میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۸
 
 
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور مدعی شد؛
۱/۷ درصد؛ رشد سرمایه‌گذاری در بهار ۹۶

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: بهار ٩٦، حدود ٩٢٠ هزار نفر وارد بازار کار و ٧٠٣ هزار نفر شاغل شدند، ٢١٧ هزار نفر موفق به اشتغال نشدند.
به گزارش ایرنا، محمدباقر نوبخت در مراسم روز ملی آمار با بیان اینکه همچنان ٣.٢ میلیون نفر بیکار داریم، گفت: ایجاد اشتغال به معنای آن نیست که بیکاری را از بین برده‌ایم.
معاون رئیس‌جمهوری ادامه داد: مرکز آمار ایران، جایگاه وبژه‌ای در ارایه آمارها دارد و هر ماه با ارایه آمار، عملکرد دولت را اعلام می‌کند.
نوبخت با بیان اینکه نرخ تورم شهری مهرماه، شب گذشته از سوی مرکز آمار ایران هشت درصد اعلام شد، افزود: براساس اعلام این مرکز، رشد اقتصای بدون نفت، نسبت به نفت فزونی یافته است زیرا نفت رشد خود را در سال‌های قبل نشان داده بود. وی ادامه داد: در دوره تحریم روزانه یک میلیون بشکه نفت و ٣٠٠ هزار بشکه میعانات صادر می‌کردیم که اکنون به دو میلیون و ٦٣٨ هزار بشکه رسیده است.

اعطای تسهیلات به بخش خصوصی و دولتی
نوبخت بیان داشت:افزایش سرمایه‌گذاری در کشور موجب افزایش اشتغال خواهد شد.
وی افزود: از دو مسیر به سوی افزایش سرمایه‌گذاری خواهیم رفت؛ از سویی با اعطای تسهیلات به واحدهای اقتصادی در بخش خصوصی و از سوی دیگر با اعطای تسهیلات به واحدهای بخش دولتی.
به گفته وی، ۱۷هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان به ۲۵هزار بنگاه بخش خصوصی و ۴۲هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی تخصیص یافته که این دو مسیر سرمایه‌گذاری را در کشور افزایش داده است. وی با اشاره به رشد اقتصادی در فصل چهارم سال گذشته گفت: برای نخستین‌بار در این فصل سرمایه‌گذاری رشد مثبت داشت و بخش ساختمان هم با رشد مثبت مواجه شد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: متاسفانه برخی‌ها بلندگوها را بر می‌دارند و از مردم در خیابان سوال می‌کنند که آیا شما رشد اقتصادی را حس می‌کنید و مردم پاسخ می‌دهند خیر و شب در رسانه عمومی آن را پخش می‌کنند.
وی گفت: رشد اقتصادی را باید در بخش‌های کشاورزی،صنعت و خدمات و زیر بخش‌های آنها بررسی کرد، سال ۹۲ برابر با ۴ میلیون تن تولید گندم داشتیم که هم اکنون به بیش از ۱۰میلیون تن رسیده است، قبلا چهار هزار میلیارد تومان برای خرید گندم می‌دادیم اما اکنون ۱۱.۵هزار میلیارد تومان پرداخت می‌کنیم.
نوبخت افزود: هم اکنون به ۲۵هزار واحد اقتصادی برای ادامه فعالیت تسهیلات داده ایم و اشتغال آنها افزایش یافته است؛ هرچند هم اکنون ۸۰هزار واحد تولیدی داریم که با مشکل مواجه هستند. وی همچنین به تخصیص هشت میلیارد دلار اعتبارات با اجازه مقام معظم رهبری برای جلوگیری از خروج آب‌های مرزی از کشور اشاره کرد و گفت: با این کار فعالیت کارخانه سیمان افزایش یافته است، همچنین کارخانه‌های لوله‌سازی برای تولید یک هزار کیلومتر لوله فعال‌تر شده‌اند.
وی با بیان اینکه پیش از اینکه آمارهای مرکز آمار ایران انتشار یابد از نتایج آن بی‌خبر بودم، گفت: جایگاه مرکز آمار ایران در ارائه آمارهای علمی بسیار بالا و تعیین کننده است.
نوبخت همچنین با اشاره به اظهارات رئیس مرکز آمار درخصوص معاون اول بودن وی در سازمان برنامه و بودجه گفت: جدای از این بحث مرکز آمار نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد و تصمیمات مهم اقتصادی براساس آمارهای تولید شده در این مرکز اتخاذ می‌شود.
وی با اشاره به جلسات دولت برای تهیه بودجه سال ۹۷ گفت: جلسه مهمی با حضور مسئولان ارشد اقتصادی دولت درخصوص بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد در سازمان برنامه و بودجه برگزار شد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: برای اولین بار در بهار امسال رشد اقتصادی بدون نفت از رشد اقتصادی با نفت پیشی گرفت و این موضوع با توجه به گذشت یک سال از انعقاد قرارداد برجام منطقی بود.
نوبخت با بیان اینکه در سال ۹۵، ۱۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان به ۲۵ هزار واحد کوچک و متوسط تخصیص داده شده است گفت: ۴۲ هزار میلیارد تومان به صورت نقد و اوراق به طرح‌های عمرانی تزریق شد که این موضوع باعث افزایش رشد سرمایه‌گذاری و تحرک مثبت در بخش ساختمان شد.
وی افزود: رشد سرمایه‌گذاری برای دومین‌بار در دولت تدبیر و امید در بهار امسال مثبت و به رقم ۷.۱ درصد رسید.
رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: در بخش ساختمان هم رشد اقتصادی نسبت به فصل زمستان به ۷+ درصد افزایش پیدا کرد.
معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه خرید گندم در سال ۹۲ حدود ۴ میلیون تن بوده، گفت: در حال حاضر این رقم به بالای ۱۰ میلیون تن رسیده است. در این بین در حالیکه در‌آن سالها حدود ۴ هزار میلیارد تومان برای خرید گندم اختصاص می‌یافت در سال ۹۵ این رقم به بیش از ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است.
نوبخت با بیان اینکه با کسب اجازه از مقام معظم رهبری برای استفاده از منابع صندوق ارزی ۱۸ هزار میلیارد تومان برای مدیریت آب‌های مرزی تخصیص یافته گفت: با تزریق این منابع کارخانجات بسیاری مانند کارخانه‌های سیمان و لوله‌سازی طبق گزارشی که اخیرا به سازمان برنامه و بودجه ارائه شد به صورت ۳ شیفت کار می‌کنند. چراکه قرار است در این طرح برای هزار کیلومتر در مرزهای کشور سد زده شود.
وی با اشاره به آمار اشتغال در کشور گفت: در حالیکه در فصل بهار ۹۲۰ هزار نفر به جمعیت فعال کشور افزوده شده ۷۰۳ هزار نفر مشغول به کار شده‌اند اما ۲۷۷ هزار نفر شغلی پیدا نکرده‌اند.
نوبخت ادامه داد: خوشبختانه در تابستان امسال همه جمعیت فعال اضافه شده شغل پیدا کرده‌اند اما قسمت کوچکی از جمعیت شاغل نیز شغل خود را از دست داده‌اند.

کد مطلب: 101536
 
Share/Save/Bookmark