میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۲۲
 
 
حملات نظامیان سعودی به شهروندان عربستانی دهها شهید و زخمی برجای گذاشت
عوامیه دربند محاصره و سرکوب

تجاوز نظامیان سعودی به عوامیه در حالی ادامه دارد که طی هفته جاری دست کم ۶ تن از اهالی منطقه شیعه‌نشین العوامیه به ضرب گلوله نظامیان سعودی به شهادت رسیده‌اند.
منابع محلی در منطقه شیعه‌نشین القطیف عربستان از به شهادت رسیدن یک تن دیگر از اهالی العوامیه به ضرب گلوله نظامیان سعودی خبر دادند. این در حالی است که رژیم سعودی سرکوب شهروندان العوامیه را شدت بخشیده است. نظامیان سعودی محلات مسکونی شهرک العوامیه را هدف حملات خمپاره‌ای خود قرار دادند.فقط طی دو روز دست کم ۵ تن از شهروندان ساکن شرق عربستان به ضرب گلوله نظامیان سعودی به شهادت رسیده‌اند. رژیم سعودی از چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت دور تازه‌ای از حملات خود به منطقه شیعه‌نشین العوامیه را آغاز کرده‌است که در پی این حملات تاکنون شماری از شهروندان عربستانی به شهادت رسیده و شماری نیز زخمی شده‌اند. همچنین در پی این حملات، به املاک عمومی و خصوصی و خودروهای شهروندان خسارت وارد آمد. شرق عربستان که منطقه ای نفت خیز، پالایشگاهی و در عین حال شیعه نشین است از سال ۲۰۱۱ میلادی در اعتراض به بی‌عدالتی و «توزیع ناعادلانه ثروت» صحنه اعتراض‌های شدید علیه خاندان آل سعود بوده است. حکومت عربستان این اعتراض‌ها را سرکوب کرده است که در نتیجه آن تاکنون بیش از ۲۰ تن از معترضان به شهادت رسیده و ده‌ها نفر دیگر زخمی شده‌اند. رژیم سعودی همچنین شمار زیادی از شهروندان را بازداشت و آنها را به اعدام محکوم کرده است.
بر اساس این گزارش، نظامیان سعودی همچنان با استفاده از خودروهای زرهی در حال تخریب العوامیه و هدف‌گیری منازل، بازارها و مکانهای تجاری هستند. این منطقه همچنان در محاصره قرار دارد و تمامی ورودی‌های آن با موانع سیمانی بسته شده‌اند. نیروهای وزارت کشور عربستان نیز در حال تفتیش منازل مسکونی به بهانه یافتن افراد تحت تعقیبند.
دادگاه استیناف عربستان اعلام کرد که از ۲۴ متهم پرونده «باند العوامیه»، ۲۳ نفر به دست داشتن در اقدامات تروریستی محکوم و تنها یک نفر تبرئه شدند. متهمان به ارتکاب بیش از ۵۰ حمله مسلحانه به دو مرکز پلیس العوامیه و قطیف و تعدادی مراکز ایست و بازرسی و ۲۰ مرکز امنیتی انجام دادند.
حکم اعدام چهارده نفر در حالی صادر شد که سازمان عفو بین الملل سه شنبه گذشته درباره اعدام «قریب الوقوع» ۱۴ جوان عربستانی پس از محاکمه دسته جمعی آنها هشدار داد.
دست کم ۶۶ نفر در عربستان از ابتدای سال ۲۰۱۷ اعدام شدند و ۲۶ نفر از آنها طی سه هفته گذشته اعدام شدند.سازمان عفو بین الملل اعلام کرد که تصمیمات دادگاه عالی «ناشی از اقدامات صوری قضایی است که با قوانین دادگاه های بین المللی مغایرت دارد و هدف آن سرکوب معارضان است.»
دادگاهی در عربستان چند روز گذشته نیز با حکم اعدام ۲۹ نفر از ساکنان مناطق قطیف، الاحساء و مدینه منوره که عمدتا شیعی هستند، موافقت کرد.
مناطق شرقی عربستان به ویژه قطیف به دلیل حملات نظامیان آل‎سعود بویژه طی ماه‌های اخیر همواره شاهد درگیری‌ها مسلحانه است و تاکنون ده‌ها نفر از اهالی این منطقه شیعه‎نشین کشته و صدها نفر از شهروندان و فعالان مدنی و سیاسی دستگیر شدند. مناطق شیعه نشین شرق عربستان از سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون صحنه اعتراضات مردمی برای پایان دادن به سیاست‌های تبعیض‌آمیز رژیم سعودی است، اما دولت عربستان هر بار برای ساکت کردن صدای حق و عدالت دست به اقدامات سرکوبگرانه می‎زند و مخالفان خود را به اتهامات مختلف از جمله اتهامات تروریستی بازداشت و اعدام می‎کند.
اقدامات خشونت‌آمیز دولت عربستان علیه ساکنان شرق این کشور و صدور احکام قضایی ظالمانه به اتهام شرکت در تظاهرات و اغتشاش بویژه طی ماه‌‌های اخیر همزمان با تشدید حملات نظامیان سعودی به محله «المسوره» زادگاه شهید شیخ نمر روحانی برجسته شیعی این کشور که در ژانویه ۲۰۱۶ اعدام شد، افزایش یافت. حملات گاه و بیگاه نظامیان سعودی به محله شیعه نشین المسوره بیش از دو ماه است که ادامه دارد تا جایی که به کانون درگیری‎ها و ناامنی در مناطق شرقی عربستان از جمله قطیف و العوامیه و الدمام تبدیل شده است.
خبر دیگر آنکه به دنبال انتشار اخباری از حصر ولی‌عهد مخلوع عربستان سعودی، دیده‌بان حقوق بشر از دولت این کشور خواست در مورد وضعیت وی توضیح دهد.دیده بان حقوق بشر در نامه‌ای به عدل الجبیر، وزیر خارجه عربستان نوشت که «مقامات سعودی فورا باید توضیح دهند که آیا محدودیت‌هایی برای آزادی محمد بن نایف، ولی‌عهد سابق، اعمال کرده‌اند یا نه». روزنامه نیویورک تایمز ۲۸ ژوئن به نقل از مقامات سابق آمریکا در گزارشی نوشت که محمد بن نایف بعد از آنکه از ولایت‌عهدی خلع شده، تحت حصر خانگی به سر می‌برد و از سفر به خارج منع شده است.

کد مطلب: 100249
 
Share/Save/Bookmark