میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۰
 
 
قلدری کدخدا برای ندادن روادید به روحانی و تیم همراهش
نرفتن بهتر از رفتن است
نرفتن بهتر از رفتن است
 

در حالی آمریکا تا این لحظه که این گزارش نگارش می شود اعطای روادید به رئیس جمهور کشورمان و هیات همراه خودداری کرده است که به باور ناظران سیاسی این رفتار مقامات آمریکایی رونمایی از چهره جدید این کدخدای قلدر و قبیح را مشخص می‌کند؛ رژیمی که در تداوم سیاست‌های ضد ایرانی، انواع تحریم‌های ظالمانه از هیچ تقلایی مذبوحانه‌ای فرو گذاری نکرده است و حالا با ندادن رودادید به مقامات جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در اجلاس عمومی سازمان ملل بار دیگر به جهان نشان داد که هیچ این رژیم نه از دموکراسی بویی برده است و نه از مشروعیت کافی.
رژیمی که تمام فتنه ها و آتش افروزی های منطقه از گور آن بلند می شود، مولود داعش و دیگر گروه‌های تروریستی بوده است، دستش در خون مردم بیگناه یمن آلوده است، آرامش را از مردم و دولت افغانستان ربوده است، منطقه را به جولانگاه تروریست‌ها و به جان هم انداختن کشورهای مستقر در آن تبدیل کرده است، از هیچ تقلایی برای جنگ افروزی در منطقه فرو گذاری نمی‌کند، عربستان را همچون گاو شیرده‌ای می‌داند که فقط شیرش را می‌دوشد و بس، از برجام بدون در نظر گرفتن مناسبات این توافق بین المللی خارج شد و به بهانه‌های واهی ملت ایران را زیر آماج تحریم‌های شدید قرار داده است و البته از طرفی تقاضای مذاکره و دیدار با مقامات ایرانی را مطرح می‌کند.
حالا برای ندادن روادید در سفر به نیویورک برای مقامات کشورمان دست به کار شده است؛ اقدامی که کاملا مغایر تمام مناسبات بین المللی است و مشخص شد که این رژیم نامشروع حتی برای یک گفت‌وگوی کوتاه با مقامات ایران نیز مشروعیت ندارد!
به آقای روحانی و هیات همراهش پیشنهاد می‌کنیم با این اوصاف حتی اگر آمریکا در دقیقه نود نیز روادید برایتان صادر کرد بهتر از رفتن به نیویورک خودداری کنید که نرفتن بهتر از رفتن است.
چند روز مانده به برنامه سفر رسمی رئیس جمهور و وزیر امور خارجه به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد برخی شنیده ها حاکی آز آن است که هنوز روادید اعضای هیئت ایرانی از سوی دولت آمریکا صادر نشده است.
قرار است رئیس جمهور روحانی هفته آینده برای شرکت در اجلاسیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کند. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز به روال معمول در این رویدار رئیس جمهور را همراهی کرده و بعضا تا چند چندین روز پس از بازگشت رئیس جمهور نیز برای انجام رایزنی‌های دیپلماتیک در مقر سازمان ملل متحد باقی می‌ماند.
حالا شنیده‌ها حاکی از آن است که هنوز ویزای هیئت ایرانی از سوی دولت آمریکا صادر نشده و برنامه سفر رئیس جمهور به نیویرک تا این لحظه نهایی و قطعی نشده است و بررسی حضور یا عدم حضور حسن روحانی در این اجلاسیه بار دیگر در دستور کار قرار گفته است و تأخیر دولت آمریکا در صدور روادید ممکن است باعث عدم حضور روحانی در این رویداد بین‌المللی و دیپلماتیک شود. گفتنی است وزارت خزانه داری دولت ایالات متحده آمریکا در راستای سیاست فشار حداکثری خود از روز چهارشنبه دهم مرداد ماه محمد جواد ظریف وزیر خارجه و ارشد ترین دیپلمات کشورمان را نیز در فهرست تحریم‌های خود قرار داد. این اتفاق پس از آن افتاد که به گفته محمد جواد ظریف او درخواست دولت آمریکا برای ملاقات با دونالد ترامپ را رد کرد.
بعدها مشخص شد که یک سناتور آمریکایی در دیدار با ظریف(رند پال) از طرف ترامپ برای ظریف پیغام برده که با او دیدار کند و به او گفته در صورت رد این پیشنهاد تا دو هفته دیگر تحریم خواهد شد.
در همان سفر نیز دولت آمریکا در اقدامی غیر قانونی و بر خلاف عرف دیپلماتیک محدودیت های بی سابقه و شدیدی را برای تردد و اقامت ظریف و هیئت همراه او حتی اعضای دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل وضع کرد به نحوی که انها فقط مجاز به تردد از چند مسیر محدود و مشخص و ورود به چند ساختمان خاص هستند.
اعضای دفتر نمایندگی ایران و خانواده آنها نیز مشمول این محدودیت‌های سنگین حتی برای رفتن به مدرسه و مراکز درمانی هستند و باید برای هر تردد خارج از مسیر تعیین شده مجوز خاص دریافت کنند. اکنون نیز به نظر می رسد دولت آمریکا با تعلل و ایجاد تاخیر در صدور ویزا بر ان است تا مانع حضور رئیس جمهور ایران وهیئت دیپلماتیک ایران در مجمع عمومی سازمان ملل هستند. رویدادی که آمریکایی ها از حضور ایران و توان اقناعی و دیپلماسی منطقی جمهوری اسلامی و تدثیرش بر افکار عمومی، فضای رسانه ای و دیپلماسی و سیاست دیگر کشورها با استفاده از این فرصت هراس دارند.
ترامپ و مایک پمپئو وزیر خارجه او پس از اخرین حضور ظریف در نیویرک و سازمان ملل به اشتیاق رسانه‌های آمریکایی برای مصاحبه با وزیر خارجه ایران واکنش نشان داده و پمپئو خواستار مصاحبه با رسانه های ایرانی شده بود.
اکنون باید منتظر ماند و دید آیا فشارها و تلاش های دیپلماتیک می‌تواند مانع سنگ اندازی دولت آمریکا بر خلاف قوانین سازمان‌ملل و عرف دیپلماتیک بر سر راه حضور رئیس جمهور و ظریف در مجمع عمومی سازمان ملل شود یا نه؟!

کد مطلب: 110842
 
Share/Save/Bookmark