریه، بر اهمیت عدم تکرار این اقدام تاکید کرد.
«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در دیدار با «رکس تیلرسون» همتای آمریکایی خود که به مسکو سفر کرده است، گفت: اینکه اجازه تکرار حمله آمریکا به سوریه را ندهیم، از اهمیت برخوردار است. وی در عین حال بر نامشروع بودن حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه که هفته گذشته انجام شد، تاکید کرد.
با این حال، لاوروف اظهار امیدواری کرد که مذاکره‌ای صادقانه با تیلرسون برای ایجاد ائتلافی بزرگ در راستای مبارزه با تروریسم داشته باشد.
تیلرسون نیز در آغاز مذاکره با همتای روس خود گفت: این دیدار در برهه مهمی از روابط دو کشور صورت می‌گیرد تا به این ترتیب، تعریف واضح‌تری از منافع مشترک ارائه دهیم و در عین حال به فهم بهتری از اختلافات موجود و چشم‌انداز کاهش آنها دست یابیم.
گفتنی است آمریکا و متحدانش در یک هفته اخیر با اعمال فشار به روسیه در صدد آن هستند تا مسکو را از ادامه حمایت از «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه، منصرف کنند.حتی تیلرسون پیش از آنکه عازم مسکو شود، گفته بود که روسیه باید میان همکاری با آمریکا و متحدین این کشور و همکاری با ایران، سوریه و حزب‌الله، یکی را انتخاب کند. رئیس‌جمهوری روسیه از حمایت اعضای ناتو از حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی الشعیرات در سوریه انتقاد کرد.
پوتین در مصاحبه با شبکه تلویزیونی میر گفت: «واکنش اعضای ناتو به حمله آمریکا به سوریه چه بود؟ همه آنها مثل ابلهان [به علامت تایید] سر تکان دادند. مدارکی که اثبات می‌کند دولت سوریه پشت این حملات قرار داشت، کجا هستند؟ هیچ جا سندی وجود ندارد. در مورد نقض قوانین بین‌الملل چه؟ شکی نیست که این قوانین زیر پا گذاشته شده‌اند.
وزیر دفاع آمریکا در میان پیام‌های ضد و نقیض دولت ترامپ و سفر وزیر خارجه این کشور به مسکو، با امتناع از صحبت درخصوص تغییر دولت سوریه، خواهان بازدارندگی در برابر حملات شیمیایی شد. جیمز ماتیس در میانه پیا‌م‌های ضد و نقیض دولت ترامپ و سفر «رکس تیلرسون» وزیر خارجه این کشور به مسکو از صحبت در خصوص تغییر دولت سوریه امتناع کرد. وزیر دفاع آمریکا در این‌باره مدعی شد که «اهداف واشنگتن در سوریه به بازدارندگی علیه حملات شیمیایی بیشتر دولت بشار اسد محدود می‌شود».
در این میان روسیه از آمادگی خود جهت دسترسی بازرسان به پایگاه هوایی سوریه خبر داده است که به گفتۀ مخالفان دولت دمشق از آن برای اجرای «حملۀ شیمیایی» استفاده شد. روسیه که به درخواست دمشق در سوریه عملیات هوایی انجام می‌دهد، استفادۀ دولت سوریه از هرگونه سلاح شیمیایی را رد کرده است.
در این میان «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه با تکرار ادعاهای آنکارا درخصوص حادثه شیمیایی شهر «ادلب»، خواستار برکناری «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه و تشکیل هرچه سریعتر دولت انتقالی شد.
منابع خبری معارض گزارش دادند که براساس توافق شهرهای پنج‌گانه قرار است، هشت هزار نفر از ساکنان فوعه و کفریا به حلب و در مقابل، نزدیک به چهار هزار معارض مسلح به ادلب منتقل شوند. دیروز ۳ هزار و ۸۰۰ نفر از افراد مسلح به همراه خانواده‌هایشان از شهرک‌های «مضایا، بقین، الزبدانی، و الجبل‌الشرقی» واقع در ریف دمشق به سوی استان ادلب خارج شوند. ریف دمشق در کنترل دولت و ارتش سوریه است و استان ادلب تحت کنترل گروههای معارض مسلح و گروههای تروریستی است.
در مقابل قرار است که ۸ هزار نفر از ساکنان شهرک‌های شیعه‌نشین «فوعه و کفریا» واقع در ریف ادلب، که در محاصره کامل است، به استان حلب انتقال داده شوند.
وبگاه خبری رأی‌الیوم پس از اطلاعات مذکور، گزارش داد که کمیته‌های مردمی حاضر در فوعه و کفریا ۱۹ اسیر از تروریست‌های معارض را با نظارت هلال‌احمر سوریه آزاد کردند و قرار است ۱۹ اسیر از ارتش سوریه نیز آزاد شود.
یک منبع نزدیک به پرونده این توافق نیز در این زمینه گفت: شامگاه سه‌شنبه سربازان اسیر، آزاد و در مقابل ۷ کشته و شماری از زنان، کودکان و مردان فوعه و کفریا که گروه‌های معارض آنان را بازداشت کرده بودند، آزاد شدند. به گفته این منبع، ۱۲۰ اتوبوس طی ساعت‌های آتی از منطقه «الراموسه» شهر حلب به سوی شهرک‌های فوعه و کفریا حرکت خواهد کرد. از سوی دیگر وزیر خارجه انگلیس با وجود مخالفت‌های دیگر اعضای گروه۷ برای تحریم روسیه گفت،‌ به دلیل همکاری روسیه با سوریه باز هم احتمال تحریم‌های سخت علیه مسکو وجود دارد. بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس بعد از عدم همراهی دیگر کشورهای عضو گروه۷ برای تحریم بیشتر روسیه، همچنان بر تحریم‌های سرسختانه تاکید کرد. وزیر خارجه انگلیس بعد از نشست گروه ۷ با وجود عدم همراهی دیگر اعضا برای تحریم‌های بیشتر روسیه گفت همچنان احتمال تحریم روسیه به دلیل بحران سوریه وجود دارد.
جانسون بعد از نشست کشورهای گروه ۷ گفت از آنجایی که روسیه بعد از حمله شیمیایی اخیر در ادلب با دولت سوریه همکاری می‌کند، همچنان این امکان وجود دارد که روسیه با تحریم‌های بیشتر مواجه شود. صدها سوری با تظاهرات مقابل مقر سازمان ملل در دمشق حمله اخیر آمریکا به فرودگاه الشعیرات حمص را محکوم کردند.

کد مطلب: 98944
 
Share/Save/Bookmark