میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۵۷
 
 
تنش‌های روسیه و غرب با اظهارات وزیر دفاع انگلیس وارد فاز جدیدی شد
بازی با آتش
بازی با آتش
 

فضای روابط روسیه و غرب این روزها پر از خط و نشان‌ها و تقابل‌هاست که ظاهر آن به دلیل مرگ مشکوک یک جاسوس است اما در اصل نشات گرفته از تقابل‌های منطقه‌ای و جهانی طرفین است.
در دور جدید تنشهای غرب با روسیه، وزیر دفاع انگلیس در اظهاراتی توهین‌آمیز که نشانه اوج گرفتن اختلاف کشورش با مسکو است، گفت روسیه «باید گم و خفه شود». گاوین ویلیامسون وزیر دفاع انگلیس گفت آشکار است که روسیه کتاب قواعد بین‌المللی را نقض می‌کند. وی افزود، فعالیت‌های سایبری روسیه در دیگر کشورها وجود دارد و از شبکه‌های اجتماعی برای گمراه کردن استفاده می‌کند. وی افزود کرملین با فعالیت‌هایش به شرکت‌های زیادی در جهان آسیب زده است. ویلیامسون همچنین گفت انگلیس ۴۸ میلیون پوند در مرکز جدید دفاع تسلیحات شیمیایی سرمایه‌گذاری می‌کند تا خود را در بالاترین سطح پیشرفته نگه دارد. وزیر دفاع انگلیس در ادامه گفت: «اگر شکی درباره تهدید روسیه علیه شهروندانمان داشتیم،‌ باید به مثال وحشتناک حمله بی‌پروای آنان در سالزبری نگاه کنیم. می‌دانیم که تهدید شیمیایی تنها از جانب روسیه نیست بلکه از جانب دیگران نیز است». وزیر دفاع انگلیس همچنین گفت: «روسیه باید گم شود و خفه شود». وی تلویحا به رورد انگلیس و روسیه به جنگ سرد اشاره کرد و هشدار داد فضای روابط در حال حاضر سرد است.
در این میان رهبران کشورهای انگلیس، آلمان، فرانسه و آمریکا با صدور بیانیه‌ای مشترک، روسیه را مسئول حمله با ماده شیمیایی علیه 'سرگئی اسکریپال' جاسوس اسبق روس در خاک انگلیس دانستند. در این بیانیه آمده است: این اولین حمله با عامل اعصاب در اروپا پس از جنگ جهانی دوم است و حمله علیه حاکمیت انگلیس و نقض صریح کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی و قوانین بین‌المللی به شمار می‌رود. این بیانیه با اشاره به آنچه رفتارهای غیرمسئولانه مسکو خواند، افزود: از روسیه می‌خواهیم تا به وظایف خود به‌عنوان عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد در جهت برقراری صلح و ثبات پایبند باشد.
در همین حال سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در واکنش به اظهارات تند و بی‌ادبانه وزیر دفاع انگلیس گفته است که او میخواهد نامش در تاریخ ثبت شود اما برای این کار سواد کافی ندارد. وی با اشاره به ادعاهای انگلیس در زمینه مسموم کردن سرگئی اسکریپال جاسوس روس تبار مقیم لندن گفت که این پرونده برای روسیه هراسی راه افتاده است و منصفانه نیست. «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین امروز پنج شنبه با تأکید بر تصمیم مسکو برای اقدام تلافی‌جویانه پس از اخراج دیپلمات‌های روس از انگلیس، گفت که انتقام «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه از لندن قطعا منافع روسیه را تأمین خواهد کرد. همچنین «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه پس از انتشار اظهارات شدیداللحن وزیر دفاع انگلیس علیه روسیه گفت که این بیانات مبنی بر اینکه روسیه نباید اقدام متقابل اتخاذ کند نشان‌دهنده این مسئله است که «شرکای ما عصبی هستند».
سخنگوی وزارت خارجه روسیه همچنین در ادامه پیامی که در صفحه فیسبوک خود منتشر کرد، گفت: «وزیر دفاع انگلیس گفته است که روسیه باید گم و خفه شود، این اظهارات نه تنها نشان داد که شرکای ما در انگلیس نگران و عصبی هستند بلکه چیزی برای پنهان کردن دارند». بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس گفت شواهد مسمومیت جاسوس دوجانبه روس‌تبار به شدت علیه روسیه هستند. از سوی دیگر وزارت خزانه‌داری آمریکا همزمان با بالا گرفتن تنش میان غرب و روسیه، تحریم‌های تازه‌ای علیه چند فرد و نهاد روسی اعلام کرد. سرگئي ريابکوف معاون وزير امور خارجه روسيه هشدار داد آن دسته از افراد در آمريکا که با توسل به اعمال تحريم خواهان نابود کردن روابط با روسيه هستند، با آتش بازي مي‌کنند.
از سوی دیگر سفیر روسیه در لندن ضمن متهم کردن انگلیس به نقض قوانین جهانی در ارتباط با موضوع جاسوس دوجانبه گفت که کشورش به سادگی از کنار این موضوع نخواهد گذشت. در این میان روسیه خود را برای انتخابات ریاست جمهوری آماده می‌کند. "ولادیمیر پوتین" از مردم روسیه درخواست کرد تا روز یکشنبه به پای صندوق‌های رای رفته و از حق خویش برای تعیین آینده کشور و انتخاب آزادانه رئیس‌جمهوری بعدی روسیه استفاده کنند.
پوتین گفت: «شهروندان محترم روسیه، دوستان عزیز، در روز یکشنبه آینده، ۱۸ مارس، انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه برگزار خواهد شد. من بعنوان رئیس دولت کنونی کشور بسیار با اهمیت می‌دانم تا در آستانه این رویداد با شما صحبت کنم. رئیس جمهوری روسیه از مردم کشورش خواست تا رای خود را بر اساس تصمیم شخصی خود به صندوق‌های رای گیری بیندازند و آزادانه، هر کسی را مایل هستند، برای سمت ریاست‌جمهوری و تعیین آینده کشور انتخاب کنند.»

کد مطلب: 103732
 
Share/Save/Bookmark