میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۱۱
 
 
وزیر خارجه ایالات متحده سرزده به بغداد رفت
تقلای پومپئو برای تحمیل نظامیان آمریکا به عراق
تقلای پومپئو برای تحمیل نظامیان آمریکا به عراق
 

همزمان با طراحی‌های مطرح شده برای وادار ساختن عراق به پذیرش نیروهای آمریکایی، وزیر خارجه آمریکا در سفری از پیش اعلام نشده، دیروز وارد بغداد شد تا با مقامات عراقی دیدار و گفت‌وگو کرد.
برخی منابع رسانه‌ای اعلام کردند که «مایک پومپئو» وزیر خارجه آمریکا، دیروز وارد بغداد شد. پایگاه «واشنگتن فری‌بیکن» که رابطه‌ای نزدیک با دولت آمریکا دارد، پیشتر خبر داده بود که پامپئو این هفته به اردن، مصر، قطر، امارات عربی متحده، عربستان سعودی، بحرین و کویت سفر می‌کند تا به متحدان منطقه‌ای آمریکا اطمینان دهد که «ایالات متحده در حال ترک خاورمیانه نیست.» وزیر خارجه آمریکا پس از بغداد، عازم اربیل شد تا با مقامات منطقه کردستان عراق رایزنی کند. خبرنگار شبکه «کردستان ۲۴» طی پستی در «توئیتر» با اعلام سفر پامپئو به اربیل، نوشت که وی در این سفر با مسئولین منطقه کردستان در خصوص تحریم‌های ایران و صادرات نفت توسط منطقه کردستان به ایران گفت‌وگو خواهد کرد.
این سفر پس از آن صورت گرفته که اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، نگرانی‌های زیادی را در بین متحدان منطقه‌ای واشنگتن ایجاد کرده است. وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای تاکید کرده که پمپئو در تور خاورمیانه‌ای خود به بحران سوریه و یمن خواهد پرداخت. طبق این بیانیه، وزیر امور خارجه آمریکا همچنین در این سفر خواهان اتحاد میان کشورهای منطقه به عنوان بخشی از راهبرد واشنگتن برای مقابله با آنچه "نفوذ ایران" خوانده شده، خواهد شد.
دفتر اطلاع‌رسانی ریاست پارلمان عراق، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان به همراه اعضای کمیسیون روابط خارجه پارلمان به محض ورود وزیر خارجه آمریکا به بغداد از او استقبال کردند.
پیش از این، «محمد علی الحکیم» وزیر خارجه عراق از سفر قریب‌الوقوع ۴ وزیر خارجه از جمله وزرای خارجه ایران و آمریکا به بغداد خبر داده بود. خبر دیگر از عراق آنکه دبیرکل نُجَباء در دیدار «سلیم الجبوری» با اشاره به معضلات اجتماعی و کاستی‌های موجود، توجه مقامات به مطالبات مردم عراق و پاسخگویی مسئولان را خواستار شد. در این دیدار، طرفین راجع به آخرین تحولات سیاسی ـ امنیتی عراق تبادل نظر نمودند. شیخ «اکرم الکعبی» ضمن اشاره به معضلات اجتماعی و کاستی‌های موجود، توجه مقامات به مطالبات مردم عراق و پاسخگویی مسئولان را خواستار شد.
این در حالی است که سناتورهای دموکرات آمریکایی از تصویب اولین طرح کنگره جدید این کشور با هدف تقویت متحدان واشنگتن در منطقه غرب آسیا ممانعت کردند. دموکرات‌های مجلس سنای آمریکا بامداد چهارشنبه در اعتراض به تداوم تعطیلی دولت فدرال این کشور، مانع تصویب اولین طرح کنگره جدید ایالات متحده با عنوان «تقویت امنیت آمریکا در خاورمیانه» شدند.
این طرح که خواستار تداوم حمایت از متحدان واشنگتن در منطقه غرب آسیا و همچنین اتخاذ اقدامات تنبیهی علیه اشخاص و نهادهای آمریکایی که رژیم صهیونیستی را تحریم کرده‌اند، می‌شود با ۵۶ رای موافق و ۴۴ رای مخالف تصویب نشد. بیشتر سناتورهای دموکرات آمریکایی تاکید کرده‌اند تا زمانی که مجلس سنای این کشور طرحی را برای پایان دادن به تعطیلی دولت فدرال، به رای نگذارد، مانع تصویب هرگونه طرح دیگری می‌شوند.
طرح «تقویت امنیت آمریکا در خاورمیانه» شامل بندهایی برای اعمال تحریم‌های جدید علیه سوریه و تضمین کمک‌های امنیتی به رژیم صهیونیستی و اردن می‌شود. قانونگذاران آمریکایی معتقد هستند چنین اقداماتی باعث برطرف شدن نگرانی متحدان این کشور در منطقه بعد از اعلام تصمیم کاخ سفید برای خارج کردن نظامیانش از سوریه می‌شود. این طرح همچنین شامل بندی است که به دولت فدرال و دولت‌های ایالتی آمریکا اجازه می‌دهد که اشخاص و نهادهایی که در جنبش تحریم‌های ضد اسرائیلی شرکت کرده‌اند را هدف قرار دهد.
هجده روز پیش بود که درپی تایید نشدن بودجه ۵.۶ میلیارد دلاری مورد نظر ترامپ برای تداوم ساخت دیوار در کنگره آمریکا، او دولت فدرال این کشور را تعطیل کرد که تا امروز نیز ادامه دارد. با گذشت ۱۸ روز از آغاز تعطیلی دولت در آمریکا، رایزنی‌های کاخ سفید با رهبران دموکرات کنگره شدت گرفته و در روزهای اخیر دو طرف چندین بار دیدار کرده‌اند. ساخت دیوار در مرز آمریکا با مکزیک، یکی از شعارهای اصلی ترامپ در کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ بود و او بعد از آغاز ریاست جمهوری هم بارها مدعی شده که ساخت این دیوار تنها راه برای مقابله با «مهاجرت غیرقانونی، جرایم، قاچاق مواد مخدر و انسان و باندهای خلافکار» است.

کد مطلب: 107530
 
Share/Save/Bookmark