میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۳۶
 
 
فتح و حماس سرانجام بر سر تسلیح کرانه باختری به توافق رسیدند
انتفاضه مسلحانه در برابر طرح اشغال
انتفاضه مسلحانه در برابر طرح اشغال
 

فتح و حماس پس از سالها اختلاف در نهایت بر سر رویکرد واحد در برابر طرح اشغال کرانه باختری، به توافقی مهم دست یافتند که محور آن را انتفاضه مسلحانه در کرانه باختری تشکیل می‌دهد.
رژیم صهیونیستی با بهره گیری از وضعیت بحران کرونا در جهان و رویکرد سازشکارانه برخی کشورهای عربی و البته نیازی که دولت آمریکا به حمایت لابی صهیونیستی برای انتخابات آتی دارد طرح اشغال کامل کرانه باختری را مطرح کرده است که راهکار مقابله با آن نیز صرفا رویکرد مقاومتی از سوی فلسطینی‌ها عنوان شده‌اند. این مسئله موجب شده تا جنبش‌های فتح و حماس که به ترتیب در کرانه باختری و غزه حضور دارند پس از سالها اختلاف به رویکردی واحد به نام تسلیح کرانه باختری دست یابند که می‌تواند موج جدید انتفاضه را به راه اندازد. «محمود الزهار» از رهبران جنبش حماس فلسطین تأکید کرد که همه مردم این کشور باید در راستای پروژه آزادسازی فلسطین با یکدیگر متحد شوند.الزهار شامگاه در گفت‌وگو با شبکه خبری المیادین گفت که حماس قصد دارد دست خود را به سمت تشکیلات خودگردان و جنبش فتح دراز کند تا بتواند اصول و مکانیزمهای جدید را تدوین کند.
وی ضمن درخواست برای تعیین هدف اصلی سازمان آزادی‌بخش فلسطین و کنار گذاشتن توافقنامه اسلو، تأکید کرد: «امروز باید همان الگویی را در کرانه باختری اجرایی کرد که پیشتر در غزه پیاده شده بود».این مسئول فلسطینی با تأکید بر حمایت آزادگان جهان از مسئله فلسطین، خاطر نشان کرد: «باید بر اساس اصول جدید، برنامه‌ای برای آزادسازی واقعی [فلسطین] تدوین کنیم؛ همانند [برنامه‌ای] که غزه را با سلاح آزاد کرد». در همین ارتباط، «صالح العاروری» معاون رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس و «جبریل الرجوب» دبیر کل کمیته مرکزی فتح روز گذشته برای مقابله با رژیم صهیونیستی با هم دیدار کردند.«عباس زکی» عضو کمیته مرکزی جنبش فتح فلسطین درباره این دیدار گفت که چنین دیداری دریچه‌ای برای مصالحه بین گروههای فلسطینی و در نتیجه مرتب کردن وضعیت داخلی فلسطین است.
«ابوسیف» فرمانده نظامی گردان‌های شهدای «الاقصی» (از شاخه‌های نظامی جنبش فتح) از اظهارات «جبریل الرجوب» دبیرکل کمیته مرکزی جنبش فتح که گفته است با رژیم صهیونیستی به عنوان «دشمن» برخورد می‌کند و دست مقاومت را نمی‌بندد، استقبال کرد. وی در گفت‌وگو با وبگاه فلسطینی «الرساله» بر ضرورت عملی شدن این اظهارات در واقعیت تأکید کرد و گفت: اظهارات الرجوب بویژه‌ بخش‌های مربوط به فعال کردن مقاومت نظامی نیاز به اجرایی شدن دارند، دشمن جز زبان زور نمی‌فهمد و آنچه با زور گرفته شده با «شاخه زیتون» (نماد صلح) برنمی‌گردد.

کد مطلب: 114334
 
Share/Save/Bookmark