میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
۱
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۴۶
 
 
روسیه کابوس ناتمام ترامپ

ترامپ در حالی ماه دوم ریاست جمهوری بر آمریکا را سپری می‌کند که کابوس‌های به نام روسیه همچنان ادامه دارد.
دستگاه‌های اطلاعاتی انگلیس و سایر کشورهای اروپایی اطلاعات مربوط به دیدار دستیاران رئیس‌جمهور روسیه با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در پایتخت کشورهای اروپایی را در اختیار همتایان آمریکایی خود قرار داد.روزنامه نیویورک‌تایمز این خبر را به نقل از سه مقام سابق آمریکایی گزارش داده است.
این گزارش در حالی منتشر شده که مناقشات پیرامون ارتباطات دولت ترامپ با روسیه در پرتو افشاگری‌هایی پیرامون دیدار جف شسنز، وزیر دادگستری آمریکا با سرگئی کیسلیاک، سفیر روسیه در واشنگتن بار دیگر بالا گرفته است. در چالش دیگر برای ترامپ یک نشریه محلی آمریکایی می‌گوید معاون اول رئیس‌جمهور این کشور وقتی فرماندار ایندیانا بوده، جرمی مشابه هیلاری کلینتون مرتکب شده و از ایمیل شخصی برای کارهای دولتی استفاده کرده است. روزنامه ایدیانااستاز پلیس افشا کرده که «مایک پنس» معاون اول رئیس‌جمهور آمریکا در زمان عهده‌داری سمت فرمانداری ایندیانا، برای رد و بدل کردن اطلاعات مربوط به این ایالت از ایمیل شخصی استفاده کرده و ایمیلش هم هک شده است.در میان این ایمیل‌ها که با یک ایمیل AOL نگاشته شده، از موارد مربوط به نگهبانان ورودی‌های فرمانداری گرفته تا نحوه پاسخ ایالت ایندیانا به تهدیدهای تروریستی بین‌المللی ذکر شده است. از سوی دیگر کاخ سفید یکی از خبرهای پیشین نیویورک‌تایمز در خصوص ملاقات داماد رئیس‌جمهور جدید آمریکا با سفیر روسیه در برج شخصی ترامپ را تأیید کرد.
نیویورک تایمز پیش از این فاش کرده بود که «جیرد کوشنز» داماد ترامپ در ماه دسامبر یعنی پس از مسجل شدن پیروزی ترامپ در انتخابات، در برج ترامپ در نیویورک دیداری ۲۰ دقیقه‌ای با سفیر روسیه داشته و در خصوص روابط دیپلماتیک آمریکا-روسیه با هم مذاکره داشته‌اند؛ گزارشی که حالا کاخ‌سفید هم آن را تأیید کرده است.در گزارش نیویورک تایمز آمده بود که «مایک فلین» مشاور امنیت ملی سابق ترامپ که به دلیل فشارهای ناشی از اخبار ارتباط با روس‌ها مجبور به کناره‌گیری از پستش شد هم در این نشست حضور داشته است. در میان این بحران‌ها «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا بر روی عرشه ناو هواپیمابر «یو اس اس جرالد فرود» حاضر شد و در خصوص برنامه‌های خود برای ارتش، سخنرانی کرد.ناو جرالد فورد از سال ۲۰۰۹ در دست ساخت است و بناست امسال به نیروی دریایی آمریکا تحویل شود؛ این شناور ۴۸۰۰ خدمه خواهد داشت و می‌تواند تا ۷۰ جنگنده را حمل کند.ترامپ که از زمان تبلیغات انتخاباتی همیشه بر بی‌توجهی دولت اوباما به وضعیت تجهیزات ارتش انتقاد می‌کرد، امروز هم صحبت‌های مشابهی داشت.
رئیس جمهور آمریکا خطاب به نظامیان حاضر در ناو گفت: «منابعی را که برای تأمین امنیت ما نیاز دارید، فراهم می‌کنم.» خبر دیگر آنکه وزیر دادگستری آمریکا که به ایجاد پل ارتباطی میان ستاد انتخاباتی ترامپ و سفارت روسیه متهم است، خود را از تمام اتهامات مبرا کرده و می‌گوید مطمئن است که با سفیر روسیه در خصوص مسائل انتخاباتی صحبت نکرده است. خبر دیگر آنکه پارلمان اروپا در واکنش به ممنوعیت ورود بدون روادید برخی اتباع اروپایی به آمریکا به جلوگیری از ورود بدون روادید اتباع آمریکایی به اتحادیه اروپا رای داد. سخنگوی کاخ کرملین اعلام کرد افزایش پیشنهادی هزینه‌های نظامی آمریکا (از سوی کاخ سفید) مسئله‌ای مربوط به خود ایالات متحده است تا زمانی که توازن قدرت‌های استراتژیک را برهم نزند.
کرملین همچنین از اینکه پیشرفتی در همکاری با کاخ سفید حول مبارزه با تروریسم حاصل نشد، ابراز تاسف کرد.

کد مطلب: 98683
 
Share/Save/Bookmark
 


۱۳۹۵-۱۲-۱۶ ۲۱:۴۷:۵۹
میدانیم سیاه بازی ارتباط دارند