میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۳۱
 
 
روزگار باج‌گیری

در خبرها آمده است «امانوئل ماکرون» رئیس جمهوری فرانسه ضیافت شامی برای «محمد بن سلمان» وزیر دفاع و ولیعهد عربستان ترتیب داده بود که محور آن را البته گفت و گو درباره ایران تشکیل داده است.
این منبع اعلام کرده است که فرانسه نیز مانند عربستان خواستار تغییر سیاست‌های ایران در منطقه است اما نکته اختلاف دو کشور در این است که عربستان معتقد است که توافق هسته‌ای سودی ندارد و خواستار تحریم ایران است این در حالی است که فرانسه موافق خروج از برجام نیست.
البته گزارش‌ها نشان می‌دهد که بن‌سلمان پس از فرانسه راهی اسپانیا می‌شود. پیش از فرانسه نیز بن‌سلمان راهی آمریکا شده بود و در دو هفته حضور در آنجا هم او و هم مقامات آمریکایی مجموعه‌ای از موضع‌گیری‌های ضد ایرانی را داشته‌اند. البته پیش از اینها نیز سفر بن‌سلمان به انگلیس به مواضع ضد ایرانی همراه بوده و هر کدام از طرفین تلاش کردند تا در ایران ستیزی گوی سبقت را از هم بربایند.
این نوع رفتارها در حالی صورت گرفته که در لابه‌لای این صحبت‌ها یک نکته مهم دیده می‌شود و آن میلیاردها دلاری است که جابه جا شده است.
انگلیس همزمان با آن سفر قرار داد چند میلیاردی فروش تسلیحات با عربستان امضا کرد. سفر بن‌سلمان به آمریکا همراه با توافق برای خرید سالانه میلیاردها دلار تسلیحات بود و البته اینکه عربستان پذیرفت که هزینه‌های حضور آمریکا در سوریه را بپردازد.
آقای ماکرون نیز یک شنبه در حالی میزبان بن‌سلمان بود که صحبت از خرید چند میلیاردی تسلیحات و البته سرمایه‌گذاری فرانسه در عربستان بود. سفر به اسپانیا نیز با قرارداد ۲ میلیارد دلاری خرید تسلیحات توسط بن‌سلمان همراه خواهد بود.
کنار هم قراردادن آمارها این سفرها نشان می‌دهد که میلیاردها دلار این کشورها از عربستان سهم‌خواهی کرده‌اند در حالی که یک کلید واژه دارند و آن اینکه خواست سعودی برای ادامه تحریم و فشار بر ایران را اجرا می‌کنند. وقتی این نوع تعهدات را می‌بینیم چند مسئله برایمان آشکار می‌شود. کشورهای غربی همواره دلبسته پول هستند لذا انتظار اینکه این کشورها بخواهند تعهدپذیری داشته باشند امری نشدنی است چرا که تعهدپذیری منافع چندانی برای آنها ندارد در حالی که استمرار اقدام علیه ایران برای آنها درآمد خوبی به نام سرکیسه کردن کشورهای عربی دارد.
البته نباید یادمان برود که دنیای سیاست دارای واژه‌ای به نام رفتار پاندولی است که معنای آن حرکت‌های رفت و آمدی میان دو سوی یک معادله است تا از هر دو طرف امتیاز کسب شود. مثلا اروپایی‌ها اول روی خوش به سعودی نشان می‌دهند و با فروش تسلیحات کسب درآمد می‌کنند بعد با این عنوان که ماندنشان در برجام هزینه دارد خواستار پرداخت این هزینه‌ها از سوی ایران می‌شوند.
به هر حال سفر این روزهای بن‌سلمان نشان می‌دهد که برجام اگر برای ایران آبی نداشته برای غرب نان‌های بسیاری داشته و همچنان با بازی چند لایه در قبال آن به دنبال افزایش این کاسب‌کاری‌ها هستند. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 103930
 
Share/Save/Bookmark